
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
24/05/20235 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych. Zwierzęta te w naturze zamieszkują tereny Ameryki Południowej. W Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych mają charakter napływowy.
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej poszerzy naszą wiedzę o ich potrzeby i wymagania. Zwierzęta te wyglądem przypominają szczura. W Polsce często żyją na wolności nad rzekami, gdzie dokarmiane są przez ludzi. W roku 2021 pojawiły w Rybniku nad rzeką Nacyną. Ssaki te można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.
Wybrane ciekawostki o nutrii amerykańskiej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przeznaczonych jest przede wszystkim dla pasjonatów gryzoni. Jest to gatunek ziemno-wodny, który nie wchodzi w interakcję z człowiekiem. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Nutrię amerykańską przywieziono na tereny Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Zwierzęta te zaczęto hodować w Polsce od 1926 roku. W latach sześćdziesiątych odnotowano już pierwsze osobniki żyjące na wolności. Taka sytuacja była najczęściej wynikiem ucieczek z hodowli. Nutria jest dużym gryzoniem o krępej sylwetce oraz pięknym i gęstym futrze. Nutrie najbardziej popularne były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Produkowano wówczas trzy miliony skór z tych zwierząt.
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej pomorze lepiej poznać te zwierzęta. Nutrie amerykańskie są zwierzętami roślinożernymi. Przede wszystkim spożywają twardą roślinność wodną, młode pędy krzewów i drzew, korzenie roślin oraz korę z drzew. Mogą zjadać też małże i stawonogi. Odznaczają się bardzo dobrym słuchem, ale słabym wzrokiem. Gryzonie te mogą żyć na wolności około 8 lat, natomiast w hodowli 12 lat, a nawet dłużej.
Do wybranych pięciu ciekawostek o nutrii amerykańskiej należą:
- Zwierzęta te na wolności żyją w małych grupach haremowych. Najczęściej jest w nich jeden samiec i kilka samic oraz ich potomstwo. Grupa taka liczy kilkanaście osobników.
- Gryzoń ten posiada charakterystyczne duże siekacze w kolorze intensywnie pomarańczowym. Wszystkich zębów jest 20 sztuk wraz z siekaczami.
- Nutria amerykańska jest wspaniałym pływakiem i nurkiem. Ma bardzo dobre przystosowanie do warunków wodnych. Wyposażona jest w błony pławne, co ułatwia zwierzęciu pływanie.Pod wodą może pozostać 10 minut. W wodzie znajdują pożywienie i schronienie. Od wody zwykle oddala się do 100 metrów. Gryzonie te bytują w norach wykopanych na brzegach wolno płynących rzek, strumieni i jezior oraz na terenach bagnistych. Nutria aktywna jest o zmierzchu i w ciągu dnia.
- Samica nutrii chodzi w ciąży cztery miesiące. Na świat przychodzi od 3 do 9 osobników. Noworodki od samego początku są dosyć sprawne i mają ciało porośnięte futrem. Po 6 tygodniach zaczynają wymieniać okrywę włosową. Samica może karmić potomstwo podczas pływania dzięki czterem parą gruczołów mlekowych, które położone są wysoko, prawie grzbietowo. Ssaki te dojrzałość płciową osiągają w wieku 6-7 miesięcy. Samica może być w ciąży dwa razy w roku.
- Nutrie na wolności zagrażają ekosystemowi. Nie tylko roślinności, ale także zwierzętom. W Polsce są zagrożeniem dla bobrów i piżmaków. Bobry sobie radzą, natomiast piżmaki znacznie gorzej. Nutrie bytują na ich terenach, zjadając duże ilości roślinności. Zagrożenie to jest bardzo duże. Poza tym osłabiają brzegi i wały rzek kopiąc tam swoje nory.
Podsumowując 5 ciekawostek o nutrii amerykańskiej pozwala lepiej poznać ich zachowanie i umiejętności. Jest to niezbędna wiedza w hodowli tych zwierząt. Pomaga dostosować dietę i warunki życia do ich wymagań. W dzisiejszych czasach nutria amerykańska najczęściej jest zwierzęciem towarzyszącym.
ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

Dog niemiecki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie Nestor kea
Czytaj Dalej

Koci katar
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o alpakach
Czytaj Dalej

Zwinnik Blehera
Czytaj Dalej

Opieka nad bobrokształtnymi
Czytaj Dalej