GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek
Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek to podstawa ich prawidłowego rozwoju i kondycji, a także dłuższe życie. Ptaki te nie są wymagające i nie sprawiają trudności w opiece. Papużki nierozłączki racjonalnie żywione i właściwie pielęgnowane nie chorują często.

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek to bardzo ważne czynniki w hodowli tych ptaków. Troskliwy opiekun dba o zdrowie podopiecznych i nie lekceważy zmian w ich wyglądzie czy zachowaniu. Kontroluje systematycznie stan zdrowia pupila w gabinecie weterynaryjnym. Poza tym nie wolno leczyć samodzielnie ani podawać ptakom leków przeznaczonych dla ludzi.

Jadłospis nierozłączek

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek to priorytety w życiu ptaków. Należy przestrzegać potrzeb  żywieniowych papug, które pokryją ich zapotrzebowanie. Dostarczą zwierzęciu nie tylko substancji podstawowych, ale także mikro i makroelementów oraz witamin. Żywienie tych gatunków ptaków nie jest trudne, ponieważ papużki nierozłączki są ziarnojadami.

W życiu ptaków główną rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana, filtrowana lub przegotowana. Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. Stanowi ono 60% diety. W hodowli domowej podstawowym ziarnem jest: proso, kanar i siemię lniane, które powinny być podawane w stosunku: 2:2:1. W mniejszych ilościach należy podawać konopie, płatki owsiane i nasiona traw.

Ważne w ich menu są także warzywa, które w składzie pożywienia dziennego powinny stanowić od 15 do 30% i 5% owoców. Dietę można urozmaić ryżem. Wskazane jest również gotowane i drobno pokrojone jajko z dodatkiem sepii. Ten pokarm niezbędny jest w diecie ptaków w okresie wzrostu i dorosłym osobnikom w sezonie lęgowym.

W naturze papużki spożywają owoce, pączki kwiatów, nasiona.

Niektóre gatunki jedzą upolowane owady i ich larwy. Papużki nierozłączki uwielbiają jagody. Lubią także zieleninę, chętnie jedzą: liście mleczu, gwiazdnicy czy koniczyny. Zielenina powinna być świeża i zbierana wyłącznie w miejscach odległych od największych zanieczyszczeń. W okresie zimowym zamiennie można podawać młodą pszenicę, której ziarno warto jest wysiać w doniczce.

Zapotrzebowanie pokarmowe papużek powinno być uzupełniane specjalnymi preparatami witaminowanymi, dodawanymi do wody lub pożywienia. Niezbędnymi mikroelementami ptaka potrzebnymi do jego prawidłowego rozwoju jest wapń. Należy podawać go oddzielnie w formie kawałków szkolnej kredy lub kostek wapiennych zawieszonych na prętach klatki.

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek

 Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek polega na zbilansowanej diecie i odpowiednich warunkach bytowania. Należy zapobiegać chorobom, aby nie trzeba było leczyć papug. Prawie zawsze samodzielne leczenie ptaków egzotycznych skazane jest na porażkę.

Rola opiekuna powinna ograniczać się do codziennej obserwacji w celu wykrycia zmian w wyglądzie czy zachowaniu podopiecznych.

Najczęstszym objawem złego samopoczucia papużek to ospałość i nastroszone pióra. Dlatego wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii lub specjalistą od ptaków egzotycznych.

Do najczęstszych chorób papużek nierozłączek należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. Przebiega ona u ludzi w postaci przypominającej grypę, duru i zapalenia płuc. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne, ze względu na udomowienie papużek nierozłączek. Obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to tasiemce lub nicienie, pasożytujące w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu papużek nierozłączek. Z tego względu należy bacznie obserwować ptaki i kontrolować ich masę ciała.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu lub zbyt dużo podanych owoców w diecie.
  • Złamania najczęściej zdarzają się oswojonym papużką nierozłączką, które swobodnie latają po mieszkaniu.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów  i witamin. Mało urozmaiconą dietę należy zmienić na bogatszą w witaminy.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skontaktować się z weterynarzem. 

Schorzenia domowych skrzydlaków trudno jest zdiagnozować samodzielnie, ponieważ objawy chorobowe mogą być różne. Systematyczne kontrole ptaków w gabinecie weterynaryjnym mogą pomóc wykryć niebezpieczną chorobę dla zdrowia pupila.

Podsumowując żywienie i zdrowie papużek nierozłączek wpływa na ich wygląd i zachowanie. Dieta żywieniowa papugi powinna być właściwie ułożona. Dlatego warunkiem zachowania zdrowia pupila jest podawanie mu świeżej i czystej wody i pełnowartościowego pokarmu. Poza tym w pomieszczeniu ptaków należy utrzymywać higieniczne warunki.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]