GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej
Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej przekłada się na rozwój i kondycję zwierzęcia. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma rodzaj i skład pokarmu. Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie.

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej ma wpływ na jej dobrostan i długość życia. W naturze gryzonie te same potrafią zadbać o siebie. Natomiast w niewoli myszy berberyjskie nie chorują często, gdy są racjonalne żywione i trzymane w higienicznych warunkach. Ponadto żyją dłużej od mysz żyjących na wolności. Mysz berberyjska aktywna jest w dzień. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Woda i pokarm

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej opiera sią na wodzie i pokarmie. Posiłek dla tego gryzonia powinien być podawany w ciężkich miskach, najlepiej metalowych lub ceramicznych. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić lub przesunąć. Można również umocować dozownik na odpowiedniej wysokości w klatce.

Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być ciągle dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża. Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.

Catering myszy berberyjskiej

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej wpływa na jej funkcjonowanie. Często przekłada się na wygląd i zachowanie zwierzęcia. W warunkach domowych myszy mogą być karmione mieszanką dla gryzoni, dostępną w sklepach zoologicznych. Catering dla myszy można skomponować samodzielnie. Posiłek powinien być świeży i bez oznak zagrzybienia.

W składzie posiłku powinny znaleźć się dobrze wymieszane ziarna: pszenicy, prosa, kanaru, ryżu, kukurydzy, nasion traw, owsa, jęczmienia, gryki, siemienia lnianego, konopi i słonecznika. Taka mieszanka może być przygotowana na kilka miesięcy. Składniki te trzymane w suchym pomieszczeniu nie ulegają psuciu. Należy zachować odpowiednie ich proporcje.

Typowa mieszanka dla myszy berberyjskiej to:

 • pszenica – 25%,
 • proso – 15%,
 • kanar – 10%,
 • ryż – 10%,
 • kukurydza – 10%,
 • nasiona traw – 10%,
 • owies – 5%,
 • jęczmień – 5%,
 • gryka – 5%,   
 • nasiona siemienia lnianego – 3%,
 • nasiona konopi – 1%,  
 • nasiona słonecznika – 1%.

Dietę należy uzupełnić warzywami, owocami, a także zieleniną i produktami nabiałowymi. Dobrze jest podawać skorupki i białko jaj, zapewniając zwierzęciu wapń. Natomiast decydując się na zakup gotowego granulatu, trzeba sprawdzić datę przydatności do spożycia. Należy również wzbogacić go nasionami.

W składzie gotowej mieszanki powinny znaleźć się witaminy i minerały bez barwników. Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ponieważ nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi o różnorodnym składzie. Trzeba stosować je zgodnie z zapotrzebowaniem i upodobaniem gryzoni.

Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni ze względu na nieustannie rosnące siekacze. Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Niezjedzone doskonale nadaje się na budowę gniazda.

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej to bardzo ważne czynniki w życiu gryzonia. Chronią go przed chorobami i różnymi niedomaganiami. Gryzonie te przy zastosowaniu odpowiedniej diety będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Przyczyną otyłości i różnych schorzeń jest przeważnie zły pokarm, podawany zbyt często lub w nadmiernych ilościach.

Niektóre osobniki tego gatunku mogą być uczulone na określone składniki żywieniowe. Wprowadzony nowy pokarm może również wywołać alergię, która objawia się czasami łysieniem pyszczka i krwawieniem z nosa. Nie wolno narażać myszy berberyjskiej na przeciągi, dym z papierosów czy zbyt dużą ilość kurzu.

Nieodpowiednia dieta może również spowodować biegunkę. Nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Typowym schorzeniem gryzoni są przerośnięte siekacze w wyniku podawania zbyt małej ilości twardego pokarmu. Jeżeli zachodzi konieczność skrócenia siekaczy powinien dokonać tego lekarz weterynarii.

Czasami u myszy berberyjskiej żyjącej w domowych warunkach może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w gabinecie weterynaryjnym, specjalizującym się w leczeniu gryzoni. Zwierzętom nie wolno podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć ich samodzielnie.

Podsumowując żywienie i zdrowie myszy berberyjskiej przekłada się na jej żywotność i samopoczucie. Gryzonie te są zwierzętami wszystkożernymi. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Mysz berberyjska otoczona troskliwą opieką, posiada wspaniałą formę fizyczną i odporna jest na choroby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top