
Zmysły suwaka egipskiego
21/07/2021Zmysły suwaka egipskiego są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają odbiór otaczającego świata. Impulsy z zewnątrz przekazywane są nerwowemu układowi ośrodkowemu, zwłaszcza korze mózgowej. Zmysły gryzoni ułatwiają również wybór pokarmu, partnera i ostrzegają przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.
Zmysły suwaka egipskiego pomagają przetrwać w środowisku naturalnym. Narządy zmysłów to komórki receptorowe, które pozwalają na odbiór określonych bodźców. Uzyskane informacje kierowane są do obszarów mózgu, gdzie są identyfikowane i przetwarzane. Zmysły zwierząt reagują podobnie, jak ludzkie. Narządy zmysłów pomagają odbierać impulsy ze świata zewnętrznego i wewnętrznego organizmu.
Narządy zmysłów
Zmysły suwaka egipskiego są dobrze rozwinięte. Gryzonie te są obdarzone wspaniałym wzrokiem, węchem i słuchem. Dla każdego zwierzęcia bardzo istotną rolę pełnią narządy zmysłów.
U suwaka egipskiego wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:
- wzrok,
- węch, to inaczej powonienie,
- przedsionkowo-ślimakowy czyli słuch,
- smak,
- dotyk.
Wzrok
Wzrok to ważny narząd zmysłu w życiu suwaka egipskiego, gdyż są one często w naturze ofiarami. Chroni te gryzonie przed wrogami. Posiadają szeroki kąt widzenia. Wzrok pomaga dostrzec drapieżnika i ułatwia wspinaczkę.
Węch
Węch czyli powonienie jest obok wzroku również bardzo ważnym zmysłem w życiu suwaka egipskiego. Narząd powonienia mieści się w jamie nosowej. Suwak egipski ma znacznie czulszy nos, niż człowiek. Oznacza to, że zmysł słuchu jest o wiele lepiej rozwinięty, niż u ludzi.
Jest w ten sposób ukształtowany przez naturę, że rozróżnia rozmaite zapachy. Potrafi węchem rozpoznać swoich krewnych oraz rodzaj pożywienia. Kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i pozostałymi zwierzętami odbywa się przede wszystkim dzięki węchowi.
Narząd przedsionkowo-ślimakowy
Narząd przedsionkowo-ślimakowy czyli słuch i równowaga. To jeden ze zmysłów gryzoni, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Uszy posiadają specjalny kształt, który potrzebny jest do jak najlepszego odbioru dźwięków w środowisku naturalnym.
Bodźce mechaniczne wywoływane przez fale dźwiękowe przetwarzane są na impulsy nerwowe w ślimaku, uchu zewnętrznym, środkowym i wewnętrznym. Suwak egipski ma widoczne jedynie ucho zewnętrzne. Pozostałe dwie części znajdują się wewnątrz płata skroniowego.
Dotyk
Dotyk pomaga suwakowi egipskiemu poruszać się i orientować w terenie. Włosy czuciowe ostrzegają przed zagrożeniem, wyczuwają przeszkodę i ułatwiają poruszanie się w ciemnościach. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku i wyczuwają każdy ruch powietrza. Zmysł dotyku potrafi wyczuć niebezpieczeństwo, czy nawiązać bliższe relacje z osobnikiem płci przeciwnej. Wyczuwają również dobrze przeszkodę.
Zakończenia wolne nerwów to końcowe rozgałęzienia komórek czuciowych. Stanowią one receptory bodźców dotykowych, bólowych i termicznych. Występują one m.in. w naskórku, skórze właściwej, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych czy błonie śluzowej jamy ustnej. Gryzoń zmysł dotyku odbiera przez skórę. Jest to: dotyk, uścisk, ból, ciepło i zimno. Dotyk jest szeroko rozproszony zwłaszcza w skórze zwierzęcia.
Smak
Smak to piąty narząd zmysłów suwaka egipskiego i jest również ważny. Gryzoń ten jedząc rozmaite rośliny potrafi je rozróżnić. Nie smakuje zwierzątku pokarm bardzo gorzki. Suwak egipski lubi owoce, nasiona, pąki czy warzywa. Doskonale rozróżniają smak różnych nasion i wybiera najbardziej odpowiednie dla siebie.
Zmysły suwaka egipskiego zapewniająjemu dostęp do pokarmu i stanowią ochronęprzed zagrożeniami. Wszystkie narządy zmysłów połączone są z korą mózgową. Oznacza to, że gryzonie świadome są tego, co zarejestrowały. Prowadzone badania i eksperymenty przez naukowców pozwolą lepiej poznać świat zwierząt.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie aleksandretty
Czytaj Dalej

Kot czy kotka, co wybrać?
Czytaj Dalej

Fretka
Czytaj Dalej