GeoZoo » Zoologia » Najszybsze zwierzęta świata
Najszybsze zwierzęta świata

Najszybsze zwierzęta świata

Najszybsze zwierzęta świata pobiły rekordy w grupie kręgowców i bezkręgowców. Świat fauny dzieli się na dwie grupy: kręgowce i bezkręgowce. Kręgowce podzielone są na gromady: ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. W każdej erze dominowały bardzo szybkie stworzenia. Współcześnie również można wytypować najszybsze zwierzęta na kuli ziemskiej.

Najszybsze zwierzęta świata występują w grupie kręgowców i również bezkręgowców. Królestwo zwierząt jest najbardziej zróżnicowane pod względem gatunków. W grupie bezkręgowców występuje najwięcej gatunków. Najliczniejsze w tym obszarze są owady. Świat fauny i flory występuje na całej kuli ziemskiej.

Najszybsze kręgowce świata

Najszybsze zwierzęta świata potrafią osiągnąć zawrotne prędkości i posiadają swoich przedstawicieli w grupie kręgowców i bezkręgowców. Cechą charakterystyczną kręgowców jest szkielet wewnętrzny. Kręgowce spośród pięciu gromad mają swoich przedstawicieli w trzech gromadach.

W czołówce znajdują się ptaki, gdzie cztery gatunki przewyższają prędkością wszystkie zwierzęta świata.

Do najszybszych kręgowców na kuli ziemskiej zostało wybranych osiem kręgowców spośród ptaków, ryb i ssaków lądowych:

 1. Ptaki
  • Sokół wędrowny
  • Orzeł przedni
  • Sokół norweski
  • Jerzyk zwyczajny
 2. Promieniopłetwe
  • Żaglica, żaglica pacyficzna
  • Czarny marlin, makaira czarna
 3. Ssaki lądowe
  • Gepard, gepard grzywiasty
  • Skocznik antylopi

Sokół wędrowny

Sokół wędrowny to najszybsze zwierzę na świecie i najszybszy przedstawiciel ptaków. Zamieszkuje całą kulę ziemską za wyjątkiem Antarktydy i północnej części Arktyki. W większości przypadków jest to ptak osiadły. Wędrówki odbywają przeważnie młode osobniki. Podczas lotu nurkowego może osiągnąć 350 km/h. Niektóre źródła donoszą, że podczas nurkowania potrafi nawet osiągnąć prędkość 400 km/h.  

Orzeł przedni

Orzeł przedni  zajmuje wśród ptaków drugie miejsce pod względem osiąganej prędkości, która podczas nurkowania dochodzi do 320 km/h. W locie jego prędkość wynosi około 160 km/h. Należy on do rzędu szponiastych i rodziny jastrzębiowatych. Występuje w Azji, Afryce, Ameryce Północnej a także w Europie.

Wyróżnia się sześć podgatunków orła przedniego. Jest najsilniejszym ptakiem spośród wszystkich orłów w Europie. Samiec jest mniejszy od samicy. Jego pożywieniem są ptaki i średniej wielkości ssaki, a także padlina. Niektóre z nich są ptakami migrującymi. 

Sokół norweski

Sokół norweski jest to gatunek arktyczny osiadły albo częściowo wędrowny. Jest to ptak drapieżny z rzędu sokołowych i rodziny sokołowatych. W Polsce pojawia się sporadycznie. Na tle innych sokołów wyróżnia się dużymi rozmiarami. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy. Może w czasie nurkowania osiągnąć prędkość 209 km/h.

Jerzyk zwyczajny

Jerzyk zwyczajny średniej wielkości ptakiem wędrownym z rzędu krótkonogich i rodziny jerzykowatych. Żywi się drobnymi owadami, które chwyta w locie. Większą część swojego życia spędza w powietrzu. W przeciągu dwóch lat jest w stanie nieprzerwanie pokonać drogę o długości pół miliona kilometrów. Ptaki te w powietrzu jedzą, śpią i kopulują. Na lądzie spędzają czas tylko w okresie lęgowym. W locie poziomym osiąga prędkość powyżej 170 km/h.

Żaglica

Żaglica inaczej żaglica pacyficzna to najszybsza ryba na świecie, która żyje w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Należy ona do gromady promieniopłetwych, rzędu okoniokształtnych i rodziny żaglicowatych. Nazywana jest gatunkiem kosmopolitycznym ze względu na bytowanie w wielu strefach ekologicznych i klimatycznych. Kształtem przypomina ona żagiel. Przeciętna jej długość ciała wynosi 130 cm, a waga mieści się w przedziale 10-40 kg. Wysokość tułowia dwukrotnie przewyższa płetwa grzbietowa. Osiąga prędkość 110 km/h. Niektóre źródła podają, że jej prędkość przekracza nawet 130 km/h.

Czarny marlin

Czarny marlin, makaira czarna to ryba, która jest szybsza od zwierzęcia lądowego, jakim jest gepard. Reprezentuje ona gromadę promieniopłetwych, rząd okoniokształtnych i rodzinę żaglicowatych. Są to olbrzymie ryby, których ciało posiada 450 cm długości, a masa sięga 750 kg. Czarny Morlin uznany jest za najszybszą rybę świata wraz z żaglicą. Pływa z prędkością 129 km/h. Głównym ich pożywieniem są ryby i głowonogi.

Gepard

Gepard, gepard grzywiasty jest najszybszym zwierzęciem lądowym, osiągającym prędkość na krótkim dystansie w pogoni za zwierzyną do 113 km/h. Istnieją źródła, które podają, że jego prędkość może wynosić nawet 120 km/h.  Reprezentuje on gromadę ssaków, rząd drapieżnych i rodzinę kotowatych. Gepardy zamieszkują przeważnie Afrykę. Posiada on smukłe i muskularne ciało o długości do 150 cm i wadze do 65 kg. Najczęściej poluje on na ofiarę polegając głównie na swoim wzroku i szybkości. Pościg rozpoczyna po podejściu do zdobyczy na odległość 10 m. Nierzadko ich ofiarami są małe ssaki.

Skocznik antylopi

Skocznik antylopi to nieduży ssak z parzystokopytnych i rodziny wołowatych. Zamieszkuje on suche tereny Afryki. Wysokość w kłębie osiągają do 75 cm, a masa ich ciała wynosi w granicach 37-50 kg. Samiec jest znacznie większy od samicy. Osiąga on prędkość do 100 km/h, a skoki wykonuje nawet na wysokość 4 m. Był on symbolem Południowej Afryki, a współcześnie jest on jej narodowym zwierzęciem.

Sokoły przystosowane są do łowów na zwierzynę lotną, którą wypatrują z powietrza albo z wysokich punktów obserwacyjnych. Na ofiarę spadają lotem nurkowym z wielką prędkością. Sokoły najczęściej pogoń uskuteczniają aż do osiągniecia rezultatu. Ptaki te wyspecjalizowane są w polowaniach na swoje ofiary w ruchu podobnie, jak robią to orły. Największe prędkości uzyskują podczas nurkowania i są najszybszymi zwierzętami na świecie.

Najszybsze zwierzęta świata

Najszybsze bezkręgowce świata

Najszybsze zwierzęta świata istnieją również wśród bezkręgowców, które charakteryzują się brakiem szkieletu wewnętrznego. Na całym świecie liczba wszystkich gatunków bezkręgowców przekroczyła 1 milion. W Polsce liczba gatunków wynosi kilkadziesiąt tysięcy.

Bezkręgowce opanowały wszystkie kontynenty, morza, oceany i wody śródlądowe.

Bezkręgowce występują we wszystkich środowiskach, nawet tych nieprzyjaznych bytowaniu. Najszybsze zwierzęta świata wśród bezkręgowców pochodzą z owadów. Natomiast najdłuższe zwierzę na świecie to bezkręgowiec z typu płazińców. Jest to tasiemiec nieuzbrojony, pasożyt człowieka i bydła.

Do najszybszych bezkręgowców zostały wybrane dwa owady:

 • Jusznica deszczowa, mucha końska,
 • Ćma rolnica gwoździówka, rolnica gwoździarka.

Jusznica deszczowa

Jusznica deszczowa, mucha końska jest według przeprowadzanych badań rekordzistką spośród gromady owadów pod względem szybkości lotów. Może osiągnąć prędkość nawet 140 km/h. Bardzo szybko przemieszcza się w ciągu minuty potrafi przelecieć ponad 2 kilometry. Dzięki receptorom podczerwieni bez trudu odnajduje potencjalnych żywicieli. Pożywieniem jusznicy jest krew zwierząt stałocieplnych włącznie z ludźmi. Jej ukąszenie jest bardzo bolesne. Należy ona do typu stawonogów, rzędu muchówek i rodziny bąkowatych. Zaliczona jest do podrzędu krótkoczułkich.

Ćma rolnica gwoździówka

Ćma rolnica gwoździówka, rolnica gwoździarka jest owadem z rzędu motyli i rodziny sówkowatych. Posiada ubarwienie jasnobrunatne z czarnym deseniem. Jest to gatunek o bardzo szerokim zasięgu geograficznym. Obejmuje wiele stref ekologicznych i klimatycznych. Motyl ten jest pospolity w całej Polsce. Potrafi osiągnąć prędkość do 110 km/h.

Podsumowując najszybsze zwierzęta świata odnotowane są w świecie kręgowców i bezkręgowców. Królestwo zwierząt miało we wszystkich epokach i może poszczycić się w dzisiejszych czasach najszybszymi przedstawicielami. Największym rekordzistą obecnie na świecie jest sokół wędrowny. Człowiek stanowi największe zagrożenie dla świata fauny. Dlatego wiele zwierząt zagrożone jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]