GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad badylarką pospolitą
Opieka nad badylarką pospolitą

Opieka nad badylarką pospolitą

Opieka nad badylarką pospolitą nie jest skomplikowanym ani  czasochłonna zajęciem. Zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Badylarka jest żywotnym i sympatycznym gryzoniem. Gryzoń powinien mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki bytowania. Należy zadbać o dobrostan pupila.

Opieka nad badylarką pospolitą wiąże się z zakupem klatki lub terrarium, które trzeba utrzymywać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfortowe warunki, a właścicielowi nie sprawi problemu. Nie jest wskazana kąpiel badylarki, ponieważ może być przyczyną przeziębienia pupila. Badylarka pospolita polecana jest miłośnikom gryzoni, zwłaszcza z rodziny myszowatych. Opieka nad badylarką pospolitą to ciekawe hobby.

Higieniczne warunki życia

Opieka nad badylarką pospolitą to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę i usuwać resztki niespożytego miękkiego pokarmu. Miseczki i poidła należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Ponadto do zadań opiekuna należy także sprzątanie klatki lub terrarium. Podłoże w pomieszczeniu gryzonia należy wymieniać regularnie i w razie zanieczyszczenia. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Higieniczne warunki pozwolą gryzoniowi cieszyć się dobrym zdrowiem i wspaniałą kondycją.  

 Klatka z wyposażeniem

Opieka nad badylarką pospolitą wiąże się z przygotowaniem dla gryzonia odpowiedniego pomieszczenia. Badylarka czuje się dobrze, kiedy żyje w domu w warunkach zbliżonych na wolności. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej klatki czy terrarium. Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu widnym, pozbawionym przeciągów i bezpośrednio padających promieni słonecznych.

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami, w której odległość pomiędzy prętami nie powinna przekroczyć 0,5 cm. Dla jednej pary odpowiednie jest terrarium o wymiarach: 80 x 40 x 40 cm. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, ponieważ ułatwiają gryzoniom przemieszczanie. Ponadto można zawieszać na nich poidełka, w których woda nie jest zanieczyszczana odchodami ani wylewana.

Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych, np. pojemnikami, kryjówkami czy tunelami. Kryjówką może być drewniany domek z grubymi ścianami albo kokosowy. Wskazana jest także niedużych rozmiarów ceramiczna doniczka, odwrócona do góry dnem i z wyciętym bokiem. Tam może badylarka pospolita odpocząć.

Wnętrze klatki dla badylarki pospolitej powinno przypominać środowisko naturalne. W tym celu najlepiej przygotować różne kryjówki. Na przykład kamienie, rurki ceramiczne, hamaki, karuzela do biegania, gałęzie i zabawki. Dobrym rozwiązaniem jest klatka piętrowa. Badylarki lubią wspinać się w klatce, dlatego warto jest w niej lub terrarium zamocować drabinki.

W sklepach zoologicznych dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Mogą to być również rolki po papierowym ręczniku lub papierze toaletowym. Należy pamiętać o podłożu, które powinno pokryć dno klatki. Do tego nadaje się ściółka z torfem pochłaniającym mocz.

Badylarka pospolita
Von Hecke – first upload in de wikipedia on 17:21, 16. Sep 2005 by Hecke, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=779022

Bezpieczne warunki domowe

Opieka nad badylarką pospolitą nie wymaga zbyt dużo obowiązków. Od czasu do czasu można wypuszczać pupila z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub, kiedy stoją one blisko ściany.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Badylarka nie powinna mieć możliwości ich przegryzienia, co grozi porażeniem podopiecznego prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega zwierzątko należy zamknąć. Uniemożliwi to ucieczkę naszego pupila. W domu z meblami trudno byłoby znaleźć nasze zwierzątko.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczona została badylarka pospolita wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Jeżeli w domu jest pies czy kot, to gryzonia należy izolować od tych zwierząt. W takim przypadku badylarka zestresowana i przestraszona zacznie uciekać. Zasad tych należy przestrzegać.

Opieka nad badylarką pospolitą przeprowadzana sukcesywnie i dokładnie, uchroni zwierzątko przed chorobami oraz różnymi schorzeniami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i żywotny. Potrafi szybko skakać i biegać. Obserwacja gryzonia może być ciekawym hobby. Badylarka dobrze traktowana stanie się towarzyszem dnia codziennego wszystkich domowników.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top