GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o nimfie
5 Ciekawostek o nimfie

5 Ciekawostek o nimfie

5 Ciekawostek o nimfie przybliży bardziej życie tych egzotycznych papug. Ptaki te często są domowymi pupilami w polskich domach. Jest to średniej wielkości ptak z rzędu papugowych i najmniejszym przedstawicielem z rodziny kakaduowatych. Pod względem inteligencji papugi określane są mianem naczelnych wśród ptaków.

5 Ciekawostek o nimfie przedstawia wymagania i styl życia tych ptaków. Ojczyzną ich jest Australia. Papugi te zachwycają elegancją i dumną postawą. Zasiedlają tereny do wysokości 500m n.p.m. Na tych obszarach papugi mają dostęp do świeżej wody, zajmują tereny niegęsto zalesione i sawanny. Są to ptaki odporne na duże wahania temperatur, nawet powyżej 40oC.

Wybrane ciekawostki o nimfie

5 Ciekawostek o nimfie przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a zwłaszcza ptasich pasjonatów. Warto jest poznać i zapamiętać, ponieważ zwierzęta te posiadają interesujące życie. Z 9000 ptaków około 330 to papugi. Głównym ich pożywieniem są nasiona i owoce. Dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała.

Nimfy posiadają niesamowicie sprawny narząd chwytny nóg. Dwa palce stóp mają skierowane do przodu, a dwa do tyłu. Takie rozstawienie palców umożliwia ptakom zdobywanie pożywienia, wspinaczki i prowadzenie nadrzewnego trybu życia.

Młode osobniki można łatwo oswoić i nauczyć naśladować gwizdanie, śpiew i ludzką mowę.

Do wybranych pięciu ciekawostek o tych ptakach należą:

  1. Pierwsze nimfy do Europy, a konkretnie do Francji zostały przywiezione w 1840 roku. Pierwsze zapiski o rozmnażaniu tych papug pochodzą  z 1858 roku. Natomiast przyjście na świat białych osobników zostało odnotowane w 1951 roku. Do Rosji nimfy trafiły dopiero w 1960 roku.
  2. Rozpoznanie płci u papug nie jest łatwe. Tylko u nielicznych gatunków można rozróżnić płeć na podstawie koloru upierzenia. W przypadku naturalnego ubarwienia u nimf plama na policzkach jest koloru intensywnie czerwonego, a dobrzuszna powierzchnia piór ogona szara. Natomiast u samic występuje szarobiałe poprzeczne prążkowanie. Przeważnie kupowane są osobniki młode, które nie różnią się od siebie. W przypadku odmian barwnych różnice między dorosłym samicą, a samcem są małe albo żadne.
  3. W celu rozmnażania dobrze jest kupić samicę i samca w różnych miejscach, ponieważ w ten sposób unikamy pokrewieństwa. Ma to także pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję przyszłego potomstwa oraz brak jest wad genetycznych. W pary najlepiej łączyć tylko nimfy koloru szarego. Natomiast nie powinno łączyć się w pary osobników tej samej odmiany barwnej.
  4. Para papug umieszczona w klatce lub w wolierze przystępuje do lęgu w drugim, ale najczęściej w trzecim roku życia. Warunkiem jest umieszczenie w klatce budki lęgowej. Nimfy składają jaja w ilości 4-8 sztuk. W czasie wysiadywania jaj nie wolno samicy niepokoić zaglądaniem do budki. Po 18-22 dniach na świat przychodzą pisklęta.
  5. Trzy razy w tygodniu należy umożliwić papugom kąpiel. Można do tego wykorzystać płaski talerz bądź kuwetę fotograficzną. Jednak większość nimf nie przepada za wodną kąpielą. Jeżeli po wstawieniu naczynia z wodą ptaki przez kilka dni nie będą z niego korzystać, to można tego zaprzestać.

5 Ciekawostek o nimfie ukazuje przede wszystkim niezwykłe umiejętności tych ptaków, ich potrzeby i zachowanie. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

Nimfy są bardzo interesującymi ptakami. Jest to najczęściej hodowana papuga i trzymana w domu. Różnorodne kolory u nimf i innych ptaków powstają dzięki pigmentowi w ich piórach. Należą do nich: melanina, karotenoidy. Nie brakuje na świecie i w Polsce miłośników tych ptaków. Nimfy mogą dożyć nawet 20 lat.

5 Ciekawostek o nimfie pozwala lepiej poznać świat tych ozdobnych ptaków. Jest to wiedza potrzebna w hodowli tych zwierząt. Nimfa jest mało hałaśliwą papugą o efektywnych barwach. Papugi te są bardzo często trzymane przez polskich hodowców. Oswojona nimfa nie boi się człowieka i lubi jego towarzystwo.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top