GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD ROZELLAMI
Opieka nad rozellami

OPIEKA NAD ROZELLAMI

Opieka nad rozellami wymaga profesjonalnej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego wymaganiami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla rozelli  polecana jest szczególnie miłośnikom papug.

Opieka nad rozellami nie jest trudna pod warunkiem, że zostały  nabyte zdrowe osobniki. Wiedza zdobyta i doświadczenie w hodowli nimfy ułatwi opiekę nad rozellą. Papugi nie powinny być w domu uciążliwym dodatkiem. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej skonsultować z członkami rodziny. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy pozostawić podopiecznych pod opieką zaufanej osoby.

Wybór i zakup

Opieka nad rozellami powinna być przyjemnością dla ich opiekuna, a nie tylko obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na rozellę powinien wiedzieć, co w tym przypadku jest dla niej najbardziej istotne.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby papugi były szczęśliwe i zdrowe należy:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
  • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów i bezpośrednio padających na klatkę promieni słonecznych. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
  • Sprawdzanie codziennie rozstawienie drutów, które mają za zadanie uniemożliwić ptakom wydostanie się na zewnątrz.
  • Regularne przemywanie klatki wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajdują się papugi.
  • Uniemożliwienie rozellom dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z klatki.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian klatki, aby papugi nie mogły ich przesuwać ani wyjmować.   
  • Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
  • Zabranie miękkiego pokarmu, którego papugi nie zjadły.
  • Pozwolenie rozelli  na korzystanie z kąpieli w plastikowym naczyniu, ale pod nadzorem opiekuna.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Opieka nad rozellami

Klatka lub woliera

Opieka nad rozellami nie należy do skomplikowanych zadań. Ptaki te mogą być trzymane w przestronnej klatce, witrynie czy w wolierze ogrodowej. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary rozelli tego samego gatunku, im większe wymiary tym lepiej. Nie wszystkie gatunki rozelli nadają się do trzymania w klatce, dlatego należy zbudować obszerną wolierę. 

Klatka

Metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne  wymiary klatki dla jednego osobnika to witryny o wymiarach: 200 cm x 100 cm x 150 cm. Powierzchnia klatki nie powinna przypominać zamknięcia ptaków w ciasnej celi.

Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Szufladę lub dno klatki należy wysypać piaskiem lub kukurydzianą posypką. Dobrym rozwiązaniem są klatki prostopadłościenne.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie należy wykorzystywać do żadnych ptaków, ponieważ takie pomieszczenia stresują podopiecznych, a nawet mogą doprowadzić do choroby nerwowej.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sprzedaży nie brakuje klatek z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Dobrze jest, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia wkładanie pokarmu

Woliera pokojowa

Jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej  na terenie mieszkania, na balkon czy taras. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary rozelli. Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany i całość powinna być obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Jej wielkość dostosowana jest do powierzchni pokoju.

Woliera zewnętrzna

To duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką i może być wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych.

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Niektóre odmiany tych papug przyzwyczaiły się do niskich temperatur i mogą w wolierach przebywać cały rok.

Rozelle

Wyposażenie klatki czy woliery

Wyposażeniem klatki czy woliery są naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości.

Opieka nad rozellami jest bardzo ważna w życiu tych pięknych papug. Ptaki te mogą żyć około 40 lat, jeżeli będą miały stworzone odpowiednie warunki życiowe. Rozelle należy zapoznać z innymi zwierzętami, które mieszkają w domu. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilom w kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]