GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o koniach
5 Ciekawostek o koniach

5 Ciekawostek o koniach

5 Ciekawostek o koniach pogłębi naszą wiedzę w zakresie tych przyjaznych zwierząt. Należą one do rzędu nieparzystokopytnych i podrzędu koniokształtnych. Zostało wychodowanych wiele ras końskich w typach koni gorącokrwistych, zimnokrwistych i kucy. Patrząc na konia podziwiamy jego piękny i szlachetny wygląd.

5 Ciekawostek o koniach pozwoli poznać ich niezwykłe umiejętności. Zwierzęta te pochodzą z rodziny koniowatych i rodzaju konia. Stworzenia te czują się bezpieczniej w grupie. Pieszczoty nie są dla konia tak ważne, jak smakowite jedzenie. W środowisku naturalnym konie pasą się w granicach 12-16 godzin w ciągu doby.

Wybrane ciekawostki o koniach

5 Ciekawostek o koniach przeznaczonych jest przede wszystkim dla miłośników tych zwierząt. Dzikie konie spożywają dużo pokarmu, ponieważ są w ciągłym ruchu. Natomiast w niewoli nie potrzebują aż tak dużej ilości pożywienia. Konie przeważnie zjadają trzy posiłki dziennie. Naturalną potrzebą konia jest przeżuwanie przez wiele godzi dziennie.

5 Ciekawostek o koniach pozwali lepiej poznać te utalentowane zwierzęta. Udomowione konie posiadają takie same wymagania, jak ich dzicy krewni. Potrzebują zaspokoić swoje pragnienia i wymagania, żyjąc zgodnie ze swoimi naturalnymi potrzebami. Udomowione konie w dalszym ciągu posiadają dziki instynkt zgodnie ze swoją naturą.

Do wybranych pięciu ciekawostek o koniach należą:

  1. Udomowienie koni, które rozpoczęło się w Środkowej Azji. Miało to miejsce 5-6 tysięcy lat temu. Udomowienie konia na naszej planecie następowało etapami. W pierwszych chińskich zapiskach oswojony koń pojawił się w 2700 roku p.n.e. W Egipcie nastąpiło to w XVI-XIV wieku p.n.e., a w Grecji około XII wieku p.n.e. Interesujący jest fakt, że wzmianki o koniach w Arabii pojawiły się późno. Koń zyskał tam popularność dopiero w VI wieku naszej ery.
  2. Typy koni pogrupowane ze względu na sposób ich użytkowania. W tym kryterium zostały uwzględnione konie:
    • Wierzchowe, do których zaliczana jest większość ras gorącokrwistych i kuców.
    • Pociągowe, do których należą konie zimnokrwiste i konie pospieszno-robocze. Konie zimnokrwiste wykorzystywane są do prac pod dużym obciążeniem i niedużą prędkością. Natomiast konie pospieszno-robocze pracują w lekkim zaprzęgu.
    • Wszechstronnie użytkowe, które nazywane są także „końmi rekreacyjnymi”. Takie konie wykorzystywane sądo zaprzęgu i do przejażdżek pod siodłem.
  3. Węch i smak, które są u koni lepiej rozwinięte niż u ludzi. Te dwa narządy zmysłów są ze sobą ściśle połączone. W wilgotnych nozdrzach konia przetwarzany jest zapach. Zwierzęta te rozpoznają rzeczy węchem. Koń ma bardzo dokładny zmysł powonienia. Natomiast kubki smakowe, które znajdują się na języku, podniebieniu i w gardle mają za zadanie przetwarzać smak.  Koń, który wyczuje gorzki smak w pokarmie, to go wypluje bądź będzie unikał przyjęcia pożywienia. Receptory węchu i smaku znajdują się na końskich chrapach. Węch i smak zbierają informacje na temat otoczenia i innych koni. Narządy te chronią konia i kierują jego zachowaniem.
  4. Koński wzrok, który różni się od ludzkiego i jest bardziej dalekowzroczny niż nasz. Oko konia jest dwukrotnie większe od ludzkiego. Jest jednym z największych narządów wzroku wśród zwierząt. Końskie oko jest również większe od oka słonia i wieloryba.Koń potrafi wykorzystać widzenie jednooczne i dwuoczne, dzięki oczom umiejscowionym po bokach głowy. Każde oko ma własne pole widzenia, może patrzeć do przodu, na boki i do tyłu. Pole widzenia konia z każdej strony waha się w granicach 130-140 stopni, co jest uzależnione od rozmiaru i umiejscowienia oczu. Łącznie pole widzenia jednoocznego wynosi 260-280 stopni.
  5. Szósty zmysł konia, który pozwala wyczuć zmianę pogody i nastrój człowieka. Koniowatym nie sprawia trudności wyczuwania zbliżającego się niebezpieczeństwa. Potrafią wyczuć sygnały wysyłane przez ludzi. Z tego względu doskonale nadają się do rehabilitacji osób z niepełnosprawnością umysłową, fizyczną i emocjonalną. Poza tym konie z natury nie są agresywne i chętne są do współpracy. Zwierzęta te posiadają świetną pamięć i szybko się uczą.

5 Ciekawostek o koniach to przede wszystkim ich cenne narządy zmysłów i typy koni użytkowych. Wiedza ta jest potrzebna w hodowli koniowatych. Pomaga zrozumieć lepiej naturę tych interesujących i inteligentnych  zwierząt. Wybitne umiejętności koni są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców.