GeoZoo » Gryzoń » Domowe gryzonie
Domowe gryzonie

Domowe gryzonie

Domowe gryzonie coraz częściej goszczą w polskich domach. Występują one na całej kuli ziemskiej i zajmują różnorodne środowiska w przyrodzie. Niektóre zapadają w sen zimowy. Dominują gatunki prowadzące naziemny i nocny tryb życia. Istnieją również gryzonie nadrzewne, ziemno-wodne i podziemne.

Domowe gryzonie często są hodowane razem z psem lub kotem. Posiadają one zaawansowane zdolności poznawcze. Przykładem mogą być szczuroskoczki, które dzięki pamięci przestrzennej mają umiejętności lokalizacji pokarmu. Natomiast kawia domowa czy szczur domowy potrafią zapamiętać skomplikowaną drogę, która prowadzi do żywności.

Wybór domowego gryzonia

Domowe gryzonie często wybierają dzieci na swoich pupili. Potencjalny właściciel zwierzęcia decyduje się na gryzonia z kilku powodów. Po pierwsze nie jest kosztowny i tańszy w utrzymaniu niż pies czy kot. Poza tym nie potrzeba z nim wychodzić na spacery. Z tego względu często pierwszym domowym zwierzątkiem w rodzinie jest gryzoń.

Domowe gryzonie to również słodkie i kochane zwierzęta. Dziecko może nauczyć się opieki nad nimi. Wiele gatunków tych zwierząt żyje krótka, co jest szczególnie bolesne dla dzieci. Jednak istnieją domowe gryzonie, które mogą żyć kilka, a nawet kilkanaście lat.

Gryzonie mogą być małe, średnie i duże. Przeważnie na domowych pupili wybierane są te najmniejsze. Należy pamiętać, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia gryzoni. Jednak przed zakupem zwierzęcia warto mieć podstawową wiedzę na temat nabywanego gatunku.

Warto również pamiętać, że każdy gryzoń posiada całe życie rosnące siekacze. Z tego powodu do ścierania tych zębów trzeba podawać im twardy pokarm. W przeciwnym przypadku będzie konieczne przypiłowanie siekaczy przez lekarza weterynarii.

Przykłady domowych gryzoni

Domowe gryzonie niejednokrotnie są wspaniałymi i kochanymi pupilami. Małe dziecko opiekę nad gryzoniem powinno sprawować pod nadzorem rodziców. Starsze dzieci mogą zwierzętami opiekować się samodzielnie.

W roli domowych gryzoni doskonale sprawdzają się:

Myszy

Mysz

Myszy, które są szybkimi i zwinnymi zwierzętami. Posiadają wspaniałe zdolności pływackie, ale unikają wody. Gryzonie te porozumiewają się pomiędzy sobą przy pomocy ultradźwięków. Myszy są gryzoniami przeważnie hodowanymi w grupie, dlatego świetnie dają sobie radę podczas nieobecności opiekunów. Myszy to małe zwierzątka około 10 cm. Hodowane w domu dożywają 4 lat. Polecane są ludziom zapracowanym.

Szczury

Szczur

Szczury, które podobnie jak myszy są szybkimi i sprytnymi gryzoniami. Pochodzące z laboratorium badawczego wolne są od chorób. Oznacza to, że trzymane w domu nie są niebezpieczne. Szczur hodowlany dożywa tylko do 3 lat. Jest to bardzo inteligentne zwierzątko, które można nauczyć wielu sztuczek.

Chomiki

Chomik Dżungarski

Chomiki pochodzą z rodziny chomikowatej, ale mogą być różne ich gatunki. Najbardziej znane i często hodowane jako domowe pupile to: chomik dżungarski, chomik syryjski i chomik Roborowskiego. Ten ostatni pozyskał grono zapalonych hodowców ze względu na:

  • wygląd,
  • zabawne zachowanie,
  • odporność na choroby,
  • niski koszt utrzymania.

Zwierzęta te żyją krótko w granicach 2-3 lat. Ze względu na możliwość szybkiego oswojenia młodych osobników chętnie jest również hodowany chomik syryjski. Ponadto łatwy jest w pielęgnacji i rozmnażaniu. W odpowiednich warunkach może żyć 3 lata.

Kawia domowa

Świnka morska 2

Kawia domowa czyli świnka morska. Rasowe kawie osiągają  najbogatszą kolorystykę. Uzyskano także odmiany, które charakteryzują się długim włosem. Sierść ich może nawet przekracza 20 cm. Długość ciała świnki morskiej wynosi nawet 35 cm. Obecnie kawia domowa jest najczęściej hodowanym gryzoniem na świecie. Może żyć około 8 lat, a nawet dłużej. Rekordzistka przeżyła 14 lat.

Szynszyla mała

Szynszyla

Szynszyla mała, która jest niedużym gryzoniem o wielkości małego królika. Waży ona około 400 g. Szynszyle są gryzoniami bardzo zwinnymi i energicznymi, ale płochliwymi. Podobnie, jak większość gryzoni prowadzi nocny tryb życia.
Szynszyla jest aktywnym zwierzęciem, które lubi skoki i wspinaczki oraz piaskowe kąpiele. Zwierzątko to żyje średnio 15, a może nawet 20 lat. Gryzonie te zaliczane są do zwierzątek hałaśliwych. Z tego względu nie należy w sypialni umieszczać klatki z szynszylą.


Domowe gryzonie to bardzo sympatyczne zwierzątka, które znajdują zwolenników na całym świecie. Każde nabyte stworzenie jest istotą żyjącą, którą trzeba otoczyć troskliwą opieką. Decyzję o zakupie zwierzęcia należy podjąć ze wszystkimi domownikami. Gryzonie polecane są miłośnikom fauny, a zwłaszcza pasjonatom gryzoni.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top