GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby z powiekami
Ryby z powiekami

Ryby z powiekami

Ryby z powiekami są rzadkością. Pod wodą zwierzęta te nie muszą mieć powiek, które chronią oczy prze kurzem i utrzymują je w stanie wilgotnym. Brak powiek nie przeszkadza rybom w drzemce. Spośród ryb jedynie rekiny posiadają powieki.

Ryby z powiekami nie obejmują wszystkie gatunki rekinów. Rekiny wielorybie w miejsce powiek posiadają miniaturowe zęby, które chronią gałki oczne. Określane są one mianem ząbków skórnych. Nie tylko umiejscowione są one w okolicach oczu, ale także pokrywają inne części ciała. Wokół oka może ich być około trzech tysięcy. Odkryli to w 2020 roku japońscy naukowcy z Okinawa Churashima Research Center.

Rekiny

Ryby z powiekami to rodzina drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych. Rekiny należą do podgromady spodoustnych i do nadrzędu: Galeomorphi i Squalomorphi.

Zwierzęta te zostały sklasyfikowane w ośmiu rzędach, do których należą:

 • Dywanokształtne
 • Koleniokształtne
 • Lamnokształtne
 • Piłonosokształtne
 • Raszplokształtne
 • Rogatkokształtne
 • Sześcioszparokształtne
 • Żarłaczokształtne

Rekiny bytują w wodach słonych. Większość gatunków występuje w morzach tropikalnych i subtropikalnych. Tylko nieliczne żyją w wodach arktycznych, a część w wodach śródlądowych. Rekiny posiadają zęby, które umocowane są w dziąsłach. Uzębienie ryb żywiących się planktonem posiada małe rozmiary.

Ryby z powiekami poławiane są dla mięsa, tranu i skór. Niektóre gatunki są zagrożeniem dla ludzi. Najgroźniejsze z nich to: żarłacz biały i tygrysi. Rekiny charakteryzują się największym mózgiem spośród ryb. Bardzo dobrze widzą w ciemności oprócz rekina polarnego, który prawie jest ślepy.

Posiadają siedem narządów zmysłów, do których należą:

 • Wzrok, któryjest dobry i przystosowany do widzenia w wodzie.
 • Słuch, który jest znakomity, gdyż rekiny mogą usłyszeć swoją ofiarę nawet z dużej odległości.
 • Węch, który jest bardzo dobrze rozwinięty wykrywający nawet jedną kroplę krwi w wodzie.
 • Smak.
 • Dotyk.
 • Linia boczna, która wyczuwa wibracje i ruchy w wodzie.
 • Elektrorecepcja polegająca na wyczuwaniu pola elektrycznego.

Rekiny posiadają powieki, którymi nie mrugają. Za oczyszczanie gałek ocznych odpowiada woda. Niektóre gatunki mają dodatkowo trzecią powiekę czyli migawkę, chroniącą oczy przed atakami i w trakcie polowania.  W morzach i oceanach pływa ponad 500 gatunków rekinów, które często giną z ludzkich rąk. Padają one ofiarą połowów komercyjnych i rekreacyjnych.

Ryby z powiekami - Rekin wielorybi

Rekin wielorybi

Ryby z powiekami nie obejmują rekina wielorybiego, który jest gatunkiem morskiej ryby. Należy do gromady chrzęstnoszkieletowych i rzędu dywanokształtnych. Reprezentuje on monotypową rodzinę Rhincodontidae, jako jedyny jej przedstawiciel. Nie jest wielorybem. Posiada nietuzinkowe ubarwienie i jest największy spośród rekinów.

Nie ma łusek typowych dla ryb. Największy zmierzony osobnik miał 18,8 metra długości.  Masa ciała tego gatunku może wynosić ponad 30 ton. Jest to gatunek jajożyworodny. Zwierzęta te posiadają nie tylko ząbki skórne, ale również wyróżniają się możliwością wciągnięcia gałek ocznych do oczodołów. Jego głównym pożywieniem jest plankton.

Zespołem organizmów unoszących się w wodzie żywią się jeszcze dwa gatunki rekinów: wielkogębowy i olbrzymi żarłacz. Dieta rekina wielorybiego uzupełniana jest małymi rybami, głowonogami i skorupiakami. Gatunek ten nie stanowi zagrożenie dla człowieka. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 25 lat. Może żyć nawet ponad 70 lat.

Sen ryb bez powiek

Ryby z powiekami to ciekawe okazy. Przeważnie powieki rybom nie są potrzebne, gdyż oczy przez cały czas obmywane są wodą. Większość rybich gatunków nie posiada również zdolności zwierania i rozwierania źrenic. Ryby nie widzą na duże odległości, a niektóre gatunki są zupełnie ślepe.

Zwierzęta te mają oczy wypukłe, które rozmieszczone są po bokach głowy. Ryby posiadają szerokie pole widzenia. Brak powiek nie przeszkadza im w spaniu. Śpiące ryby zastygają w bezruchu i mają oczy lekko przymknięte. Większość gatunków podczas snu przybiera bledsze kolory. Niektóre z ryb układają się bokiem do snu i bliżej dna.

Podsumowując ryby z powiekami to duże okazy świata podwodnego. Nie wszystkie gatunki są niebezpieczne dla ludzi. Niektóre żywią się planktonem i są niegroźne. Podsumowując tylko rekiny spośród ryb posiadają powieki z wyjątkiem rekina wielorybiego. Ten gatunek rekina wokół oczu posiada ząbki skórne, chroniące gałki oczne.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top