10 Najciekawszych ryb akwariowych

10 Najciekawszych ryb akwariowych

08/09/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

10 Najciekawszych ryb akwariowych cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników tych zwierząt. Ryby ozdobne są bardzo często hodowane w domowych akwariach. Akwarystyka to bardzo interesujące hobby, pozwalające obserwować życie żywych organizmów świata podwodnego.

10 Najciekawszych ryb akwariowych warto jest poznać. Nie wszystkie z nich nadają się dla początkujących akwarystów. Zwierzęta te mają interesujący wygląd i różne charaktery. Poza tym posiadają także odmienne wymagania i potrzeby o czym należy pamiętać. Zamieszkują różne środowiska i rejony świata.

Wybrane najciekawsze ryby

10 Najciekawszych ryb akwariowych różni się między sobą wielkością, wyglądem i zachowaniem. Poza ty prowadzą rozmaity styl życia Do 10 najbardziej interesujących rybich okazów zostały wytypowane ryby małe, średnie i duże. Należą do nich:

Motylowiec afrykański

10 Najciekawszych ryb akwariowych - Motylowiec afrykański

Motylowiec afrykański pochodziz rodziny motylowcowatych, który jest jedynym przedstawicielem. Ryba ta uwielbia latać, dlatego zbiornik powinien być przykryty. W środowisku naturalnym występuje na zachodnim wybrzeżu Afryki. Samica dorasta do 15 cm i jest mniej wysmukła od samca, który osiąga długość 12 cm. Ryba ta wyposażona jest w wielki otwór gębowy. Z tego względu nie należy hodować jej z mniejszymi rybami.

Motylowce odżywiają się o zmroku i w nocy, pobierając pokarm z powierzchni. Prąd wody powinien zredukowany być do minimum. Rodzice nie przejawiają opieki nad potomstwem. Ryba ta jest bardzo skoczna i ma charakterystyczne płetwy. Jest zdolna przelecieć kilka metrów. W akwarium jej rozmnażanie nie jest łatwe. Zalecana jest doświadczonym akwarystom.

Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Jest to słodkowodna ryba, która w naturze żyje w ciemnych wodach Ameryki Południowej. Zasiedla wody Brazylii, Kolumbii i Peru. Długość ciała samicy może dochodzić do 4 cm, a samca do 3,5 cm. Po bokach tułowia posiada on neonowe pasy, które kończą się przed płetwą ogonową. Ryby te zamieszkują środkowe partie zbiornika.

Gatunek ten potrzebuje dużej przestrzeni do pływania. Hodować je należy w grupach liczących co najmniej 8-10 osobników. Bystrzyk neonowy najlepiej czuje się w wodzie kwaśnej i miękkiej. Może jednak przystosować się do różnych warunków. Bystrzyk neonowy nazywany jest również bystrzykiem Innesa i neonem Innesa. Ryba ta posiada piękne neonowe barwy. Migota tylko światłem odbitym, nie własnym.

Przeczytaj o: Bystrzyk neonowy

Ameka wspaniała

10 Najciekawszych ryb akwariowych - Ameka wspaniała

Ameka wspaniała należy do rzędu karpieńcokształtnych i rodziny żyworódkowatych. Dawniej zasiedlała rzekę Ameca w Meksyku. Obecnie gatunek ten uważany jest za wymarły i przetrwał jedynie w akwariach. Samice osiągają długość 12 cm, a samce 8 cm. Ameka wspaniała dobrze czuje się w grupie z przewagą samic.

Wrażliwa jest na zmiany parametrów wody. Jest to gatunek endemiczny, który nie toleruje większych wahań środowiska. Ameka wspaniała powinna być trzymana w zbiorniku jednogatunkowym, ponieważ może obgryzać płetwy innym rybom.  Ameka wspaniała lubi duży ruch wody.

Tęczanka Parkinsona

10 Najciekawszych ryb akwariowych - Tęczanka Parkinsona

Tęczanka Parkinsona, która jest kolorową i bardzo atrakcyjną rybą. Należy do rzędu aterynokształtnych i rodziny tęczankowatych. Wspaniale prezentuje się na tle roślinności, którą nie niszczy. Jest bardzo towarzyska, dlatego najlepiej hodować minimum 6 osobników. Jest to gatunek energiczny i żarłoczny.

Akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Samce są bardziej kolorowe i większe, niż samice. Dorastają do 15 cm długości, natomiast samice do 12 cm i posiadają bardziej stonowane ubarwienie. Doskonale nadają się do akwarium towarzyskiego.

Paedocypris progenetica

Dwie najmniejsze ryby na świecie.

Paedocypris progenetica jest najmniejszą rybą z rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Posiada ona szczątkowy kręgosłup i jest prawie przezroczysta. Ryba ta osiąga długość do 1 cm. Samice są trochę mniejsze od samców. Gatunek ten żyje na wyspach malezyjskich Bintan i Sumatra. W środowisku, które utrzymuje czarne bagienne wody torfowe terenów lesistych.

Osobniki płci męskiej podczas pocierania płetwami wydają dźwięki, które mogą wychwycić mikrofony. Gatunek ten prezentowany jest w specjalnych zbiornikach z lupami w szybie. Paedocypris progenetica ma szczątkowo rozwiniętą czaszkę oraz odsłonięty mózg i kręgosłup. Samice posiadają umięśnione i duże płetwy brzuszne.

Przeczytaj o: Najmniejsza ryba na świecie

Bocja tygrysia

10 Najciekawszych ryb akwariowych - Bocja tygrysia

Bocja tygrysia, która jest ślicznie ubarwioną ale dosyć agresywną rybą akwariową. Jest to rząd karpiokształtnych i rodzina piskorzowatych. Pochodzi z terenów Azji. Długość jej ciała osiąga 30 cm. W akwarium jest trochę mniejsza. Dla grupy osobników zalecane jest akwarium 200 cm długie.

Podłoże w zbiorniku powinno być miękkie i piaszczyste. W akwarium nie wystąpiły jeszcze przypadki rozmnażania tego gatunku. Ryba ta jest w większości mięsożerna. Jej przysmakiem są ślimaki. Można jej podawać żywy, mrożony i suchy pokarm. Nie pogardzi również roślinnością.

Pielęgnica wielobarwna

Pielęgnica wielobarwna

Pielęgnica wielobarwna, która jest piękną ozdobną rybą akwariową z rodziny pielęgnicowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Długość jej ciała może osiągnąć 35 cm. Akwarium powinno być dużych rozmiarów, o minimalnej pojemności 240 litrów i 120 cm długości.

Należy jej podawać specjalny pokarm roślinny dla pielęgnic. Dieta powinna być uzupełniana żywym i mrożonym pożywieniem. Dobrana para w obszernym akwarium rozmnaża się łatwo. Jest to piękna i duża ryba egzotyczna hodowana w akwariach. Długość życia tego gatunku wynosi około 10 lat.

Trzcinnik

Trzcinnik

Trzcinnik jest słodkowodną rybą akwariową z rzędu wielopłetwcokształtnych i  z rodziny wielopłetwcowatych. Pochodzi z Zachodniej i Środkowej Afryki. Ryba ta polecana jest doświadczonym akwarystom. Ciało jej ma wężowaty kształt. W akwarium sporadycznie osiąga 60 cm długości, najczęściej dorasta do 25 cm.

W naturze może osiągać nawet 90 cm długości. Akwarium nie powinno mieć mniej, niż 200 cm długości. Jest to ryba mięsożerna, która spożywa owady i skorupiaki. Nie zanotowano akwariowego rozmnażania. Trzcinnik może żyć nawet 20 lat.

Pirania czerwona

Pirania czerwona

Pirania czerwona, która jest piękną, drapieżną i słodkowodną rybą z rzędu kąsaczokształtnych i rodziny piraniowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej.  Uznana jest za najbardziej niebezpieczną piranię. Jej długość ciała osiąga 30 cm.

Dorosła para wymaga obszernego akwarium o pojemności 200 litrów i długości 200 cm. Zaleca się podawanie jej żywych i martwych ryb. Rozmnażanie jej w hodowli domowej jest trudne. Żyje od 8 do 12 lat. Jest to atrakcyjna ryba, która często hodowana jest w akwarium.

Poskoczek mułowy

Poskoczek mułowy

Poskoczek mułowy ma bardzo charakterystyczny wygląd. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny babkowatych. Ta średniej wielkości ryba w środowisku naturalnym występuje na zachodnich wybrzeżach Afryki. Preferuje wody słonawe, szczególnie mangrowcowe bagna wokół wysp i na wybrzeżu. Obje płcie dorastają do 15 cm. W warunkach akwariowych nie nadają się do rozmnażania.

Najlepiej czują się w wodzie lekko zasolonej. Należy karmić te ryby bezkręgowcami wodnymi i lądowymi. W akwarium powinna być część lądowa, najlepiej piaszczysta. Ryba ta lubi spacerować, dlatego należy umieścić w akwarium korzenie. Poskoczek mułowy potrafi również skakać i wspinać się. Z tego względu zbiornik powinien być przykryty.


Podsumowując 10 najciekawszych ryb akwariowych zamieszkuje różne rojony świata. Wybranych dziesięć najbardziej charakterystycznych rybich okazów pochodzi z różnych rodzin. Niezwykłe ubarwienie i umiejętności tych ryb zwiększają nieustannie grono miłośników tych zwierząt. Niektóre z tych rybich okazów nadają się do hodowania wyłącznie przez doświadczonych akwarystów.


ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego przekłada się na jego kondycję i wygląd. Gryzoń otrzymujący odpowiednio wyważoną dietę i hodowany w ...
Czytaj Dalej
Zabawki dla psa

Zabawki dla psa

Zabawki dla psa muszą być dla niego ciekawe i bezpieczne. Na rynku nie brakuje rozmaitych zabawek dla czworonogów. Można je ...
Czytaj Dalej
Ptasie pazury

Ptasie pazury

Ptasie pazury zwane są także szponami i spełniają ważną rolę w życiu ptaków. Każdy palec kończyny dolnej ptaka wyposażony jest ...
Czytaj Dalej
Toyger

Toyger

Toyger to nieduży kot o ciekawym wyglądzie. Rasa ta jest młoda i rzadko hodowana na kuli ziemskiej. Na świecie i ...
Czytaj Dalej
Emerytura dla psów służbowych

Emerytura dla psów służbowych

Emerytura dla psów służbowych jest niezbędna po ich wycofaniu z używania. Zostało w Polsce przyznane zwierzętom wsparcie po ukończeniu służby ...
Czytaj Dalej
Jak pozbyć się glonów

Jak pozbyć się glonów?

Jak pozbyć się glonów? Glony są problemem każdego akwarysty i rozwijają się we wszystkich zbiornikach. Te prymitywne rośliny mogą zasłaniać ...
Czytaj Dalej
Jeżozwierz indyjski

Jeżozwierz indyjski

Jeżozwierz indyjski to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ssaki, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny: jeżozwierzowatych i rodzaju: jeżozwierza. Gatunek ...
Czytaj Dalej
Wszoły i wszy u psa

Wszoły i wszy u psa

Wszoły i wszy u psa stanowią zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Mogą być również przyczyną złego samopoczucia i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad strusiem afrykańskim

Opieka nad strusiem afrykańskim

Opieka nad strusiem afrykańskim wpływa na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Afryki ...
Czytaj Dalej
Dlaczego kot liże

Dlaczego kot liże?

Dlaczego kot liże? Kot liże z wielu powodów. Samo lizanie jest dla kocich towarzyszy całkiem naturalne. Dzięki temu wchodzą one ...
Czytaj Dalej
20 Najciekawszych zwierząt świata

20 Najciekawszych zwierząt świata

20 Najciekawszych zwierząt świata cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników fauny. Zwierzęta te występują na całej kuli ziemskiej i zajmują różnorodne ...
Czytaj Dalej
7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych wpływa na jakość życia tych zwierząt. Ryby ozdobne zostały udomowione w Chinach około 3 ...
Czytaj Dalej