GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie węży
Żywienie i zdrowie węży

Żywienie i zdrowie węży

Żywienie i zdrowie węży ma wpływ na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Wężom trzeba podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie węży jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore gady rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierząt nie wolno leczyć samodzielnie. Węże prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach będą zdrowe i ruchliwe. Gady te są jednak bardziej wymagającymi podopiecznymi, niż pies czy kot. 

Stołówka węży

Żywienie i zdrowie węży ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie. Dla każdego pasjonata tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Niektóre okazy w terrarium zjadają tylko żywe pożywienie. Należy podawać im wyłącznie żywe gryzonie, gdyż innym pokarmem nie będą zainteresowane. Doskonałym przykładem tych zwierząt są jadowite węże.

Wszystkie węże to drapieżniki, które polują metodą czatowania bądź tropienia ofiary. Polują w dzień, o zmierzchu lub nocą. Instynkt łowny u aktywnych za dnia pobudza ruch ofiary. Dodatkowo polowanie wspomagają bodźce zapachowe i wzrokowe. Węże polujące nocą zdobywają ofiarę przy udziale węchu. Poza tym wspomagają się narządami termolokacyjnymi, którymi są jamki policzkowe.

W środowisku naturalnym połykają jeszcze żyjące ofiary. Najczęściej są to: żaby, ryby czy dżdżownice. Spożywają je również po owinięciu i uduszeniu. Następuje unieruchomienie płuc zdobyczy, co uniemożliwia oddychanie i następuje zatrzymanie akcji serca.

Pobierają także pożywienie po wstrzyknięciu jadu, a także po zapachu szukają padliny.

Wstrzyknięty jad zabija zdobycz i powoduje jej wstępne trawienie. Nie wszystkie węże są jadowite. W naturze węże spożywają wyłącznie samodzielnie upolowaną ofiarę, połykając ją w całości. Polują one przeważnie na mniejsze bądź większe kręgowce, ssaki, płazy, gady i ryby. Istnieją gatunki węży żywiące się bezkręgowcami.

Doskonałym przykładem jest wąż trawny, który zjada owady. Natomiast dżdżownice spożywają pończoszniki. Na wolności węże specjalizują się w zjadaniu jednego rodzaju pokarmu. Przykładem może być wąż jajożer, który zjada gadzie lub ptasie jaja. Natomiast gniewosz plamisty spożywa tylko jaszczurki, a posiłek kobry królewskiej stanowią węże.

Żywienie i zdrowie węży

Jak często należy wężom podawać posiłki?

Żywienie i zdrowie węży utrzymywane w normie w domowej hodowli nie jest łatwe. Należy gady te karmić w zależności od ich wieku, stanu aktywności rozrodczej i pory roku. Dojrzałe osobniki powinny otrzymywać posiłek co 1- 4 tygodnie. Natomiast  młode węże należy karmić raz w tygodniu, a nawet w niektórych przypadkach codziennie.

Młodzieży można podawać martwy i rozdrobniony pokarm, żeby ułatwić im proces trawienia. Warto je żywić narządami wewnętrznymi zwierząt karmowych. Wzrost objętości żołądka świadczy o stopniu najedzenia zwierzęcia. Następne pożywienie wąż powinien otrzymać, gdy żołądek nie wykazuje wzrostu objętości i stworzenie  pokazuje zachowanie łowcze.

Wskazane jest podawanie dwóch mniejszych zwierząt karmowych w miejsce jednego większego. Niektóre gatunki podczas upalnego lata bądź długiej zimy poszczą przez kilka miesięcy. Węże pochodzące z klimatu umiarkowanego przed snem zimowym rezygnują z polowania.

Samce nie pobierają pożywienia w okresie rozpłodowym. Jedynie ciężarne samice nie rezygnują w tym czasie z polowań.

Potomstwo zaraz po przyjściu na świat odmawia jedzenia. Węże nie wychodowane w niewoli czyli odłowione z natury, nie tolerują martwych zwierząt. Można je oszukać potrząsając świeżo zabitym zwierzęciem w pobliżu ich pyska. Jadowite węże powinny mieć podawany zawsze żywy pokarm. Każde karmienie węża należy przeprowadzać pod kontrolą hodowcy. W ich jadłospisie powinna być zawsze czysta i świeża woda.

Żywienie i zdrowie węży

Zdrowie węży

Żywienie i zdrowie węży leży w interesie ich opiekunów i właścicieli. Zwierzęta te są zmiennocieplne, dlatego wymagają właściwego zakresu temperatury. Dokładnie trzeba ją określić dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, który warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych. Ponadto wpływa na efektywność reakcji immunologicznych i wyznacza aktywność godową.

Wilgotność ma również bardzo duże znaczenie w życiu węży. Odpowiada za właściwe funkcjonowanie powłok ciała i nerek. W przypadku nieprawidłowej wilgotności może dojść do zatrzymania jaja. Wysoki poziom wilgotności jest przyczyną rozwoju grzybic. Natomiast zbyt niska wilgotność przyczynia się do problemów z rzuceniem wilinki. W konsekwencji dochodzi do rozwoju ropni.

Poza tym mogą zostać uszkodzone rogówki, gdy wilinki zalegają w okolicach oczu. Ze względu na brak wiedzy i doświadczenia ze strony właścicieli może dochodzić do zaniedbań. Nieodpowiednie warunki bytowania i zła dieta to nierzadko przyczyny chorób i niedomagań węży.

Najczęstsze schorzenia tych gadów to:

  • Zatrucia, których objawami są krwotoki. Jest to spowodowane podaniem dzikich gryzoni, które zatrute są kumarynami.
  • Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego. Węże mają drgawki i problemy z poruszaniem się. Następuje niedobór witaminy B ze względu na karmienie węży samymi rybami.
  • Krzywica, która objawia się skrzywieniem kręgosłupa na skutek podawania wyłącznie rybnych filetów. Brak UV-B.
  • Wymioty, których objawy to powiększona okolica żołądka. Nie ulega ona zmniejszeniu w ciągu dnia. Powodem może być przekarmienie zwierzęcia bądź zbyt duża zdobycz.
  • Otłuszczenie wątroby, przy czym występuje brak apetytu. Przyczyną jest zbyt często podawane pożywienie i za bardzo obfite w składniki pokarmowe.
  • Pogryzienie zwłaszcza mięśni grzbietu i skóry. Jest to spowodowane brakiem apetytu u dużych węży, które zostają pogryzione przez zwierzęta karmowe, np. myszy czy szczury.
  • Dna, która objawia się niechęcią do poruszania się i bólem nerek. Powodem jest zbyt ubogi pokarm w witaminy i substancje balastowe, a bogate w białko. Ponadto do tego stanu żywienie węży w zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze.

Żywienie i zdrowie węży uzależnione jest przede wszystkim od poziomu wiedzy ich hodowców. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem, który specjalizuje się w leczeniu gadów. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia węży to złe warunki bytowania.

Schorzenia mogą być również wynikiem nieodpowiedniej i mało wartościowej diety.

Żywienie i zdrowie węży ma wpływ na ich kondycję i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania gada. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywność i dobra kondycja. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego węża. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu trzymanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top