GeoZoo » Pies » KĄPIEL PSA
Kąpiel psa

KĄPIEL PSA

Kąpiel psa jest podstawowym elementem pielęgnacji, która w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna. Doskonałym dowodem tego są salony fryzjerskie i powstające salony spa. Poza tym istnieje szeroki wachlarz produktów wykorzystywanych w tym celu.

Kąpiel psa uzależniona jest od rasy, jego stanu zdrowia i wieku oraz stopnia zabrudzenia sierści. Inaczej będzie przebiegała kąpiel psa mieszkającego w domu, od czworonoga przebywającego w ogrodowym kojcu. Pies trzymany w domu ma przeważnie komfortowe warunki i mniej jest narażony na chłody i przeciągi.

Akcesoria kąpielowe

Kąpiel psa powinna być przeprowadzana średnio nie częściej, niż raz w miesiącu lub w zależności od zabrudzenia. Duże psy przeważnie kąpane są rzadziej, np. raz lub dwa razy w roku. Znacznie częściej kąpane są psy rasy małej. Specjalnej pielęgnacji wymagają czworonogi z długą sierścią i uczestniczące w wystawach. Najmniej uwagi poświęca się psom z szorstką sierścią.

Kąpiel psa powinna przebiegać sprawnie w wannie, dużej misce lub w brodziku. Woda powinna być letnia, ponieważ będzie bardziej przyjemna dla zwierzęcia. Do kąpieli należy używać specjalnego szamponu z przeznaczeniem do pielęgnacji psiej sierści i uważać aby nie dostał się do oczu.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje szamponów.

Istnieją również specjalne szampony lecznicze na rozmaite problemy alergiczne, bakteryjne czy grzybicze. Specjalistycznych szamponów wymaga włos yorka czy shitzu. Nie brakuje również na rynku szamponów wyłącznie przeznaczonych do białej i jasnej sierści. Przy kąpieli należy uważać, żeby woda nie dostała się do psich uszów, dlatego najlepiej zabezpieczyć je wacikami.

Po umyciu czworonoga szampon trzeba dokładnie spłukać. Zwłaszcza dokładnie powinny zostać spłukane okolice pomiędzy przednimi, a tylnymi kończynami. Nie zawsze należy kąpać całego psa. Czworonoga w czystości pozwalają utrzymywać kubeczki do czyszczenia łap.

Podstawowymi akcesoriami kąpielowymi psów są:

  • szampon odpowiedni dla psiej sierści, który często w przypadku długiego włosa ułatwia rozczesywanie,
  • balsam do regeneracji i układania włosów,
  • rękawica do mycia,
  • rękawica do suszenia zwierzęcia lub suszarka,
  • grzebień do rozczesywania sierści lub dwustronna rękawica do masażu,
  • ręcznik kąpielowy lub szlafrok.

Kąpiel psa

Szczenię w kąpieli

Kąpiel psa młodego wymaga wpierw przyzwyczajenia go do tego rodzaju zabiegu. Kąpiel czworonoga powinna być dla niego radosnym przeżyciem. Jednak nie wszystkie psy lubią się pluskać w wodzie. Początkowo należy przyzwyczaić czworonoga do łazienki i wanny. Szczenię do szóstego miesiąca życia nie należy kąpać w tradycyjny sposób. Po ukończeniu tego wieku w dalszym ciągu lepiej unikać kąpieli, jeżeli nie jest ona konieczna.

Warto jest zadbać o sierść szczenięcia mokrą szmatką albo gąbką. Układ odpornościowy psa jest dopiero w pełni rozwinięty po ukończeniu przez niego roku. Wówczas sierść szczenięcia zostaje zastąpiona sierścią dorosłego osobnika. Kiedy psi przyjaciel ukończył już wiek szczenięcy, można go kąpać w zależności od wymagań określonej rasy i zabrudzenia.

Kiedy szczenię mocno się wybrudzi lub wytarza w nieczystościach należy wykąpać je w letniej wodzie. Po kąpieli w tym wieku psi junior może łatwo ulec wychłodzeniu, dlatego trzeba szczenię dokładnie wytrzeć. Można do tego celu użyć suszarki. Jednak najpierw należy upewnić się, czy strumień powietrza nie jest za ciepły.

Podczas suszenia zalecane jest przegarnianie psiej sierści.

Kąpiel psa

Pies podwórkowy

Kąpiel psa przebywającego cały rok w kojcu powinna odbywać się rzadko i tylko w ciepłe wiosenne lub letnie dni. Wystarczy wykąpać psa mieszkającego poza domem raz lub dwa razy w roku. Należy pamiętać, że kąpiel niszczy naturalną łojową ochronę skóry i ją wysusza. W takim przypadku zwierzę bardziej narażone jest na atak bakterii czy wirusów.

Na przykład dla psów rasy dużej trzymanych na dworze najlepiej zaplanować jest kąpiel w okresie linienia. W ten sposób można szybciej pozbyć się wypadającego futra. Pies podwórkowy jest bardziej odporny od czworonoga trzymanego w cieplarnianych domowych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie może zachorować, kiedy nie ma odpowiedniej diety czy ciepłego schronienia.

Kąpiel psa jest niezbędna dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Psi przyjaciel zachowuje dobrą kondycję nie tylko przy odpowiedniej diecie, ale także ważną rolę odgrywają tu warunki higieniczne. Wiele psów uwielbia kąpiele, ale nie wszystkie. Pies czysty i zadbany jest radosny i szczęśliwy oraz rzadko choruje.

Prawidłowa opieka nad czworonogiem przełoży się na jego stan zdrowia i długie życie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top