GeoZoo » Pies » Zdrowie Chihuahua
Zdrowie Chihuahua

Zdrowie Chihuahua

Zdrowie Chihuahua to ochrona przed chorobami i pasożytami oraz zapobieganie stresom. Zbilansowana dieta i higieniczne warunki życia mają wpływ na zdrowie oraz kondycję zwierzęcia. Jest to miniaturowy pies ozdobny i do towarzystwa. Posiada wszelkie predyspozycje psa rodzinnego.

Zdrowie Chihuahua to nie tylko profilaktyczne badania, ale także zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skuteczną metodą dbającą o zdrowie pupila to jego odrobaczenie i szczepienia. Należy on do zdrowych psów, które niewiele chorują. Ze względu na delikatną tchawicę Chihuahua nie powinien nosić obroży, tylko szelki.

Pierwsze objawy chorobowe

Zdrowie rasy Chihuahua oznacza dobrą kondycję czworonoga. Jedną z pierwszych oznak świadczących o pogorszeniu się stanu zdrowia psa mogą być widoczne zmiany w jego zachowaniu. Psi przyjaciel może ignorować zaproszenie na spacer i być mniej aktywny. Często chore stworzenie ma mniejszy apetyt lub większe pragnienie. Jednak należy wziąć pod uwagę, że pies podobnie jak człowiek miewa gorszy dzień i nie ma humoru.

Oznaką choroby może być również nadmierny apetyt. Jeżeli zachowanie i wygląd psa odbiega od normy nie należy zwlekać tylko, jak najszybciej udać się z nim do lecznicy dla zwierząt.

Koniecznie należy skontaktować się z weterynarzem, jeżeli przez dwa czy trzy dni występuje u pupila któryś z niżej podanych objawów:

 • często pije wodę,
 • jest apetyczny lub męczy się szybko,
 • nie chce jeść lub ma nadmierny apetyt,
 • wyraźnie przybrał lub stracił na wadze,
 • stał się ospały, nadpobudliwy lub agresywny,
 • mocno potrząsa głową,
 • pojawił się nienaturalny wyciek z któregoś z narządów,
 • mocno się drapie, gryzie lub liże,
 • ma opuchliznę,
 • z trudem wstaje lub kładzie się na posłaniu,
 • kuleje czy ma problemy z wypróżnianiem się.

W przypadku zaobserwowania jakiś niepokojących zmian w wyglądzie czy zachowaniu zwierzęcia należy je zanotować. Następnie powinien być o tym poinformowany weterynarz. Lekarze historię choroby poznają od swoich pacjentów, natomiast weterynarz może tylko polegać na opiekunie czworonoga.

Chihuahua

Szczepienia

Zdrowie psa to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczeniak powinien być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

 • Wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe. Pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy.
 • Nosówce.
 • Parwowirozie.
 • Leptospirozie.
 • Zakaźnemu zapaleniu wątroby.
 • Coronawirozie.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom, co zmniejszy liczbę szczepień, a tym samym stresujących dla czworonoga wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa. Przed szczepieniami szczenię powinno zostać odrobaczone.

Według zaleceń wielu weterynarzy należy szczepić już sześciotygodniowe maluchy.

Pasożyty

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły i świerzbowce, kleszcze, które atakują skórę czy glisty i tęgoryjce, które należą do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa. Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt. Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty.

Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa, ale także środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt. Do odpchlenia powinno dojść również w miejscach przebywania psa. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko  pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę lub strzykawką dodać płyn do psiego posiłku.

Chihuahua

Najczęstsze choroby i wady

Zdrowie Chihuahua zależne jest również od właściwej pielęgnacji zwierzęcia. Ważnym aspektem pielęgnacyjnym tej rasy jest higiena oczu, i zębów oraz przycinanie pazurów. Mają skłonności do zwichnięcia rzepek kolanowych. Ponadto należy uważać, żeby zwierzęta te nie przegrzewały się podczas upałów i nie wychładzały zimą. Pies ten nie jest zwierzęciem chorowitym.

Do najczęstszych schorzeń Chihuahua należy zaliczyć:

 • Zwichnięcie rzepki, która wchodzi w skład stawu kolanowego.
 • Problemy z płucami.
 • Problemy z zastawką serca.
 • Hipoglikemia, która objawia się obniżeniem glukozy we krwi. Na skutek choroby może dojść do utraty przytomności.
 • Niezrośnięte ciemiączko, które naraża mózg na urazy. Mózg nie jest wówczas wystarczająco chroniony przez kości czaszki.

Chihuahua jest psem długowiecznym i  rzadko choruje. Jest odporny na infekcję i nie cierpi na alergie. Ma bardzo delikatną tchawicę i dlatego na spacery należy w miejsce obroży zakładać szelki. Warto jest kontrolować jego stan zdrowia w lecznicy dla zwierząt. Zalecane są badania serca i kolan. Należy również kontrolować jego oczy i zęby. Mogą występować problemy ze zgryzem i braki w uzębieniu.  

Jeżeli opiekun psa podejrzewa, że jego podopieczny jest chory powinien zabrać go do lekarza weterynarii na badania. Zdrowie Chihuahua to codzienna obserwacja psa i szybka reakcja na  nietypowe zachowanie czworonoga. Pierwszymi oznakami pogorszenia się stanu zdrowia psa mogą być zmiany w jego zachowaniu.

Pupil może ignorować zaproszenie na spacer czy być mniej aktywny, niż zwykle. Zdrowy Chihuahua ma słodkie spojrzenie, jest żywotny, kocha spacery i zabawy. Jeżeli nic jemu nie dolega jest szczęśliwy i radosny. Polecany jest osobom samotnym i rodzinom ze starszymi dziećmi. Ze względu na swoje małe rozmiary nie wskazany jest dla rodzin z małymi dziećmi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top