GeoZoo » Kot » 10 Najciekawszych ras kotów
10 Najciekawszych ras kotów

10 Najciekawszych ras kotów

10 Najciekawszych ras kotów nierzadko trzymanych jest w polskich domach. Mają one często nie tylko charakterystyczny wygląd, ale także interesujący charakter i swoje specyficzne wymagania. Koty te pochodzą z różnych stron świata. Pasjonaci tych zwierząt niejednokrotnie decydują się na pupila o specyficznym wyglądzie.

10 Najciekawszych ras kotów o ciekawym wyglądzie i charakterze zdobywają coraz większe grono zwolenników. Niekiedy zadziwiają swoim wyglądem lub nietypowym zachowaniem. Ekscentryczne koty wyróżniają się spośród innych czworonogów swoimi nietuzinkowymi zdolnościami. Te niesamowite koty wzbudzają w ludziach wiele pozytywnych emocji i pragnienie posiadania tego stworzenia w swoim domu.

Najciekawsze koty w polskich domach

10 Najciekawszych ras kotów często towarzyszy w codziennym życiu człowieka. Nierzadko decydują się na nie rodziny z małymi dziećmi. Zakup kota rasowego o ciekawym wyglądzie i charakterze jest dosyć kosztowne. Kocięta należy poszukiwać w zarejestrowanych hodowlach, rzadziej w schroniskach.

Do najbardziej ciekawych kotów zostało wybranych dziesięć ras o zróżnicowanym wyglądzie, masie ciała, charakterze i umiejętnościach:

Kartuski

Kot kartuski

Kartuski posiada krótką sierść i pochodzi on z terenów Francji, gdzie został sprowadzony z Południowej Afryki. Zwierzę to jest jedną z najstarszych kocich ras. Jest największym spośród domowych kotów. Waga jego może dochodzić nawet do 20 kg. Największą jego ozdobą jest futro, które jest gęste, puszyste i pluszowe w dotyku. Kartuski jest kotem odważnym i inteligentnym. Wspaniale czuje się w towarzystwie ludzi i szybko przystosowuje się do domowych warunków. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, ludzi starszych i syngli. Długość jego życia wynosi około 15 lat. Jest on uznany za arystokratę wśród kotów krótkowłosych. Wielbicielami tych kotów byli: generał de Gaulle i francuska pisarka Sidonie-Gabrielle Colette.

Przeczytaj o: Kot kartuski.

Orientalny krótkowłosy

10 Najciekawszych ras kotów

Orientalny krótkowłosy to średniej wielkości kot pochodzący z Wielkiej Brytanii. Waga ich waha się w granicach 4-6 kg. Posiada smukłą i elegancką sylwetkę. Charakteryzuje się dużymi i szeroko rozstawionymi uszami, ostro zakończonymi na końcach. Natomiast oczy jego są średniej wielkości w kształcie migdałów i koloru zielonego. Koty te odznaczają się pełnym temperamentem, ale są mniej żywiołowe niż syjamskie. Nie lubią zostawać same i przepadają za zabawą. Koty orientalne krótkowłose uwielbiają spacery czyli należy wyprowadzać je w szelkach i na smyczy. Są uzdolnione wokalnie. Wydają przeróżne odgłosy, które są milsze dla ucha niż kotów syjamskich. Długość ich życia wynosi powyżej 15 lat.

Reks kornwalijski

Cornish Rex

Reks kornwalijski znany jest pod nazwą Cornish Rex i Korniszon. Kota z tej rasy, który jest arcydziełem można nazwać kosmitą. Jest to kot średniej wielkości, który wyróżnia się falistym futrem. Urodził się w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia na Półwyspie Kornwalijskim w Anglii. Charakteryzuje się wielkimi uszami szeroko osadzonymi na głowie. Zwierzę to ma niespożytą energię i uważane jest za najszybszego kota domowego. Jest on niesamowicie łagodnym i cierpliwym kotem, pozbawionym agresji. Długość jego życia wynosi około 14 lat. Reks kornwalijski nadaje się dla alergików.

Przeczytaj o: Cornish Rex.

Rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski to średniej wielkości kot, którego ojczyzną jest Rosja. Właścicielem kota rosyjskiego niebieskiego był Car Mikołaj II. Obok umaszczenia niebieskiego obecnie posiada on białe i czarne. Jego futro jest podwójne. Włos krótki i gęsty odstaje od ciała i połyskuje srebrzyście. Kot rosyjski niebieski jest inteligentny i zrównoważony. Bez problemu nauczy się aportowania i chodzenia na smyczy, jak pies. Kot rosyjski niebieski nie znosi krzyków ani hałasów. Jest nieufny wobec nieznanych mu osób. Lubi zabawy i pieszczoty, a także nie pogardzi podróżami. Długość życia tych zwierząt wynosi od 17 do 19 lat, a nawet dłużej.

Przeczytaj o: Kot rosyjski niebieski.

Seszelski

Seszelski

Seszelski to średniej wielkości kot o smukłej sylwetce pochodzący z Wielkiej Brytanii. Narodził się tam w latach osiemdziesiątych XX wieku. Rasa ta istnieje w odmianie krótkowłosej. Posiada duże uszy, które są szerokie u nasady, a spiczaste na górze. Jego bardzo długi i giętki ogon przypomina bicz. Jest kotem wesołym i bardzo ciekawskim. Uwielbia zabawy i nie lubi samotności. Przy komunikowaniu się z ludźmi wydaje różne dźwięki. Przepada za spacerami i podróżami oraz zwiedzaniem nieznanych mu miejsc. Ten średniej wielkości kot jest inteligentnym i sympatycznym stworzeniem.  Wielu hodowców jest zdania, że koty te poruszają się miękko i płynnie, podobnie jak tygrysy. Żyje w granicach 12-15 lat.

Przeczytaj o: Seszelski.

Sfinks

Kot Sfinks

Sfinks to średniej wielkości kot o nietypowym wyglądzie. Początek swój rozpoczął w Kanadzie. Znany jest z filmu „Austin Powers”, a także z serialu „Przyjaciele”. Kot Sfinks ma długie i smukłe ciało, które jest dobrze umięśnione. Posiada dużą głowę w kształcie trójkąta. Jego charakterystyczne uszy są nieproporcjonalnie duże i szerokie u nasady. Posiada on wyższą temperaturę ciała niż pozostałe koty. Wyróżnia się spośród innych kotów brakiem sierści. Rasa ta nazywana jest także kotami łysymi. Jest zrównoważony i czuły, nie przejawia agresji. Lubi być w centrum zainteresowania. Długość życia tej rasy wynosi około 15 lat, a nawet dłużej. Rekordzista przeżył aż 30 lat.

Przeczytaj o: Kot sfinks.

Syjamski

Kot syjamski

Syjamski wywodzi się z Tajlandii. Znany był tam już w XIV wieku. Jest to jedna z najstarszych i najdłużej znanych kocich ras. Waga jego ciała waha się w granicach 3-5 kg. Posiada charakterystyczne spojrzenie swoimi niebieskimi oczami. Kot syjamski jest bardzo aktywnym i żywiołowym zwierzęciem o dużym temperamencie.  Kot tej rasy jest bardzo towarzyski i rozmowny. To bardzo inteligentne zwierzę. Bez trudu nauczy się różnych sztuczek, a także chodzenia na smyczy. Jest to kot długowieczny, może żyć nawet 20 lat.

Przeczytaj o: Kot syjamski.

Amerykański curl długowłosy

Amerykański curl

Amerykański curl długowłosy to nieduży kot, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W kocich konkursach piękności najwięcej punktów zyskuje za swoje charakterystyczne uszy. Im więcej wywinięte, tym lepiej i wyższa punktacja. Istnieją trzy rodzaje wywinięć uszu tego kota: wyraźne, średnie i lekkie. Zwierzęta te posiadają łagodne usposobienie. Szybko się uczą oraz kochają pieszczoty i zabawę. Doskonale nadają się dla małych dzieci. Ze względu na swój łagodny charakter amerykański curl niejednokrotnie nazywany jest kotem Piotrusia Pana lub kocim labradorem. W ubiegłym stuleciu rasa ta została zaakceptowana w Europie.  Długość jego życia wynosi 15 lat.

Przeczytaj o: Amerykański curl.

Maine coon

Maine Coon

Maine coon to najstarsza rasa amerykańska, która jest bardzo podobna do norweskiego kota leśnego. Dlatego maine coon jest naturalną rasą półdługowłosych kotów, która pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to jeden z największych kotów domowych. Maine Coon osiąga rozmiary średnie do dużych, przy czym samice są mniejsze od kocurów. Masa ich ciała waha się w granicach 5-10 kg. Koty te są bardzo inteligentne. Łatwo można nauczyć je aportowania czy reagowania na różne polecenia. Potrafią również brać jedzenie z łapki i otwierać drzwi. Koty te cieszą także zabawy z małymi dziećmi. Rasa ta wydaje bardzo charakterystyczne dźwięki. Komunikują one w ten sposób swoje potrzeby. Potrafią nie tylko mruczeć, ale też ćwierkać czy gruchać. Długość ich życia wynosi w granicach 13 – 15 lat.

Przeczytaj o: Maine coon.

Ragdoll

Ragdoll

Ragdoll to duży i silny kot o mocnych kościach i grubym futrze. Jego ojczyzną są Stany Zjednoczone. Posiada bardzo puszyste futro. Jest ono w dotyku jedwabiste i faluje podczas ruchu. Potomstwo ragdolla przychodzi na świat białe. Dopiero po 10 dniach uwidacznia się odpowiedni kolor, a z upływem czasu ciemnieje. Jest bardzo zrównoważony i żyje w zgodzie ze wszystkimi domownikami. Jest kulturalnym i grzecznym kotem. Nie niszczy niczego i nie skacze po meblach. Wzięty na ręce potrafi rozluźnić ciało i zawisnąć bezwładnie. Sztuczkę tę wykonuje, gdy bardzo ufa swojemu opiekunowi. Z tego powodu nazywany jest szmacianą lalką. Zaliczany jest do najbardziej udomowionych kocich ras. Dożywa 13 lat, a nawet dłużej.

Przeczytaj o: Ragdoll.


Te 10 wyjątkowych kotów wyróżnia się inteligencją i przywiązaniem do opiekuna. Charakteryzują się niecodziennymi umiejętnościami. Różnią się po między sobą nie tylko wyglądem czy zachowaniem, ale również wielkością i niektóre z nich długością życia.

Poza tymi 10 kotami istnieje jeszcze wiele bardzo interesujących kocich ras.

10 Najciekawszych ras kotów polecane jest szczególne pasjonatom tych zwierząt. Niecodzienne umiejętności kocich towarzyszy i ich interesujący wygląd wzbudzają ludzką ciekawość. Przedstawione koty różnią się między sobą wielkością, wyglądem, temperamentem, swoimi potrzebami i umiejętnościami. Przed zakupem kociego przyjaciela warto mieć podstawową wiedzę na temat nabywanej rasy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top