GeoZoo » Kot » 15 Porad dla kota
15 Porad dla kota

15 Porad dla kota

15 Porad dla kota dotyczy właściwej opieki nad kocim pupilem. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia, pielęgnacji, jak również organizacji przestrzeni. Poza tym ważne są regularne wizyty u lekarza weterynarii i związane z tym szczepionki.

15 Porad dla kota dotyczy jego kondycji i zdrowego stylu życia.  Podstawową opiekę zapewnia kotu jego właściciel, natomiast bardziej specjalistyczną powinien lekarz weterynarii. Lecznicza dla zwierząt to miejsce wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób czy zasięgania praktycznych informacji. Można tam również nabyć specjalistyczne produkty.

Podstawowe porady dla kota

15 Porad dla kota to podstawy, które powinien znać każdy właściciel kociego przyjaciela.

Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

 1. Zbilansowaną dietę, z przewagą świeżego i pełnowartościowego pożywienia. Najlepiej, jak posiłki sporządzone są samodzielnie w zależności od stanu zdrowia i wieku kota, a także jego własnych upodobań.
 2. Suche karmy, które należy wybierać renomowanych firm i z pewnych źródeł. Karmy powinny być prawidłowo oznaczone – etykietą. Ważne jest sprawdzenie składu kupowanych karm.
 3. Podawanie świeżej i czystej wody. Najlepiej zmieniać ją kilka razy w ciągu dnia, szczególni w czasie upałów. Woda może być przegotowana lub filtrowana w domu. Filtr do wody można założyć w kranie lub dzbanku. Koty uwielbiają pić wodę bezpośrednio z kranu. Dobrym rozwiązaniem jest fontanna do wody.
 4. Podawanie pokarmu dla kotów w czystych miskach. Najlepiej, jak są to naczynia szklana, porcelanowe lub z metalu nierdzewnego. Nie są polecane miski z tworzywa sztucznego.
 5. Zakupienie niedużej kuwety, która powinna być wypełniona świeżym żwirem. Koty nie chcą załatwiać się do kuwety, jeśli będzie pachniała kocim moczem. Kuweta powinna znajdować się w pewnej odległości od wody i pokarmu dla kota.
 6. Wypełnienie kuwety żwirem bentonitowym, który tworzy grudki w kontakcie z kocim moczem. Podłożem w kuwecie może być również żwir drewniany, który wyglądem i zapachem przypomina trociny. Nie jest polecany silikonowy z mocnym zapachem, czego dużo kotów nie lubi.
 7. Zakupienie odpowiedniego drapaka. Najlepiej, żeby był wysoki i stabilny.
 8. Zaopatrzenie się w apteczkę pierwszej pomocy dla kota w razie nagłego wypadku, np. skaleczenia.
 9. Zakupienie odpowiedniej wielkości legowiska, przeznaczonego specjalnie dla kota, które powinno znajdować się w zacisznym miejscu pokoju, bez przeciągów. Legowisko jest ważne, ponieważ koty lubią spać nawet 16 godzin dziennie.
 10. Zasadzenie w domu w skrzyneczce czy dużej doniczce trawy dla kota. Poprawia ona trawienie i oczyszcza koci organizm z sierści. Jest to prawdziwy przysmak kotów niewychodzących. Nie wolno stosować żadnych nawozów, gdyż stworzenie nie może mieć z nimi styczności.
 11. Usunięcie z miejsc w których przebywa kot rośliny domowe, które mogą być dla niego trujące. Przykładem rośliny niebezpiecznej dla zdrowia i życia kota jest difenbachia. Szkodliwymi roślinami są również: bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, fikus czy fiołek alpejski. Takich kwiatów nie należy stawiać w zasięgu kociego towarzysza.
 12. Wybranie dla kota odpowiednich zabawek i wspólna z nim zabawa. Wspaniałą zabawą jest patyk z umocowaną na końcu szmacianą myszką, piłeczką z dzwoneczkiem lub piórkiem. Po zabawie należy schować zabawki, żeby nie uległy znudzeniu.
 13. Pielęgnowanie regularne kociej sierści, sprawdzanie skóry, uszu i przemywanie oczu. Wszystkie te zabiegi należy wykonywać od małego. Kot przyzwyczajony, uwielbia takie zabiegi. W razie potrzeby należy także przycinać pazury.
 14. Pilnowanie regularnych szczepień, które zabezpieczają przed ciężkim chorobami, zagrażającymi zdrowiu i życiu kota.
 15. Nie narażanie kota na niepotrzebne hałasy, których on nie lubi. Przykładem może być odgłos pralki, odkurzacza czy innego głośno pracującego sprzętu. Urządzenia najlepiej jest uruchamiać bez udziału futrzaka.

15 Porad dla kota, które zostały wyżej podane to podstawy niezbędne w jego życiu. Trzeba dbać o dobrostan kota, ponieważ kot szczęśliwy  i zdrowy cieszy się dobrym zdrowiem. Kot nie wychodzący z domu samodzielnie może być wyprowadzany na dwór na smyczy w odpowiednio dopasowanych szelkach.

15 Porad dla kota to najważniejsze czynniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i zdrowia kota. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są w fachowych podręcznikach. Koci właściciel powinien zrozumieć naturę zwierzęcia, które należy pamiętać, że jest drapieżnikiem. Dobrze traktując futrzaka można zdobyć wiernego kociego przyjaciela, kochającego bezwarunkowo.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]