GeoZoo » Gryzoń » Zmysły suwaka egipskiego
Zmysły suwaka egipskiego

Zmysły suwaka egipskiego

Zmysły suwaka egipskiego są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają odbiór otaczającego świata. Impulsy z zewnątrz przekazywane są nerwowemu układowi ośrodkowemu, zwłaszcza korze mózgowej. Zmysły gryzoni ułatwiają również wybór pokarmu, partnera i ostrzegają przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Zmysły suwaka egipskiego pomagają przetrwać w środowisku naturalnym. Narządy zmysłów to komórki receptorowe, które pozwalają na odbiór określonych bodźców. Uzyskane informacje kierowane są do obszarów mózgu, gdzie są identyfikowane i przetwarzane. Zmysły zwierząt reagują podobnie, jak ludzkie. Narządy zmysłów pomagają odbierać impulsy ze świata zewnętrznego i wewnętrznego organizmu. 

Narządy zmysłów

Zmysły suwaka egipskiego są dobrze rozwinięte. Gryzonie te są obdarzone wspaniałym wzrokiem, węchem i słuchem. Dla każdego zwierzęcia bardzo istotną rolę pełnią narządy zmysłów.

U suwaka egipskiego wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:

  • wzrok,
  • węch, to inaczej powonienie,
  • przedsionkowo-ślimakowy czyli słuch,
  • smak,
  • dotyk.

Wzrok

Wzrok to ważny narząd zmysłu w życiu suwaka egipskiego, gdyż są one często w naturze ofiarami. Chroni te gryzonie przed wrogami. Posiadają szeroki kąt widzenia. Wzrok pomaga dostrzec drapieżnika i ułatwia wspinaczkę.

Węch

Węch czyli powonienie jest obok wzroku również bardzo ważnym zmysłem w życiu suwaka egipskiego. Narząd powonienia mieści się w jamie nosowej. Suwak egipski ma znacznie czulszy nos, niż człowiek. Oznacza to, że zmysł słuchu jest o wiele lepiej rozwinięty, niż u ludzi.

Jest w ten sposób ukształtowany przez naturę, że rozróżnia rozmaite zapachy. Potrafi węchem rozpoznać swoich krewnych oraz rodzaj pożywienia. Kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i pozostałymi zwierzętami odbywa się przede wszystkim dzięki węchowi.

Narząd przedsionkowo-ślimakowy

Narząd przedsionkowo-ślimakowy czyli słuch i równowaga. To jeden ze zmysłów gryzoni, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Uszy posiadają specjalny kształt, który potrzebny jest do jak najlepszego odbioru dźwięków w środowisku naturalnym.

Bodźce mechaniczne wywoływane przez fale dźwiękowe przetwarzane są na impulsy nerwowe w ślimaku, uchu zewnętrznym, środkowym i wewnętrznym. Suwak egipski ma widoczne jedynie ucho zewnętrzne. Pozostałe dwie części znajdują się wewnątrz płata skroniowego.

Dotyk

Dotyk pomaga suwakowi egipskiemu poruszać się i orientować w terenie. Włosy czuciowe ostrzegają przed zagrożeniem, wyczuwają przeszkodę i ułatwiają poruszanie się w ciemnościach. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku i wyczuwają każdy ruch powietrza. Zmysł dotyku potrafi wyczuć niebezpieczeństwo, czy nawiązać bliższe relacje z osobnikiem płci przeciwnej. Wyczuwają również dobrze przeszkodę.

Zakończenia wolne nerwów to końcowe rozgałęzienia komórek czuciowych. Stanowią one receptory bodźców dotykowych, bólowych i termicznych. Występują one m.in. w naskórku, skórze właściwej, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych czy błonie śluzowej jamy ustnej. Gryzoń zmysł dotyku odbiera przez skórę. Jest to: dotyk, uścisk, ból, ciepło i zimno. Dotyk jest szeroko rozproszony zwłaszcza w skórze zwierzęcia.  

Smak

Smak to piąty narząd zmysłów suwaka egipskiego i jest również ważny. Gryzoń ten jedząc rozmaite rośliny potrafi je rozróżnić. Nie smakuje zwierzątku pokarm bardzo gorzki. Suwak egipski lubi owoce, nasiona, pąki czy warzywa. Doskonale rozróżniają smak różnych nasion i wybiera najbardziej odpowiednie dla siebie. 

Zmysły suwaka egipskiego zapewniająjemu dostęp do pokarmu i stanowią ochronęprzed zagrożeniami. Wszystkie narządy zmysłów połączone  są z korą mózgową. Oznacza to, że gryzonie świadome są tego, co zarejestrowały. Prowadzone badania i eksperymenty przez naukowców pozwolą lepiej poznać świat zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top