GeoZoo » Pies » Psie warczenie
Psie warczenie

Psie warczenie

Psie warczenie oznacza stan emocjonalny zwierzęcia. Na podstawie warczenia czworonogi uzyskują ważne informacje i potrafią  rozpoznać jego przyczynę. Warczenie może oznaczać niezadowolenie czy przyjemność.   

Psie warczenie to naturalne zachowanie psa w różnych sytuacjach. Taki stan rzeczy wyraża emocje zwierzęcia. Właściciele psów potrafią niejednokrotnie określić stan emocjonalny warczącego pupila i przypisać jego przyczynę do różnych typów tego dźwięku.

Typy warczenia

Psie warczenie posiada różne brzmienie, co zależy od jego przyczyny. Warczenie oznaczające zadowolenie, jak na przykład podczas zabawy, różni się znacznie od pozostałych. Natomiast agresywne warczenia mogą wykazywać minimalne różnice. Trudno rozróżnić warczenie psa w obronie jedzenia czy na widok nieznajomego.   

W behawiorystyce wyróżnia się dwa podstawowe typy warczenia:

  • Nosową wokalizację z zamkniętym pyskiem czyli „snorting”.
  • Intensywne warczenie o silnych i głośnych dźwiękach czyli „snarling”. Przy typ typie warczenia pysk jest otwarty, wargi cofnięte i wyraźnie widoczne kły.

Przyczyny psiego warczenia

Psie warczenie nie oznacza wyłącznie niezadowolenia i ostrzeżenia przed atakiem. Może wynikać z różnych powodów i oznaczać również przyjemność i rozluźnienie. Przy warczeniu ważny jest wydawany dźwięk i jego nasilenie. Należy nauczyć się je poprawnie interpretować.

Do najważniejszych przyczyn warczenia należą:

  • Zabawa psa z człowiekiem lub innym psem. Pies jest wtedy aktywny ruchowo, może warczeć i szczekać.
  • Powitanie wracającego do domu opiekuna, które niektóre psy wyrażają warczeniem i merdają przy tym ogonem.  
  • Zadowolenie, które może być wyrażane warczeniem. Takie zachowanie można zaobserwować podczas głaskania czy pieszczot. W takiej sytuacji pupil często otwiera pysk i odsłania zęby. O jego rozluźnieniu i przyjemnych doznaniach świadczy mowa ciała, jak np. merdający ogon.
  • Obrona zasobów, która kontrolowana jest przez niektóre czworonogi. Pilnują one ludzi, jedzenia, przedmiotów, zabawek czy miejsc. W takiej sytuacji pies jest czujny i niespokojny, a nawet może być agresywny. Ciało jego staje się sztywne, oczy mają widoczne białka, przy czym pies wydaje niskie dźwięki i odsłania kły.
  • Strach u psa może również wywołać warczenie. Wpływ na to ma brak odpowiedniej socjalizacji bądź traumatyczne przeżycia. Dotyczy to najczęściej psów lękliwych, gdy zwierzę poczuje się zagrożone lub broni swojego terytorium. Pies wydaje wówczas ostrzegawcze, ciche dźwięki przy zamkniętym pysku. Jeżeli przeciwnik nie odejdzie zagrożony pies może pokazać kły i nie jest wykluczony atak.
  • Terytorializm oddziedziczony jest po dzikich przodkach. Psy bronią swojej posesji, a także samochodu swojego opiekuna. Kto wchodzi na chroniony teren stanowi zagrożenie i traktowany jest jak intruz. W takiej sytuacji pies broniąc swojego terytorium warczy, szczeka i staje się agresywny.
  • Frustracja wywołana jest często bezradnością. Doskonałym przykładem jest pies znajdujący się na swojej posesji za ogrodzeniem. Widzi on po drugiej stronie innego czworonoga, do którego nie może się zbliżyć. Podekscytowany warczy i szczeka oraz biega wzdłuż płotu.
  • Schorzenia i ból to powód warczenia psa, gdy człowiek dotyka jego obolałych miejsc. Z chorym zwierzęciem należy udać się do lekarza weterynarii.
  • Proces starzenia może wywołać u psa warczenie, a nawet agresję. Zachodzą zmiany w organizmie starzejącego się psa. Może nastąpić problem ze wzrokiem, słuchem, koordynacją czy zaburzeniami snu.

Psie warczenie

Częste warczenie psa

Psie warczenie posiada różne podłoże, które należy poznać. Kiedy nasz pupil często warczy, nie wolno wymierzać mu za to kary. Takie zachowanie pogłębiłoby tylko strach i frustrację. Nie należy zapominać, że warczenie pełni rolę ostrzegawczą. Zahamowanie tego rodzaju komunikacji, może spowodować, że pies ugryzie bez uprzedzenia.

Warczenie jest w życiu czworonoga niezbędne i zgodnie z jego naturą. Przy agresywnym warczeniu pies może zaatakować. Z tego względu trzeba zachować środki ostrożności. Przed takim zachowaniem zwierzę wysyła sygnały. Może posiadać uniesioną sierść, usztywnione ciało i nieruchomy ogon. Przy tym często towarzyszy wyraźnie groźne warczenie i odsłonięte kły.

Psie warczenie nie jest tak dobrze odczytywane przez ludzi, jak szczekanie. Warczące czworonogi kojarzone są najczęściej z nieprzyjazną postawą i agresją. W rzeczywistości warczenie można również słyszeć podczas zabawy i powitania. Pies nigdy nie warczy bez powodu. Przy agresywnym warczeniu należy udać się z pupilem do lecznicy dla zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top