GeoZoo » Pies » ADOPCJA PSA
Adopcja psa

ADOPCJA PSA

Adopcja psa powinna być decyzją przemyślaną i skonsultowaną ze wszystkimi domownikami. Wiele psów czeka na swojego przyszłego właściciela w schroniskach. Pojawienie się czworonoga w domu to duża odpowiedzialność i obowiązki na kilkanaście lat.

Adopcja psa nie powinna być dokonana pod wpływem impulsu czy chwili. Niewłaściwy wybór może zamienić psie życie w koszmar. Opiekun psa powinien mieć dobrze zaplanowany rozkład dnia, wakacje czy wydatki związane z czworonogiem. Poza tym pies powinien odpowiadać trybowi życia jego właściciela. 

Pies rasowy czy mieszaniec

Adopcja psa ze schroniska nie jest łatwą decyzją. Trzeba zastanowić się nad wyborem pomiędzy psem rasowym, a mieszańcem. Ponadto zdecydować czy chcemy szczenię czy psa dorosłego.

Do adopcji przygotowanych jest tysiące kundelków, które znajdują się w schroniskach. Zwierzęta te czekają na rodzinę, która otoczy je miłością.

Wiele mieszańców ma dobry charakter i nadaje się doskonale na towarzyszy człowieka. Kundle ze względu na wymieszane geny posiadają wyższą odporność, niż psy rasowe. Ponadto rzadko zapadają na choroby genetyczne, które są charakterystyczne dla wielu ras. Jednak psy rasowe szybciej znajdują nowy dom, w którym czują się bezpiecznie.

Nieprzewidywalny jest charakter mieszańca w przeciwieństwie do psa rasowego. Nie jest znane pochodzenie kundelka, co nie przekonuje to do jego wyboru. Nie wiadomo kim byli jego rodzice. Można niekiedy wywnioskować na podstawie jego wyglądu. Poza tym trudno jest przewidzieć charakter mieszańca czy jego stosunek do ludzi i zwierząt.

Powody oddawania psów do adopcji

Adopcja psa dotyczy nie tylko szczeniąt, ale również psów dorosłych, którym trzeba znaleźć nowy dom. Przyczyn oddania psa do adopcji może być wiele. Nie są to tylko kundelki, ale również psy rasowe, małe i duże.

Do najczęstszych przyczyn oddania czworonoga do adopcji należą:

  • ciężka choroba lub śmierć jedynego opiekuna psa,
  • wyjazd właściciela podopiecznego za granicę,
  • przeniesienie psiego opiekuna do mniejszego mieszkania,
  • złe zachowanie psa czy nie utrzymywanie w domu czystości,
  • niesprawność czworonoga spowodowana wypadkiem czy chorobą,
  • nieudany prezent świąteczny w postaci psa,
  • niechciane szczenięta, które wydała na świat suka,
  • przejście psów pracujących na zasłużoną emeryturę, dla których poszukiwany jest odpowiedni dom.

Za granicą Polski po ukończeniu swojej kariery do adopcji niejednokrotnie trafiają wyścigowe charty. Charty wycofane z wyścigów są często wspaniałymi towarzyszami człowieka. Doskonale spisują się w rodzinie ze względu na swoje łagodne usposobienie. Mogą jednak stanowić zagrożenie dla małych zwierząt domowych, ponieważ zostały wyszkolone do ścigania ruchomych obiektów.

W krajach, w których odbywają się polowania z udziałem psów, niekiedy do adopcji wydawane są psy gończe. Przykładem mogą być beagle czy foxhounda. Psy takie trzymane były przeważnie w kojcach i nie są nauczone czystości. Załatwiają swoje potrzeby tam, gdzie stoją. Poza tym są bardzo hałaśliwe. Trzeba takie czworonogi niezwłocznie oduczyć złych nawyków.

Adopcja psa

Schroniska

Adopcja psa ze schroniska należy do trudnych decyzji. Schronisko jest miejscem czworonogów, które zostały z rozmaitych powodów porzucone czy oddane przez swoich opiekunów. Zdarzają się również przypadki odebrania właścicielowi psa ze względu na znęcanie się nad zwierzęciem czy jego zaniedbywanie.

W schroniskach przebywają również psy rasowe, chociaż takie jest trudno tam znaleźć. W schronisku przeważnie znajdują się mieszańce, nieznanego pochodzenia. Nie jest wiadomo kim byli tych czworonogów rodzice. Nie jest także znane zachowanie psów i stosunek ich do dzieci czy innych zwierząt. Stworzenie takie może być agresywne czy mieć inne złe nawyki.

Psa należy nabyć w znanym schronisku, które należycie dba o swoich podopiecznych.

Pracownicy czy wolontariusze w schronisku powinni znać temperament i charakter zwierzęcia oraz stan jego zdrowia. Często również personel zna wiek czworonoga. Wybierając psa ze schroniska należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Najczęściej przebywają tam psy dorosłe.

Fundacje i stowarzyszenia

Adopcja psa przeprowadzana jest także przez różne fundacje i stowarzyszenia. Organizacje te zajmują się pomocą psom rozmaitych ras. Poszukują one nowej rodziny dla swoich podopiecznych. Umieszczają często ogłoszenia w Internecie ze zdjęciami psów i krótkim opisem ich charakteru.

Nabycie psa rasowego jest decyzją korzystną, ponieważ znamy jego charakter, usposobienie i nawyki. Wiemy kto jest jego rodzicami. Ponadto znany jest również stosunek czworonoga do dzieci, innych psów czy pozostałych zwierząt domowych. Jednak trzeba liczyć się z faktem, że psy rasowe zapadają na choroby genetyczne częściej, niż kundelki.

Adopcja psa nie powinna być decyzją spontaniczną i nieprzemyślaną. Pies nie jest zabawką, tylko istotą żywą. Rozumie i odczuwa ból podobnie, jak człowiek.

Właściciel czworonoga powinien się nim należycie opiekować, ponieważ będzie jego towarzyszem przez wiele lat. Adopcja jest poważną decyzją bez względu na to czy jest to pies rasowy czy mieszaniec.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]