GeoZoo » Pies » Ile słów potrafi zrozumieć pies?
Ile słów potrafi zrozumieć pies?

Ile słów potrafi zrozumieć pies?

Ile słów potrafi zrozumieć pies? Pies potrafi zrozumieć bardzo wiele pojedynczych wyrazów. Jest to szczególnie uzależnione od rasy i indywidualnych predyspozycji czworonoga. Psy to bardzo inteligentne i pojętne zwierzęta. Obserwując człowieka uczą się i wyczuwają jego nastrój.

Ile słów potrafi zrozumieć pies? Psy to bardzo mądre zwierzęta, które wspaniale potrafią się komunikować z człowiekiem. Obok języka ciała komunikacja czworonogów wykorzystuje również język dźwięków. Na świecie występuje ponad czterysta ras, które różnią się wyglądem, zachowaniem i temperamentem, a także poziomem inteligencji.

Rodzaje inteligencji u psa

Ile słów potrafi zrozumieć pies? Rozumienie słów, które mówimy do psa uzależnione jest od jego poziomu inteligencji. Bardzo duże znaczenie odgrywa rasa psa. Inteligencja zarówno u ludzi, jak i u czworonogów ma wiele różnych wymiarów.

Inteligencja u psów oceniana jest za pomocą trzech różnych kryteriów:

  • Inteligencja instynktowna, która w różnym stopniu jest rozwinięta w zależności od rasy. Odnosi się to do tego, do czego pies został udomowiony. Niektóre psy stworzone są do aportowana, inne do tropienia zwierzyny czy stróżowania.
  • Inteligencja adaptacyjna, która polega głównie na uczeniu się i czerpania korzyści z doświadczenia z otoczeniem. Ta inteligencja nie zawsze jest jednakowa nawet u osobników tej samej rasy. Niektóre z nich mogą popełniać ciągle te same błędy, a inne uczą się błyskawicznie. Poziom psiej inteligencji adaptacyjnej można zmierzyć przy wykorzystaniu specjalnych testów.
  • Inteligencja pracy i posłuszeństwa, która polega na rozumieniu przez psa  instrukcji i polecań, wydawanych przez człowieka. Z tego względu mogą wykonywać różne zadania użytkowe. Mamy wyszkolone psy wojskowe, policyjne, ratownicze, poszukiwacze czy przewodniki dla niewidomych.

Psy na wystawach nie tylko oceniane są pod względem wyglądu, ale także posłuszeństwa. Sędziowie są szkoleni, aby oceniać zachowanie czworonogów w kontrolowanych warunkach. Spędzają nawet do 20 godzin w każdy weekend w celu ocenienia psów różnych ras. Posiadają wieloletnie doświadczenie związane z czworonogami.

Większość sędziów jest jednocześnie psimi trenerami, gdzie przez wiele godzin pracują z psami. W rankingu psów ocenianych na podstawie ich inteligencji użytkowej i posłuszeństwa znalazły się w pierwszej piątce: border collie, pudel, owczarek niemiecki, golden retriever i doberman pinczer.

Ile słów potrafi zrozumieć pies?

Stopień psiej inteligencji

Ile słów potrafi zrozumieć pies? Najważniejsze, żeby pies domowy zrozumiał podstawowych 20 komend. Choć średnio czworonogi potrafią zrozumieć znaczenie około 200 pojedynczych poleceń. Wybitne psy i odpowiednio szkolone mogą nauczyć się znacznie więcej. Wspaniałym przykładem jest pies rasy border collie o imieniu Besty, który poznał znaczenie 340 słów.

Potrafi on także połączyć rzeczywiste przedmioty z ich zdjęciem pomimo, że wcześniej nie widział żadnego z nich. Natomiast rekordzistą w zakresie znajomości znaczenia słów jest pies rasy border collie ze Stanów Zjednoczonych o imieniu Chaser. Zapamiętał on nazwy ponad 1000 przedmiotów.

Poza tym bezbłędnie segreguje zabawki pod względem ich kształtu i funkcji. Tych umiejętności uczy się trzyletnie dziecko. Chaser to genialny pies, który został dobrze wyszkolony. Nie wszystkie czworonogi muszą poznać aż tak dużo słów. Każde ćwiczenie z psem powinno przebiegać w formie zabawy. Wszystkie ćwiczenia umysłowe opóźnią starzenie się psiego mózgu.

Inteligencja psów bezpańskich

Ile słów potrafi zrozumieć pies? Pies rozumie słowa, które do niego mówimy i odczytuje nasz nastrój. Nie ma problemu z prawidłowym odczytaniem zachowań społecznych i komunikacyjnych ludzi. Nawet zdziczałe psy doskonale potrafią radzić sobie w życiu. Nie brakuje ich w stolicy Rosji. Mieszka tam aż 35 tysięcy bezpańskich psów. Zwierzęta te walcząc o przetrwanie poszukują pożywienia.

Można je spotkać wszędzie zarówno na moskiewskich ulicach, w podziemnych przejściach, jak i na placach budowy czy na targowiskach. Niektóre z nich bez przeszkód poruszają się moskiewskim metrem. Wiedzą gdzie mają wsiąść, a na którym przystanku wysiąść. Radzą sobie świetnie z zatłoczonymi tłumami i hałaśliwym metrem. To dzięki swojej inteligencji czworonogi mogą nauczyć się wykonywania wielu zadań. 

Ile słów potrafi zrozumieć pies? W rzeczywistości wszystkie psy są inteligentne na bardzo różne sposoby. Niektóre doskonale nadają się do polowania, a inne są świetnymi mistrzami przytulania. Stopień inteligencji psa różni się znacznie w zależności od rasy, a także od zaangażowania osoby szkolącej. Bezspornie jedno jest pewne, że pies jest największym przyjacielem człowieka.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...