GeoZoo » Gryzoń » Badylarka pospolita
Badylarka pospolita

Badylarka pospolita

Badylarka pospolita to królestwo zwierząt, gromada ssaków, rząd gryzoni i rodzina myszowatych. Należy do podrodziny myszy i rodzaju badylarki. Jest ona jednym z najmniejszych gryzoni na świecie. Badylarka aktywna jest w dzień, a także o zmierzchu i nad ranem.

Badylarka pospolita to małe zwierzątko osiągające dojrzałość płciową w przedziale 4-6 tygodni. Gryzonie te rozmnażają się od kwietnia do września. Samica wraz z samcem budują gniazdo lęgowe dla każdego miotu oddzielne. Gniazdo zakładają na terenach wilgotnych, wybierając łąki lub pola. Ciąża samicy trwa trzy tygodnie. Po tym czasie na świat przychodzi od 4 do 7 młodych, które po 14 dniach są już samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 5 tygodni.

Zasięg występowania

Badylarka pospolita występuje w Europie i Azji. To małe zwierzątko zamieszkuje również w Polsce. Zamieszkuje wilgotne łąki z wysoką trawą, a także pola uprawne. Poza tym jej ulubionym miejscem są zarośla nad brzegiem rzek, czy stawów, które porasta sitowie i trzcina.

Gryzoń ten nie hibernuje, tylko w porze zimowej przenosi się w bezpieczne miejsce.

Najczęściej wybiera na bezpieczne miejsca stodoły czy stogi siana. Badylarka nie preferuje budowania nor. Jej gniazda kuliste często zawieszone są na łodygach trzcin lub gałązkach krzewów. Zbudowane są one ze źdźbeł traw. Posiadają średnicę 5-7 cm i znajdują się w granicach 40-120 cm nad powierzchnią ziemi.

Badylarka pospolita
Von Hecke – first upload in de wikipedia on 17:21, 16. Sep 2005 by Hecke, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=779022

Charakterystyka

Badylarka pospolita jest malutkim stworzeniem o długości ciała w granicach 6-7,5 cm. Natomiast masa ciała waha się w przedziale 4-10 g. Posiada 16 zębów i w tym nieustannie rosnące siekacze. Ma charakterystyczne małe uszy i długi nieowłosiony ogon, który jest trochę krótszy od ciała. Badylarka posiada umaszczenie od żółtego do rdzawobrunatnego z białym lub kremowym brzuchem.

Pożywieniem tego gryzonia są: nasiona, zielone części liści, zioła, pędy i pąki roślin, ziarna, owoce. Przysmakiem jej są również owady. Badylarka przednimi kończynami zbiera pożywienie, a tylne nogi i ogon pomagają jej utrzymać się na łodydze rośliny. Badylarka objęta jest ochroną gatunkową częściową.  

Jest to bardzo zwinne i skoczne zwierzątko, które szybko biega i potrafi pływać. Po okresie rozrodczym prowadzi życie singla. Ptaki i ssaki drapieżne są jej wrogami. W środowisku naturalnym nie dożywa dwóch lat. W hodowli życie jej ulega wydłużeniu i wynosi od 2 do 4 lat.

Podsumowując badylarka pospolita jest ruchliwym i zwinnym gryzoniem, który dobrze skacze. Stworzenie to jest polecane miłośnikom zwierząt, szczególnie pasjonatom małych gryzoni z rodziny myszowatych. Przed nabyciem zwierzęcia warto jest zapoznać się ze specjalistycznymi podręcznikami.

Zdrowy i radosny pupil wniesie do domu wiele ciepła.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top