GeoZoo » Kot » Kot snowshoe
Kot snowshoe

Kot snowshoe

Kot snowshoe jest eleganckim stworzeniem z rodzinny kotowatych. To amerykańska rasa kotów o ciekawym wyglądzie. Rzadko spotykana na wystawach nawet w swojej ojczyźnie, którą są Stany Zjednoczone. Rasa ta w Polsce jest mało rozpowszechniona. Trudno jest uzyskać idealnie umaszczonego kota snowshoe.

Kot snowshoe narodził się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, w wyniku skrzyżowania krótkowłosych kotów amerykańskich i syjamskich. Nazwa powstała z powodu białego koloru łap, które wyglądają jak skarpetki. Nazywany jest też Silver Laces. Kot snowshoe raczej nie jest zwierzęciem chorowitym. Długość życia tych kotów wynosi w granicach 14-19 lat.

Krótka historia rasy

Kot snowshoe to unikatowa kocia rasa, którą nie jest łatwo kupić. Początek hodowli zapoczątkowała Dorota Hinds-Daughtery z Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna o nazwie American Cat Franciers Association (ACFA) uznała rasę w 1982 roku.

Natomiast Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów – The International Cat Associaton (TICA) zarejestrowało rasę 1 maja 1994 roku według układu genetycznego. Na wystawach koty oceniane są pod względem wyglądu. Dopiero 1 stycznia 2004 roku kot snowshoe został uznany przez Międzynarodową Federację Kotów – Federation Internationale Feline (FIFe).

Jest to najbardziej znana i największa organizacja felinologiczna na świecie. Rasa ta została sprowadzona do Europy w 1998 roku. W Polsce kot snowshoe jest raczej trudno dostępny, ponieważ rozmnażany jest tylko w jednej hodowli. Cena jego z rodowodem wynosi powyżej 4 tysięcy złotych.

Kot snowshoe

Wygląd kota snowshoe

Kot snowshoe jest uroczym i średniej wielkości zwierzęciem. Posiada silnie umięśnioną i wydłużoną sylwetkę. Budowa ciała przypomina kota syjamskiego starego typu. Natomiast na łapkach posiada białe znaczenia, jak kot birmański. Masa ciała samca waha się w granicach 4,5-6 kg, a samicy wynosi 3,5-5 kg.

Oczy w kształcie orzecha włoskiego są błyszczące i wyraziste o barwie niebieskiej. Uszy średniej wielkości. Nos kota powinien być różowy. Posiada średniej wielkości ogon, który zwęża się ku końcowi. Dość długie nogi z średnimi łapami i różowymi poduszkami. Posiada krótką, gęstą i jedwabistą w dotyku sierść, która ściśle przylega do ciała, bez podszerstka.

Jest to kot z oznaczeniami i białymi łatami na części twarzowej głowy, piersi i łapach. Maska na twarzy, uszy i ogon posiadają jednolite wzory. Wraz z wiekiem kota sierść staje się coraz ciemniejsza, aż do czekoladowego brązu. Noworodki rodzą się całkowicie białe. Dopiero po kilku tygodniach widoczna jest ciemna sierść na pyszczku, uszach i ogonie. Łapy pozostają białe.

Kot snowshoe wyróżnia się kontrastowym umaszczeniem, a białe znaczenia są trudne do uzyskania. Idealny wzorzec seal point jest rzadko spotykany. Występuje też o wzorze bicolor i mitted. Na pyszczku białe znaczenia są w kształcie odwróconej litery V. Kota snowshoe można też kupić w Polsce.

Do wad kota snowshoe zaliczono:

  • krępą budowę ciała,
  • matowe oczy,
  • małe i zaokrąglone uszy,
  • krótkie nogi,
  • nierówny kolor sierści lub cieniowany.

Kot snowshoe

Charakter i temperament

Kot snowshoe to interesujący i pojętny kot, który szybko się uczy. Jest bardzo żywotny i towarzyszki. Potrafi kochać szczerze i szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Wyróżnia się wyjątkowo łagodnym i przyjaznym usposobieniem. Jest to aktywny kot, który wymaga codziennie odpowiedniej dawki ruchu.

Uwielbia zabawy i figle. Nie lubi samotności, ponieważ jest bardzo towarzyski.  Ma ciekawską naturę co sprawia, że obserwuje i towarzyszy swojemu opiekunowi w codziennych czynnościach domowych. Lubi być blisko swojego właściciela. Jest bardzo inteligentny i uzdolniony. Poradzi sobie bez problemu z zabawkami interaktywnymi. 

Kot snowshoe szybko uczy się różnych sztuczek i bez przeszkód aklimatyzuje się w nowym miejscu. Dobrze komunikuje się z innymi zwierzętami. Rasa ta obejmuje osobniki ciche i gadatliwe. Kot ten wydaje dźwięki delikatne i melodyjne. Można go wyprowadzać na spacer w szelkach i na smyczy.

Pielęgnacja kota nie jest skomplikowana. Wystarczy regularnie czesać jego futro. Wykazuje skłonności do zapalenia dziąseł. Z tego względu trzeba dbać o czystość jego uzębienia i higienę jamy ustnej. W tym celu warto użyć gryzaków stomatologicznych. Można też przyzwyczaić pupila do czyszczenia zębów pastą i szczoteczką specjalnie przeznaczoną dla kotów.

Podsumowując

Kot snowshoe to typowy koci celebryta, którego warto mieć za swojego przyjaciela. Rasa ta nie jest polecana ludziom, którzy zbyt dużo czasu spędzają poza domem. Kot ten domaga się uwagi i pieszczot. Nadaje się do domów, jak również do małych mieszkań. Kot snowshoe polecany jest seniorom i rodzinom z dziećmi.

Scroll to Top