GeoZoo » Pies » Ile żyją psy?
Ile żyją psy

Ile żyją psy?

Ile żyją psy? Długość życia psa zależy od wielu czynników. Wiek psa związany jest z jego rasą. Kundelki żyją zwykle dłużej niż psy rasowe. Eksperymenty genetyczne doprowadziły do naruszenia metabolizmu psiego organizmu. Związane są z tym różne choroby genetyczne i niedomagania psich towarzyszy.

Ile żyją psy? Życie psów nie tylko zależy od rasy, ale również od ich diety, trybu życia, predyspozycji, kondycji i stanu zdrowia. Prawie wszystkim właścicielom psów zależy, aby ich pupil żył jak najdłużej. Z tego powodu ważna jest profilaktyka zdrowotna, regularne szczepienia w gabinecie weterynaryjnym i odrobaczenie. Poza tym należy bacznie obserwować zachowanie psa i jego wygląd.

Podstawy długiego życia psa

Ile żyją psy? Czworonogi kończą życie w rożnym wieku. Małe i średnie psy szybciej dojrzewają i przeważnie żyją dłużej niż rasy duże i olbrzymie. Ponadto u małych psów o wadze poniżej 10 kg pierwsze oznaki starości pojawiają się najpóźniej, a rasy olbrzymie starzeją się najwcześniej. Jest to związane z długością życia.

Za czworonoga w wieku geriatrycznym uważa się psa, który przeżył 75-80% przewidywanej długości życia. W populacji psów 40% to psy seniorzy. Postęp medycyny weterynaryjnej i świadomość opiekunów zwierząt przyczyniły się do przedłużenia życia psom nawet o kilka lat.

Prawidłowo zbilansowany posiłek w odpowiednich proporcjach to podstawa długiego życia psa.

Należy pamiętać o dostarczaniu psu w posiłku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energetycznych. Do każdego czworonoga należy podchodzić indywidualnie, uwzględniając jego potrzeby żywieniowe.

Na długość życia psa oprócz zbilansowanej diety mają wpływ:

 • predyspozycje genetyczne,
 • wielkość czworonoga,
 • budowa ciała,
 • regularna kontrola masy ciała psa według jego wagi optymalnej,
 • codzienne spacery i odpowiednia dawka ruchu,
 • regularne szczepienia i odrobaczania,
 • profilaktyka zdrowotna,
 • urazy czy wypadki,
 • choroby i rozmaite niedomagania,
 • systematyczna i właściwa pielęgnacja psa,
 • warunki mieszkaniowe czworonoga w zależności od jego rasy.

Ile żyją psy? Długość życia psa w bardzo dużym stopniu zależy od jego właściciela. Troskliwa opieka i higieniczne warunki  mają duże znaczenie w życiu psa. Bardzo ważna jest także właściwa socjalizacja czworonoga oraz jego stan psychiczny i fizyczny. Wszystkie te czynniki decydują również o długości życia naszego zwierzęcia.  

Ile żyją psy

Długość życia wybranych psich ras

Ile żyją psy? Niektóre psy nierasowe żyją bardzo długo w porównaniu ze swoimi rasowymi kuzynami. Kundelki dożywają 20, a nawet 30 lat. W przypadku psów rasowych zależy od stopnia pokrewieństwa krzyżowanych psów. Mało zróżnicowana pula genów może doprowadzić do różnych genetycznych schorzeń, a nawet do śmierci zwierzęcia.

Poniżej została przedstawiona długość życia wybranych psich ras:

Chihuahuapies miniaturowy12-18 lat
Yorkshire terrierpies miniaturowy15-16 lat
Maltańczykpies miniaturowy12-16 lat
Szpic miniaturowypies miniaturowy12-16 lat
Shih tzupies mały11-16 lat
Jamnikpies miniaturowy, mały, króliczy12-15 lat
Mopspies mały12-15 lat
Beaglepies średni12-15 lat
Border colliepies średni10-14 lat
Polski owczarek nizinnypies średni10-14 lat
Wyżeł weimarskipies duży10-13 lat
Chow-chowpies duży8-12 lat
Owczarek niemieckipies duży10-12 lat
Labrador retrieverpies duży10-12 lat
Akitapies duży10-12 lat
Czarny terier rosyjskipies olbrzymi10-11 lat
Nowofundlandpies olbrzymi8-11 lat
Dog niemieckipies olbrzymi6-8 lat

Ile żyją psy? Czworonogi mogą żyć dużej niż wynosi ich przewidywana średnia długość życia. Zostały wybrane tylko niektóre przykładowe rasy psów miniaturowych, małych, średnich, dużych i olbrzymich oraz porównano ich długość życia. Na tej podstawie widać wyraźnie, że najkrócej żyją psy olbrzymy. Jednak nie wszystkie psy tej samej rasy starzeją się w tym samym czasie.

Ile żyją psy? Zdrowy pies, który jest najlepszym przyjacielem człowieka może żyć kilkanaście lat, a nawet dłużej. Troskliwa opieka nad psem, a szczególnie zbilansowana dieta i sprostanie jego wymaganiom może przedłużyć mu życie o kilka lat. Warto jest zapoznać się z fachowymi podręcznikami na temat długości życia czworonogów, zanim sprowadzimy psa do domu.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top