GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej
Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej przekłada się na rozwój i kondycję zwierzęcia. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma rodzaj i skład pokarmu. Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie.

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej ma wpływ na jej dobrostan i długość życia. W naturze gryzonie te same potrafią zadbać o siebie. Natomiast w niewoli myszy berberyjskie nie chorują często, gdy są racjonalne żywione i trzymane w higienicznych warunkach. Ponadto żyją dłużej od mysz żyjących na wolności. Mysz berberyjska aktywna jest w dzień. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Woda i pokarm

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej opiera sią na wodzie i pokarmie. Posiłek dla tego gryzonia powinien być podawany w ciężkich miskach, najlepiej metalowych lub ceramicznych. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić lub przesunąć. Można również umocować dozownik na odpowiedniej wysokości w klatce.

Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być ciągle dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża. Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.

Catering myszy berberyjskiej

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej wpływa na jej funkcjonowanie. Często przekłada się na wygląd i zachowanie zwierzęcia. W warunkach domowych myszy mogą być karmione mieszanką dla gryzoni, dostępną w sklepach zoologicznych. Catering dla myszy można skomponować samodzielnie. Posiłek powinien być świeży i bez oznak zagrzybienia.

W składzie posiłku powinny znaleźć się dobrze wymieszane ziarna: pszenicy, prosa, kanaru, ryżu, kukurydzy, nasion traw, owsa, jęczmienia, gryki, siemienia lnianego, konopi i słonecznika. Taka mieszanka może być przygotowana na kilka miesięcy. Składniki te trzymane w suchym pomieszczeniu nie ulegają psuciu. Należy zachować odpowiednie ich proporcje.

Typowa mieszanka dla myszy berberyjskiej to:

  • pszenica – 25%,
  • proso – 15%,
  • kanar – 10%,
  • ryż – 10%,
  • kukurydza – 10%,
  • nasiona traw – 10%,
  • owies – 5%,
  • jęczmień – 5%,
  • gryka – 5%,   
  • nasiona siemienia lnianego – 3%,
  • nasiona konopi – 1%,  
  • nasiona słonecznika – 1%.

Dietę należy uzupełnić warzywami, owocami, a także zieleniną i produktami nabiałowymi. Dobrze jest podawać skorupki i białko jaj, zapewniając zwierzęciu wapń. Natomiast decydując się na zakup gotowego granulatu, trzeba sprawdzić datę przydatności do spożycia. Należy również wzbogacić go nasionami.

W składzie gotowej mieszanki powinny znaleźć się witaminy i minerały bez barwników. Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ponieważ nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi o różnorodnym składzie. Trzeba stosować je zgodnie z zapotrzebowaniem i upodobaniem gryzoni.

Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni ze względu na nieustannie rosnące siekacze. Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Niezjedzone doskonale nadaje się na budowę gniazda.

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej to bardzo ważne czynniki w życiu gryzonia. Chronią go przed chorobami i różnymi niedomaganiami. Gryzonie te przy zastosowaniu odpowiedniej diety będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Przyczyną otyłości i różnych schorzeń jest przeważnie zły pokarm, podawany zbyt często lub w nadmiernych ilościach.

Niektóre osobniki tego gatunku mogą być uczulone na określone składniki żywieniowe. Wprowadzony nowy pokarm może również wywołać alergię, która objawia się czasami łysieniem pyszczka i krwawieniem z nosa. Nie wolno narażać myszy berberyjskiej na przeciągi, dym z papierosów czy zbyt dużą ilość kurzu.

Nieodpowiednia dieta może również spowodować biegunkę. Nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Typowym schorzeniem gryzoni są przerośnięte siekacze w wyniku podawania zbyt małej ilości twardego pokarmu. Jeżeli zachodzi konieczność skrócenia siekaczy powinien dokonać tego lekarz weterynarii.

Czasami u myszy berberyjskiej żyjącej w domowych warunkach może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w gabinecie weterynaryjnym, specjalizującym się w leczeniu gryzoni. Zwierzętom nie wolno podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć ich samodzielnie.

Podsumowując żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej przekłada się na jej żywotność i samopoczucie. Gryzonie te są zwierzętami wszystkożernymi. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Mysz berberyjska otoczona troskliwą opieką, posiada wspaniałą formę fizyczną i odporna jest na choroby.


ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...