GeoZoo » Kot » Neva masquerade
Neva masquerade

Neva masquerade

Neva masquerade to kot-maska, którego ojczyzną jest Rosja. Jest to kolorystyczna odmiana kota syberyjskiego. W Polsce jest to kot mało popularny. Neva masquerade należy do kotów półdługowłosych o ciekawym wyglądzie. Ze względu na łagodne usposobienie polecany jest rodzinom z małymi dziećmi.

Neva masquerade to elegancki kot i trudno oprzeć się jego urokowi. Zwierzęta te dojrzałość płciową osiągają późno, dopiero około 4 roku życia. Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy gęstym grzebieniem regularnie wyczesywać martwą sierść. Czasami można kota wykąpać w odpowiednim szamponie. Średnia długość życia tej rasy wynosi ponad 12 lat.  

Krótka historia rasy

Neva masquerade ma nietypowy wygląd pyszczka, który jest wyróżnikiem. Pierwszy człon jego nazwy wywodzi się od rzeki Newy, przepływającej w Rosji przez Petersburg. Drugi człon czyli masquerade oznacza słowo „maska”. W XVII wieku koty syjamskie zostały wyrzucone z petersburskich salonów.

Z tego powodu zaczęły się parzyć z kotami syberyjskimi. W ten sposób powstały koty o wyjątkowym wyglądzie, które wzbudziły ludzkie zainteresowanie. Hodowlę Rosjanie rozpoczęli późno, bo dopiero w lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Po upadku żelaznej kurtyny koty te zostały przywiezione do Europy Zachodniej.

Największą popularność zdobyły w Niemczech. W Polsce znane są od 1995 roku. Później pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Neva masquerade WCF uznaje jako odmianę kolorpoint kota syberyjskiego. Natomiast FIFe uznały te koty za rasę w 2009 roku, co nie spodobało się hodowcom kotów syberyjskich.  

Wygląd neva masquerade

Neva masquerade to średniej wielkości kot, który posiada proporcjonalną i umięśnioną sylwetkę. Ma dosyć masywne ciało. Waga jego wynosi w granicach 3-7 kg. Średniej wielkości głowa jest zaokrąglona wraz z zaokrąglonym podbródkiem. Posiada uwidocznione policzki i wypukłe czoło.

Oczy są duże i szeroko rozstawione. Mają owalny kształt i wyłącznie niebieską barwę. Uszy kota są szeroko rozstawione z pędzelkami na czubkach. Natomiast wewnątrz pokryte są sierścią. Nogi są masywne i zakończone okrągłymi łapkami. Pomiędzy palcami widoczne są kępki sierści.

Koty na świat przychodzą białe, ale z wiekiem ich umaszczenie ulega zmianie. Charakterystyczna jest ciemna barwa na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie. Futro neva masquerade jest potrójne: gęsty podszerstek, warstwa środkowa i wodoodporna warstwa zewnętrzna czyli okrywowa.

Neva masquerade to koty o różnorodnym umaszczeniu. Istnieje 18 odmian barwnych: kremowe, rude, niebieskie, liliowe, czekoladowe, ciemnobrązowe, szylkretowe pręgowane w 4 pododmianach, szylkretowe w 4 pododmianach.

Neva masquerade

Charakter i temperament

Neva masquerade to kot żywiołowy o dużym temperamencie. Jest bardzo inteligentny i ciekawski. Zabawy i psoty to mile spędzony dla niego czas. Uwielbia skoki i wspinaczkę po meblach. Kocha swojego opiekuna z całego serca i jest bardzo wierny, zupełnie jak pies. Koty te można tresować, ponieważ są pojętne czyli uczą się szybko.

W domu tolerują inne zwierzęta, chociaż mogą być początkowo w stosunku do nich nieufne. Lubią dzieci i są wobec nich cierpliwe. Swoje potrzeby zwykle komunikują różnymi dźwiękami. Szybko przyzwyczajają się do nowych warunków mieszkaniowych. Wyróżniają się spośród kocich ras, ponieważ lubią podróże. Jest to bystry koci przyjaciel.

Neva masquerade to śliczny i pełen wdzięku kot. Nadaje się dla ludzi, którzy mają dla niego dużo wolnego czasu. Jest radosnym i dobrze ułożonym kotem, który do domowego ogniska wnosi dużo miłości. Uważany jest za najzdrowszą kocią rasę. Przy troskliwej opiece koty te żyją długo.

Scroll to Top