GeoZoo » Pies » Psychiczny trening dla psa
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy zrozumieć psychikę psa i wypowiadać słowa zrozumiałe dla niego. Psi towarzysz jest inteligentnym i myślącym zwierzęciem.

Psychiczny trening dla psa przeznaczony jest dla szczeniąt i czworonogów w różnym wieku. Ćwiczenia umysłowe wskazane są również do stosowania wobec psich seniorów. Pies jest inteligentnym i myślącym zwierzęciem. Nie można jednak oczekiwać od niego żeby patrzył na świat z ludzkiego punktu widzenia.

Nie trzeba uczłowieczać naturę psiego przyjaciela, lecz traktować ją w ramach jej rzeczywistych możliwości. Podczas szkolenia warto wziąć pod uwagę indywidualne umiejętności psa i jego stan zdrowia. Należy nie zapominać, że nie wszystkie zwierzęta są jednakowo podatne na trening. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać na stabilnych powierzchniach.

Mózgowie psa

Psychiczny trening dla psa wpływa na stan mózgu. Psiego towarzysza nie należy przemęczać nadmierną ilością ćwiczeń czy zbyt intensywną zabawą. Poza tym pies do prawidłowego funkcjonowania musi mieć odpowiednią dawkę snu. Mózgowie jest częścią układu nerwowego ośrodkowego i pokryte jest oponami mózgowia.

Mózgowie podzielone jest na:

  • kresomózgowie, które nazywane jest mózgiem,
  • międzymózgowie,
  • śródmózgowie,
  • tyłomózgowie wtórne,
  • rdzeń przedłużony.

Stosunek masy mózgowia do masy ciała określony jest mianem masy względnej i wynosi u psa – 1:200. Natomiast u człowieka – 1:50. Badania prowadzone nad mózgami psów i kotów wykazały, że różnią się one pod względem możliwości emocjonalnych i poznawczych. Według naukowców psy posiadają większą liczbę neuronów niż koty. Oznacza to, że są inteligentniejsze.

Psychiczny trening dla psa

Rodzaje umysłowych treningów

Psychiczny trening dla psa powinny odbywać się codziennie, gdy zwierzę jest wyspane i najedzone, ale nie bezpośrednio po spożytym pokarmie. Szkolenia nie tylko działają pozytywnie na zdrowie pupila, ale także wzmacniają jego więź z opiekunem. Wszystkie ćwiczenia należy dostosować do wieku czworonoga i jego indywidualnych predyspozycji.

Pies jako zwierzę stadne pozbawione swoich psich towarzyszy, stwarza sobie sforę zastępczą w nowym otoczeniu. Na tym opiera się bardzo istotna psia cnota czyli przywiązanie do swojego właściciela. Należy pamiętać, że stan psychiczny psa oznaczają wydawane przez niego głosy. U psiego przyjaciela ze zmysłów najlepiej rozwinięty jest węch i słuch.

Do wybranych psychicznych treningów dla psa należą:

  • Zabawki i gry interaktywne dla szczeniąt i czworonogów w różnym wieku, które pomagają w intensywnym myśleniu. Zabawki takie mogą ukrywać ulubione pupila przekąski, wydawać dźwięki czy świecić. Zwierzęta te lubią nowe wyzwania, wykonując polecenia opiekunów. Stymulacja psychiczna i fizyczna wypełnia psią nudę i rozwija jego inteligencję.
  • Nauczenie psa reakcji na różne komendy, które wykraczają poza polecenia podstawowe. Każde ćwiczenie wykonywane z psem zwiększa więź zwierzęcia z właścicielem i pobudza jego stymulację umysłową.
  • Poszukiwanie ukrytych smakołyków w dłoni, a także pod wiaderkami przeznaczonymi do zabawy. Przy użyciu węchu pies odnajdzie swój ulubiony przysmak. Przy tym ćwiczeniu należy wykorzystać wcześniej wyuczoną komendę „szukaj”. Po prawidłowym wskazaniu należy otworzyć dłoń i pozwolić pupilowi spożyć nagrodę. Smakołyki można również ukryć w różnych zakątkach domu lub w ogrodzie.
  • Badanie terenu i odkrywanie nowych zapachów podczas spacerów. Pies zatrzymuje się co pewien czas i obwąchuje otoczenie, uzyskując w ten sposób informację o innych osobnikach. Można również pozwolić zwierzęciu wybrać interesującą go trasę. Swobodne węszenie psa wzmacnia go psychicznie.
  • Nauczenie stopniowo psa nazw różnych przedmiotów i zabawek. Czynności te trzeba kilka razy powtarzać, aż do skutku. Należy również sprawdzać czy nasz pupil zna już nazwy zabawek biorących udział w szkoleniu.  
  • Przechodzenie z psem przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach, czyli przez pasy również z udziałem sygnalizacji świetlnej. Nie przyzwyczajać pupila do niepożądanych nawyków. Po pewnym czasie nasz psi towarzysz dobrze opanuje sygnalizację świetlną, a zwłaszcza wydawane przy tym sygnały. Powtarzane ćwiczenia uczynią z psa mistrza.
  • Zabawa w chowanego, która jest wszystkim dobrze znana. Polega ona na poszukiwaniu przez psa swojego opiekuna. Najlepiej jak w tym treningu biorą udział dwie osoby. Jedna przytrzymuje czworonoga na czas ukrycia psiego opiekuna. Można schować się w innym pomieszczeniu lub w ogrodzie. Pies zostaje przywołany do wykonania zadania komendą „szukaj”. Po znalezieniu swojego opiekuna nagradzamy psa pochwałą, pieszczotą bądź smakołykiem.
  • Stworzenie toru przeszkód, który jest świetnym treningiem umysłowym dla psa. Na domowym szlaku można postawić barykady, które pies będzie musiał pokonać po podaniu komendy „przeskocz”.  Natomiast po podaniu komendy „omiń” nie powinien przewrócić postawionych pachołków.
  • Przechodzenie slalomem, które jest bardzo interesującą sztuczką. Polega ona na przechodzeniu niedużego psa między nogami opiekuna z jednej strony na drugą, przy stawianych pojedynczych krokach. Przy tym ćwiczeniu powinna zostać wydana komenda  „slalom”. Po wykonaniu ćwiczenia psa nagradzamy. Nie należy tego przeprowadzać z udziałem szczeniąt. Z tego względu, że ich kręgosłup nie jest jeszcze wystarczająco ukształtowany.

Psychiczny trening dla psa wzmacnia go również fizycznie. Inteligencja czworonoga kształtowana jest poprzez naukę wydawania słownych poleceń, przez dotyk lub gest. Po zadziałaniu takimi bodźcami pies wypełni jakieś zadanie albo zaniecha niepożądanej czynności. Każdego psa zdrowego psychicznie można opanować i ułożyć. Psychiczny trening dla psa wpływa na jego rozwój, stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie.