GeoZoo » Pies » Ile żyją psy?
Ile żyją psy

Ile żyją psy?

Ile żyją psy? Długość życia psa zależy od wielu czynników. Wiek psa związany jest z jego rasą. Kundelki żyją zwykle dłużej niż psy rasowe. Eksperymenty genetyczne doprowadziły do naruszenia metabolizmu psiego organizmu. Związane są z tym różne choroby genetyczne i niedomagania psich towarzyszy.

Ile żyją psy? Życie psów nie tylko zależy od rasy, ale również od ich diety, trybu życia, predyspozycji, kondycji i stanu zdrowia. Prawie wszystkim właścicielom psów zależy, aby ich pupil żył jak najdłużej. Z tego powodu ważna jest profilaktyka zdrowotna, regularne szczepienia w gabinecie weterynaryjnym i odrobaczenie. Poza tym należy bacznie obserwować zachowanie psa i jego wygląd.

Podstawy długiego życia psa

Ile żyją psy? Czworonogi kończą życie w rożnym wieku. Małe i średnie psy szybciej dojrzewają i przeważnie żyją dłużej niż rasy duże i olbrzymie. Ponadto u małych psów o wadze poniżej 10 kg pierwsze oznaki starości pojawiają się najpóźniej, a rasy olbrzymie starzeją się najwcześniej. Jest to związane z długością życia.

Za czworonoga w wieku geriatrycznym uważa się psa, który przeżył 75-80% przewidywanej długości życia. W populacji psów 40% to psy seniorzy. Postęp medycyny weterynaryjnej i świadomość opiekunów zwierząt przyczyniły się do przedłużenia życia psom nawet o kilka lat.

Prawidłowo zbilansowany posiłek w odpowiednich proporcjach to podstawa długiego życia psa.

Należy pamiętać o dostarczaniu psu w posiłku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energetycznych. Do każdego czworonoga należy podchodzić indywidualnie, uwzględniając jego potrzeby żywieniowe.

Na długość życia psa oprócz zbilansowanej diety mają wpływ:

 • predyspozycje genetyczne,
 • wielkość czworonoga,
 • budowa ciała,
 • regularna kontrola masy ciała psa według jego wagi optymalnej,
 • codzienne spacery i odpowiednia dawka ruchu,
 • regularne szczepienia i odrobaczania,
 • profilaktyka zdrowotna,
 • urazy czy wypadki,
 • choroby i rozmaite niedomagania,
 • systematyczna i właściwa pielęgnacja psa,
 • warunki mieszkaniowe czworonoga w zależności od jego rasy.

Ile żyją psy? Długość życia psa w bardzo dużym stopniu zależy od jego właściciela. Troskliwa opieka i higieniczne warunki  mają duże znaczenie w życiu psa. Bardzo ważna jest także właściwa socjalizacja czworonoga oraz jego stan psychiczny i fizyczny. Wszystkie te czynniki decydują również o długości życia naszego zwierzęcia.  

Ile żyją psy

Długość życia wybranych psich ras

Ile żyją psy? Niektóre psy nierasowe żyją bardzo długo w porównaniu ze swoimi rasowymi kuzynami. Kundelki dożywają 20, a nawet 30 lat. W przypadku psów rasowych zależy od stopnia pokrewieństwa krzyżowanych psów. Mało zróżnicowana pula genów może doprowadzić do różnych genetycznych schorzeń, a nawet do śmierci zwierzęcia.

Poniżej została przedstawiona długość życia wybranych psich ras:

Chihuahuapies miniaturowy12-18 lat
Yorkshire terrierpies miniaturowy15-16 lat
Maltańczykpies miniaturowy12-16 lat
Szpic miniaturowypies miniaturowy12-16 lat
Shih tzupies mały11-16 lat
Jamnikpies miniaturowy, mały, króliczy12-15 lat
Mopspies mały12-15 lat
Beaglepies średni12-15 lat
Border colliepies średni10-14 lat
Polski owczarek nizinnypies średni10-14 lat
Wyżeł weimarskipies duży10-13 lat
Chow-chowpies duży8-12 lat
Owczarek niemieckipies duży10-12 lat
Labrador retrieverpies duży10-12 lat
Akitapies duży10-12 lat
Czarny terier rosyjskipies olbrzymi10-11 lat
Nowofundlandpies olbrzymi8-11 lat
Dog niemieckipies olbrzymi6-8 lat

Ile żyją psy? Czworonogi mogą żyć dużej niż wynosi ich przewidywana średnia długość życia. Zostały wybrane tylko niektóre przykładowe rasy psów miniaturowych, małych, średnich, dużych i olbrzymich oraz porównano ich długość życia. Na tej podstawie widać wyraźnie, że najkrócej żyją psy olbrzymy. Jednak nie wszystkie psy tej samej rasy starzeją się w tym samym czasie.

Ile żyją psy? Zdrowy pies, który jest najlepszym przyjacielem człowieka może żyć kilkanaście lat, a nawet dłużej. Troskliwa opieka nad psem, a szczególnie zbilansowana dieta i sprostanie jego wymaganiom może przedłużyć mu życie o kilka lat. Warto jest zapoznać się z fachowymi podręcznikami na temat długości życia czworonogów, zanim sprowadzimy psa do domu.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...