Jakich witamin potrzebuje pies?

Jakich witamin potrzebuje pies?

07/03/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Jakich witamin potrzebuje pies? Witaminy to związki organiczne, które są niezbędne do normalnego wzrostu i odżywiania psów. Biorą one udział w licznych procesach metabolicznych. W wyniku niedoboru witamin w psiej diecie mogą wystąpić różne zaburzenia kliniczne. Nie jest jednak wskazane ich przedawkowanie.

Jakich witamin potrzebuje pies? Niektóre narządy i tkanki psa są bardzo wrażliwe na obniżoną ilość witamin. Witaminy podzielone są na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Właściwość ta ma duże znaczenie w ich przyswajaniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłaniane  są wraz ze związkami lipidowymi pokarmu. Ujemny wpływ na ich przyswajanie mają zaburzenia trawienne i wchłaniania tłuszczów.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Jakich witamin potrzebuje pies? Pies powinien mieć podaną odpowiednią dawkę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i rozpuszczalnych w wodzie. Metabolizm witamin u psa i kota przebiega podobnie, ale różni się zalecaną zawartością witamin w pokarmach. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: A, D, E, K.

Witamina A pochodzi z karotenoidów, które są syntetyzowane przez rośliny. Biologiczne znaczenie witaminy A występuje w procesie: widzenia, morfogenezy, różnicowania komórek, funkcji immunologicznych. Witamina A również wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu.

W wyniku niedoboru witaminy A psy mają następujące objawy:

 • spadek masy ciała,
 • zmniejszony apetyt,
 • zapalenie spojówek,
 • ślepota nocna,
 • zmiany skórne,
 • zapalenie płuc,
 • podatność na zakażenia,
 • niezborność ruchów.

Najlepszymi naturalnymi źródłami witaminy A są: oleje rybne, jaja kurze, wątroba, a także produkty mleczne.

Niedobór witaminy D u psów dorosłych objawia się:

 • zaburzeniami mineralizacji kośćca,
 • kulawizną.

U zwierząt młodych i rosnących niedobór tej witaminy powoduje:

 • krzywiznę,
 • ospałość.

Witamina D wykazuje aktywność przeciwkrzywiczą. Odpowiednia dawka witaminy D powinna znaleźć się w diecie psiego przyjaciela. Witamina D w krwiobiegu transportowana jest z białkiem. Magazynowana jest w tkance tłuszczowej w pobliżu organów wewnętrznych: wątroby, płuc, serca i nerek.

Zaburzenia występujące u psów w wyniku niedoboru witaminy D to:

 • mineralizacja kości,
 • kulawizna.

Witamina E to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi. Wchłanianie tej witaminy następuje w jelicie cienkim poprzez bierną dyfuzję.

Niedobór witaminy E najczęściej powoduje u psów :

 • brak apetytu,
 • żółte zabarwienie tkanki tłuszczowej i jej grudkowatość,
 • nadwrażliwość przy omacywaniu psiego brzucha.

Witamina E zawarta jest w tłuszczach i ziarnach zbóż. Od tłuszczów zwierzęcych bardziej odżywcze są oleje i ryby. W przypadku nie zbilansowania psiego menu do jedzenia psa można dodawać trochę tranu. Zapotrzebowanie na witaminę E w dużym stopniu zależy od składników pokarmowych, zwłaszcza od stabilności tłuszczów  i systemu przeciwutleniaczy.   

Witamina K nie jest opisana w związku z dodawaniem jej do pożywienia przy prawidłowej syntezie bakteryjnej i właściwych procesach wchłaniania. Przy prawidłowej syntezie bakteryjnej i procesie wchłaniania nie ma konieczności dodawania witaminy K do diety czworonogów. Przede wszystkim witamina K występuje w tłuszczach i olejach. Dlatego naturalnym źródłem witaminy K1 są zielone liście warzyw.

Jakich witamin potrzebuje pies?

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Jakich witamin potrzebuje pies? Pies poza witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, powinien mieć podawane witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: witaminy z grupy B, C, cholina i karnityna. Witaminy niemagazynowane należy dostarczać z codziennym wyżywieniem, zwłaszcza witaminę B6 i B9.

Według przeprowadzanych badań wykazano, że wysokie dawki witaminy B6 działają hamująco na powstawanie nowotworów, a także na proliferację istniejących komórek nowotworowych. Do witamin z grupy B należą: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B11, B12.

Witamina B1 pełni bardzo istotna role w psim organizmie. Najbardziej intensywne wchłanianie witaminy B1 następuje w jelicie czczym.

Przy niedoborze tej witaminymożna zaobserwować:

 • utratę apetytu,
 • zahamowanie wzrostu,
 • słabość mięśni.

Poza tym występują także objawy neurologiczne, takie jak:

 • apatia,
 • niezborność ruchów,
 • chodzenie po okręgu,
 • kręcz szyi,
 • skurcze mięśni.

W przypadku ostrego niedoboru tej witaminy przeważają objawy nerwowe. Najlepszym źródłem witaminy B1 to wątroba i produkty mięsne. Witaminę B zawierają drożdże. Preparaty drożdżowe zalecane są dla starszych psów. Nawet przy przekroczeniu zaleconej dawki są one bezpieczne dla czworonoga.

Witamina B9 znana jest pod nazwą kwasu foliowego, który musi być codziennie dostarczony w diecie psa, ponieważ nie jest magazynowana w jego organizmie.

Przy niedoborze kwasu foliowego można zaobserwować u psów:

 • spowolnienie wzrostu,
 • leukopenię,
 • zapalenie języka,
 • niedokrwistość megaloblastyczna, 
 • osłabienie układu odpornościowego,
 • nieregularny apetyt bądź jego brak.

Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B czyli B4, ale nie spełnia w pełni definicji witamin. Przede wszystkim cholina niezbędna jest przy budowaniu ścian komórkowych i w transporcie kwasów tłuszczowych. Zaniżona dawka kwasu foliowego i witaminy B12 zwiększ zapotrzebowanie na cholinę.

Niedobór choliny jest powodem:

 • stłuszczenia wątroby,
 • zahamowania wzrostu,
 • braku apetytu,
 • zanik tarczycy,
 • zwiększenia aktywności fosfatazy zasadowej we krwi.

Cholina występuje przeważnie w wątrobie, mięsach zwłaszcza tłustych, soi, nasionach oleistych i kurzych jajach. W mniejszej ilości w owocach i warzywach oraz produktach zbożowych.

Karnityna należy do amin IV rzędowych, powstaje z lizyny i metioniny. Najwyższe jej stężenie występuje w: nerkach, mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym. Zapotrzebowanie na większość witamin rozpuszczalnych w wodzie jest związane z zapotrzebowaniem na energię.

Jakich witamin potrzebuje pies? Dla psa potrzebne są prawie wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Podsumowując witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Nie jest w zasadzie konieczna, ponieważ wytwarzana jest przez psi organizm. W przypadku gotowych karm zawartość witamin potrzebnych psu podana jest na opakowaniu.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich ...
Czytaj Dalej
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie ...
Czytaj Dalej
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez ...
Czytaj Dalej
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest ...
Czytaj Dalej
Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest to kot rasy maine coon, który wywodzi się z Ameryki ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i ...
Czytaj Dalej
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: ...
Czytaj Dalej
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i ...
Czytaj Dalej
Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać? Przed zakupem futrzaka należy podjąć decyzję o jego płci, wieku i rasie. Dorosłe koty nie ...
Czytaj Dalej
Fretka

Fretka

Fretka należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: drapieżników, rodziny: łasicowatych, a gatunku: fretek. To nieduże zwierzątko jest udomowioną formą ...
Czytaj Dalej