GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o fretce
5 Ciekawostek o fretce

5 Ciekawostek o fretce

5 Ciekawostek o fretce pogłębi zasób wiedzy na temat tych zwierząt z rodziny łasicowatych. Jest to udomowiona albinotyczna forma tchórza pospolitego. Fretka jest inteligentnym stworzeniem, dążącym do obranego celu. To świetny kompan i wierny przyjaciel człowieka.

5 Ciekawostek o fretce przeznaczonych jest szczególnie dla miłośników tych zwierząt. Fretka została udomowiona około 3000 lat temu i pochodzi z Europy. Do Stanów Zjednoczonych dotarła około 3 stulecia temu i stała się tam bardzo popularnym zwierzęciem domowym.

Stworzenia te dostrzegane były przez Rzymian, którzy wykorzystywali je do polowań. Podróżowały one również z marynarzami w celu tępienia pokładowych gryzoni. Fretki stały też na straży spichlerzy z zapasami zboża. Z biegiem lat stały się zwierzętami towarzyszącymi, a w łapaniu szkodników zastąpiły je koty.

Wybrane ciekawostki o fretce

5 Ciekawostek o fretce przybliża nam jej naturalne funkcjonowanie. Zwierzątko to jest żywiołowe, wesołe i psotne. Nie wyrasta ze swej skłonności do zabaw. Fretkę pod nadzorem opiekuna można wyprowadzać na krótkie spacery poza domem. Najbardziej aktywna jest przeważnie o świcie i o zmierzchu.

Fretka potrzebuje dosyć dużo ruchu, zabawy i kontaktu z człowiekiem. Stworzenie to ma bardzo dobry węch i słuch, które rekompensują jej słaby wzrok. Do wspólnych zabaw z fretką nadają się niektóre rasy psów i kotów. Zwierzęta te polecane są ludziom samotnym, seniorom i rodzinom z większymi dziećmi.

5 Ciekawostek o fretce pomoże podjąć decyzję w jej zakupie na towarzysza rodziny. Stworzenie to potrafi dostosować się do rytmu życia domowników. Na sen przeznacza około 15 godzin na dobę. Wybudzona zaczyna ziewać i dopiero później rusza do zabawy. Dobrze funkcjonuje w pojedynkę, jak i w grupie.

Do wybranych pięciu ciekawostek o fretce należą:

  1. Fretki nie posiadają jelita ślepego, wyrostka robaczkowego ani obojczyka. Zwierzęta te należą do tej samej rodziny, co norki, wydry, tchórze, skunksy, łasice, gronostaje, borsuki.
  2. W naturze fretki żyją w norach. Z tego względu ich ulubioną czynnością jest kopanie dołów. Należy zapewnić fretce czysty piasek w wysokim pojemniku, aby zaspokoić jej naturalną potrzebę kopania. Fretka będzie wówczas radosna i szczęśliwa. W przeciwnym przypadku może kopać w doniczkach czy skrzynkach z kwiatami.
  3. Wszystkie fretki od czasu do czasu wymagają kąpieli w zależności od zabrudzonego futerka. Kąpiel utrzymuje skórę i sierść w czystości i minimalizuje nieprzyjemny zapach. Nie wszystkie fretki są zachwycone kąpielą. Niektóre z nich do tego zabiegu pielęgnacyjnego trzeba stopniowo przyzwyczajać. Woda musi mieć odpowiednią temperaturę.
  4. Temperatura ciała fretki waha się w granicach 37,8-39,4oC. Jednak najczęściej wynosi około 38,8oC. Oznacza to, że woda która jest letnia dla ludzi, będzie zimna dla fretki. Warto jest to zapamiętać zwłaszcza przy kąpieli zwierzątka.
  5. Przestraszona fretka, odczuwająca niebezpieczeństwo bądź czymś bardzo podniecona wydziela odczuwalny piżmowy zapach. Taki zapach również wydala, kiedy znaczy teren. Należy unikać sytuacji stresujących fretkę. W takich okoliczności może ugryźć, gdyż jest to jej naturalna reakcja na zagrożenie.  

Podsumowując 5 ciekawostek o fretce podkreśla jej zachowanie i styl życia oraz przestrzega przed zwierzątka psotami. Na przykład pomaga dostosować warunki bytowe fretek do ich wymagań i potrzeb. Wybitne umiejętności fretek są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Przybliżają nam obraz tych sympatycznych zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top