Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego wpływa na jego samopoczucie i długość życia. Zwierzęta te pochodzą z Ameryki Północnej. Obecnie w środowisku naturalnym zamieszkują również w Europie, Azji i w Polsce. Jest on największym przedstawicielem rodziny chomikowatych. Piżmak amerykański to ziemno-wodny gryzoń. Doskonale pływa i nurkuje.
Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego przekłada się na jego kondycję i zachowanie. Jest zwierzęciem stadnym i łatwo przystosowuje się do panujących warunków. W 1905 ku został sprowadzony do Czech i wypuszczony na wolność. Na początku ubiegłego stulecia powstało wiele ferm hodowlanych tych zwierząt z powodu cenionego futra. Od początku XXI wieku zanotowano spadek populacji. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
Piżmaki żyjące na wolności
Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego przekłada się na jego wzrost i prawidłowy rozwój. Zwierzęta są aktywne od zmroku do świtu. Nie zapadają w sen zimowy. Zasiedlają one najczęściej parki narodowe i krajobrazowe. W Polsce istnieją specjalne ośrodki rehabilitacji zwierząt. Trafiają tam ranne i chore osobniki. Po wyleczeniu schorzeń piżmaki wracają do swojego naturalnego środowiska.
Piżmak amerykański jest w Polsce zwierzęciem łownym z okresem chronionym. Od 11 sierpnia do 15 kwietnia można polować na te gryzonie. Nie podlegają ochronie na terenach hodowli rybackich. Zwierzęta te nie zagrażają polskim uprawom, ale osłabiają umocnienia zbiorników wodnych. Zatykają również rury melioracyjne. Duża liczebność tych gryzoni może zagrażać również uprawom kukurydzy.
Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego wpływa znacząco na prawidłowe jego funkcjonowanie. Jest on zwierzęciem roślinożernym. W swoich norach gromadzi zapasy na zimę. Chętnie zjada kłącza tataraku, zielone części innych roślin i korzeni, a także młode gałązki drzew i krzewów. Żywi się głównie wodnymi roślinami. Lubi również spożywać rosnącą przy brzegach trawę i zioła.
Żerując ogryza też korę, liście i pączki z wierzb. Preferuje buraki cukrowe, marchewkę, kukurydzę i zboże. Nie pogardzi również owocami, które spadły z drzew. Z braku pożywienia zjada także skorupiaki, mięczaki i owady. Sporadycznie konsumuje drobne kręgowce. Piżmak w ciągu doby spożywa pokarm w granicach ½ kg. Jest bardzo sympatycznym zwierzątkiem, które nie stroni od ludzi.
Piżmak w hodowli
Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego w hodowli nie powinno przysparzać problemów, ponieważ jest on zwierzęciem roślinożernym. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalnie skomponowane mieszanki dla dużych gryzoni. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia i w konsekwencji doprowadzić do schorzeń.
Należy naśladować dietę w środowisku naturalnym, która zawiera małą ilość tłuszczy i bogata jest we włókno.
Podstawowymi produktami, jakie powinny znaleźć się w pożywieniu piżmaka amerykańskiego są:
- Świeża trawa, liście, bulwy roślinne, kiełki pszenicy i korzonki.
- Siano, które powinno być świeże i dobrej jakości oraz bez oznak zagrzybienia.
- Witaminy i kostki mineralne specjalne dla gryzoni.
- Susze rośliny i gałązki.
- Mieszanki różnych ziaren.
- Nieustanny dostęp do świeżej i czystej wody.
- Kawałki czerstwej bułki, gałązki drzew owocowych niezbędnych do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
- Ciastka o specjalnym przeznaczeniu dla dużych gryzoni.
- Pokarm miękki czyli drobno pokrojone owoce i warzywa nie powodujące wzdęć.
Uzupełnieniem diety powinno być białko zwierzęce. Na przykład larwy mączniaka. Należy pamiętać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, żadnych słodyczy. Ziarno najlepiej kupować w zamkniętych pojemnikach. Resztki niespożytego pokarmu należy niezwłocznie usunąć. Nieświeży pokarm często jest przyczyną zatruć.
Problemy zdrowotne piżmaka
Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego wpływają na jego kondycję i długość życia. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni jest przerost siekaczy, spowodowany miękkim pokarmem. Niebezpieczne dla zdrowia są pasożyty i niekiedy zdarzają się również urazy. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba udać się do lecznicy dla zwierząt.
Problemy zdrowotne piżmaka amerykańskiego mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do nadwagi, a następnie otyłości. Dieta piżmaka powinna być uzupełniona twardym pokarmem. Można gryzoniowi podawać gałązki brzozy, gruszy, jabłoni czy wierzby w celu ścierania ciągle rosnących siekaczy.
Żywienie i zdrowie piżmaka amerykańskiego jest bardzo ważne w przypadku, gdy w naturze sam sobie poradzić nie jest w stanie. Na przykład chore czy okaleczone piżmaki są bezradne, co zagraża to ich życiu. Zwierzęta te żyjące na wolności mogą czasami potrzebować ludzkiej pomocy. Przede wszystkim największym zagrożeniem dla tego gryzonia jest norka amerykańska z rodziny łasicowatych.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]