GeoZoo » Pies » Mały münsterländer
Mały münsterländer

Mały münsterländer

Mały münsterländer to pies myśliwski do pracy w wodzie i polu. Jest świetnym towarzyszem człowieka w domu i na spacerze. To bardzo inteligentny pies, który szybko uczy się zawodu łowieckiego. Mały münsterländer wygląda elegancko i szlachetnie. Polecany jest myśliwym, a także rodzinom aktywnym ze starszymi dziećmi.

Mały münsterländer to interesująca rasa. Posiada również inne nazwy, takie jak: spoin, small, wyżeł mały munsterlandzki i kleiner münsterländer. Pochodzi on z początku XX wieku. Ojczyzną jego są Niemcy. Rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną o nazwie Fédération Cynologique Internationale – FCI  w 1968 roku. 

Krótka historia rasy

Mały münsterländer jest dość młodą rasą, która narodziła się na początku ubiegłego wieku w północnej części Niemiec, w mieście Münster. Prawdopodobnie został odwzorowany na podstawie opisów  średniowiecznych czworonogów, które bytowały na książęcych i królewskich dworach. Miał za zadanie wypłaszać ptaki z zarośli.

Mały münsterländer według swojego oryginalnego przeznaczenia jest psem myśliwskim. Wcześniej rasa ta wystawiała zwierzęta będące łupem dla sokołów, towarzysząc sokolnikom. Przodkami tej rasy są: niemiecki wyżeł długowłosy, wyżeł francuski i różne płochacze, szczególnie spaniele. Po wyżłach odziedziczył wrodzoną stójkę, a po spanielach aportowanie. 

Mały münsterländer

Wygląd

Mały münsterländer to średniej wielkości pies o wyprostowanej i prostokątnej sylwetce. Posiada lekką budowę ciała. Ma średniej długości i mocny grzbiet. Brzuch lekko podkasany, a klatka piersiowa pojemna i głęboka. Jest czworonogiem dobrze umięśnionym. Wysokość psa mieści się w przedziale 50-58 cm, a suki wynosi 48-56 cm.

Natomiast waga jego mieści się w granicach 15-17 kg. Posiada szlachetną, lekko wypukłą i suchą głowę z mocną kufą.  Jego średniej długości szyja jest sucha i muskularna. Trufla w kolorze brązowym. Oczy mają kolor ciemnobrązowy. Powieki ściśle przylegają do gałek ocznych, zakrywając spojówki. Ma wiszące, szerokie i wysoko osadzone uszy.

Mały münsterländer posiada średniej długości ogon, noszony prosto. Może być lekko zakrzywiony. Nogi są proste i równoległe. Łapy okrągłe, zwarte i wysklepione. Posiada średniej długości, gęstą i lekko falowaną szatę. Sierść przylega mocno do ciała. Jest umaszczenia białego z brązowymi znaczeniami lub dereszowatego.

Charakter i temperament

Mały münsterländer porusza się sprężyście i harmonijnie. Jest to pies żywiołowy, który potrzebuje długich, codziennych spacerów i zabawy. Przystosowany jest do umiarkowanych warunków pogodowych. Z tego względu średnio toleruje upały i mrozy. Wykazuje przyjazny stosunek do innych czworonogów i zwierząt. Odznacza się łagodnym usposobieniem.

Jest psem zrównoważonym, wesołym i towarzyskim. Dobrze znosi towarzystwo dzieci. Posiada słaby instynkt stróżowania. Nie jest skłonny do bójek z innymi zwierzętami. Wyróżnia się niezawodnym węchem i doskonale sprawdza się jako aporter, posokowiec i płochacz. Mały münsterländer oprócz użytkowności myśliwskiej również nadaje się na psa rodzinnego.

Mały münsterländer jest silny i wytrwały o szlachetnej linii. Poza tym rozpiera go energia. Wymaga 2 lub 3 codziennych spacerów, trwających około 40 minut. Dobrze jak uczestniczy w sportach kynologicznych czy ćwiczeniach posłuszeństwa. Spacery mogą połączone być z zadaniami łowieckimi. Jest czujnym czworonogiem, który nie lubi samotności.

Mały münsterländer

Zdrowie i pielęgnacja

Mały münsterländer nie jest rasą chorowitą. Przy odpowiedniej opiece dopisuje mu zdrowie. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na oczy i uszy. Najlepiej systematycznie przemywać oczy letnią i przegotowaną wodą. Brak jest zalecanych badań. Przy troskliwej opiece może żyć 12-13 lat.

Rasa ta nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy wyczesać go dwa razy w tygodniu. Częstego szczotkowania wymaga dwa razy do roku w okresie, kiedy intensywnie gubi sierść. Tego rodzaju pielęgnacja polecana jest zwłaszcza na wiosnę. Wymagane jest też regularne czyszczenie uszu w celu uniknięcia stanów zapalnych.

Podsumowując mały münsterländer niepolecany jest ludziom w starszym wieku i mało aktywnym. Rasa ta nie nadaje się również dla alergików. Pies ten nie sprawia kłopotu. Jest on wierny i dobrze ułożony. Mały münsterländer jest cenionym czworonogiem domowym. Z rasy tej powstał duży münsterländer, który jest w Polsce mniej znany.