GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Bystrzyk neonowy
Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada: promieniopłetwe. Należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Jest to słodkowodna ryba, która w naturze żyje w ciemnych wodach Ameryki Południowej. Jasne barwy bystrzyka neonowego w ciemnych wodach dezorientują agresora przed napaścią.

Bystrzyk neonowy nazywany jest również bystrzykiem Innesa i neonem Innesa. Ryba ta powinna trzymać się ławicy, od której odbija się światło powstrzymujące napastnika przed atakiem. Bystrzyk Innesa  posiada piękne neonowe barwy, które pomagają w przetrwaniu tego gatunku. Migota on tylko światłem odbitym, nie własnym. W Ameryce Południowej zasiedla wody Brazylii, Kolumbii i Peru.

Wygląd i rozmnażanie

Bystrzyk neonowy posiada piękne fosforyzujące kolory co sprawia, że trudno nie zauważyć go w akwarium. Jest to mała ryba, gdzie samica jest trochę większa od samca i posiada bardziej zaokrąglony brzuch. Długość ciała samicy może dochodzić do 4 cm, a samca do 3,5 cm. Po bokach tułowia posiada on neonowe pasy, które kończą się przed płetwą ogonową.

Bystrzyk neonowy jest rybą jajorodną. Nie są to ryby specjalnie płodne. Samica składa kilkadziesiąt jaj. Tarło odbywa się najczęściej w godzinach porannych. Powinno ono zostać przeprowadzone w specjalnie przygotowanym zbiorniku hodowlanym, który nie jest dekoracyjny. W zbiorniku powinna być umieszczona siatka bądź sztuczny mop.

Umożliwia to bystrzykom neonowym złożenia ikry i chroni ją przed zjedzeniem przez dorosłe ryby. Ikra jest niesamowicie wrażliwa na światło, dlatego takie akwarium trzeba zaciemnić. Po tarle para bystrzyków powinna zostać przeniesiona do akwarium towarzyskiego lub roślinnego. Woda w zbiorniku hodowlanym powinna być miękka.

Narybek można karmić pożywieniem w formie pyłu albo w płynie.   

Bystrzyk neonowy
Von SOK – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88899450

Wymagania i temperament

Bystrzyk neonowy w środowisku naturalnym żyje w ławicach podobnie, jak inne ryby z rzędu kąsaczokształtnych. Z tego powodu w akwarium też powinien hodowany być w grupach. Bystrzyk Innesa to ryba szybka i ruchliwa, która przeważnie trzyma się w pobliżu roślin. Preferuje wody czarne. Bytuje w środowisku leniwie płynących rzek i śródleśnych strumieni, które bogate są w rozpuszczone w nich substancje organiczne.

Woda powinna być od miękkiej do twardej o temperaturze w granicach 21-28OC. Natomiast odczyn pH wody powinien mieścić się w przedziale 4-7,5. Ryby te zamieszkują środkowe partie zbiornika. Gatunek ten potrzebuje dużej przestrzeni do pływania. Hodować je należy w grupach liczących co najmniej 8-10 osobników.

Bystrzyk neonowy najlepiej czuje się w wodzie kwaśnej i miękkiej. Może jednak przystosować się do różnych warunków. Jest to łagodna i pokojowo nastawiona ryba do innych gatunków. Wspaniale nadaje się do akwarium roślinnego, a także towarzyskiego. Można trzymać je z innymi rybami o podobnych rozmiarach.

Doskonałymi towarzyszami dla bystrzyków neonowych są gupiki.

Podsumowując bystrzyk neonowy jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych. Jest zwierzęciem stadnym, które dobrze czuje się w zbiorniku w grupach, co najmniej 8 osobników. Dlatego ryby te wspaniale prezentują się na tle ciemnego podłoża. Neon Innesa to mało wymagająca i bardzo żywotna ryba, którą warto hodować w domowym akwarium.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top