GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych. Zwierzęta te w naturze zamieszkują tereny Ameryki Południowej. W Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych mają charakter napływowy.

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej poszerzy naszą wiedzę o ich potrzeby i wymagania. Zwierzęta te wyglądem przypominają szczura. W Polsce często żyją na wolności nad rzekami, gdzie dokarmiane są przez ludzi. W roku 2021 pojawiły w Rybniku nad rzeką Nacyną. Ssaki te można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Wybrane ciekawostki o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przeznaczonych jest przede wszystkim dla pasjonatów gryzoni. Jest to gatunek ziemno-wodny, który nie wchodzi w interakcję z człowiekiem. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Nutrię amerykańską przywieziono na tereny Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Zwierzęta te zaczęto hodować w Polsce od 1926 roku. W latach sześćdziesiątych odnotowano już pierwsze osobniki żyjące na wolności. Taka sytuacja była najczęściej wynikiem ucieczek z hodowli. Nutria jest dużym gryzoniem o krępej sylwetce oraz pięknym i gęstym futrze. Nutrie najbardziej popularne były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Produkowano wówczas trzy miliony skór z tych zwierząt.

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej  pomorze lepiej poznać te zwierzęta. Nutrie amerykańskie są zwierzętami roślinożernymi. Przede wszystkim spożywają twardą roślinność wodną, młode pędy krzewów i drzew, korzenie roślin oraz korę z drzew. Mogą zjadać też małże i stawonogi. Odznaczają się bardzo dobrym słuchem, ale słabym wzrokiem. Gryzonie te mogą żyć na wolności około 8 lat, natomiast w hodowli 12 lat, a nawet dłużej.

Do wybranych pięciu ciekawostek o nutrii amerykańskiej należą:

  1. Zwierzęta te na wolności żyją w małych grupach haremowych. Najczęściej jest w nich jeden samiec i kilka samic oraz ich potomstwo. Grupa taka liczy kilkanaście osobników.
  2. Gryzoń ten posiada charakterystyczne duże siekacze w kolorze intensywnie pomarańczowym. Wszystkich zębów jest 20 sztuk wraz z siekaczami.
  3. Nutria amerykańska jest wspaniałym pływakiem i nurkiem. Ma bardzo dobre przystosowanie do warunków wodnych. Wyposażona jest w błony pławne, co ułatwia zwierzęciu pływanie.Pod wodą może pozostać 10 minut. W wodzie znajdują pożywienie i schronienie. Od wody zwykle oddala się do 100 metrów. Gryzonie te bytują w norach wykopanych na brzegach wolno płynących rzek, strumieni i jezior oraz na terenach bagnistych. Nutria aktywna jest o zmierzchu i w ciągu dnia.
  4. Samica nutrii chodzi w ciąży cztery miesiące. Na świat przychodzi od 3 do 9 osobników. Noworodki od samego początku są dosyć sprawne i mają ciało porośnięte futrem. Po 6 tygodniach zaczynają wymieniać okrywę włosową. Samica może karmić potomstwo podczas pływania dzięki czterem parą gruczołów mlekowych, które położone są wysoko, prawie grzbietowo. Ssaki te dojrzałość płciową osiągają w wieku 6-7 miesięcy. Samica może być w ciąży dwa razy w roku.
  5. Nutrie na wolności zagrażają ekosystemowi. Nie tylko roślinności, ale także zwierzętom. W Polsce są zagrożeniem dla bobrów i piżmaków. Bobry sobie radzą, natomiast piżmaki znacznie gorzej. Nutrie bytują na ich terenach, zjadając duże ilości roślinności. Zagrożenie to jest bardzo duże. Poza tym osłabiają brzegi i wały rzek kopiąc tam swoje nory.

Podsumowując 5 ciekawostek o nutrii amerykańskiej pozwala lepiej poznać ich zachowanie i umiejętności. Jest to niezbędna wiedza w hodowli tych zwierząt. Pomaga dostosować dietę i warunki życia do ich wymagań. W dzisiejszych czasach nutria amerykańska najczęściej jest zwierzęciem towarzyszącym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top