GeoZoo » Pies » Hachiko, pies który czekał
Hachiko

Hachiko, pies który czekał

Hachiko, pies który czekał na swojego pana jeszcze przez 10 lat po jego śmierci. Niezwykła historia tego czworonoga znana jest na całym świecie. Stał się wzorem oddanego psa swojemu panu. Dzięki swojej wierności Hachiko zdobył sławę na naszej planecie.

Hachiko, pies który czekał odprowadzał codziennie swojego pana do pracy i czekał na jego powrót na stacji kolejowej, w dzielnicy Shibuya. Powstało wiele filmów i opracować literackich na temat wiernego psa Hachiko. Pierwszy film przedstawiający losy tego niesamowitego czworonoga powstał w 1987 roku pt. „Hachiko Monogatari”.

Wierny Hachiko

Hachiko, pies który czekał przyszedł na świat 10 listopada 1923 roku w Odate w Japonii. Na swojego przyjaciela wybrał go profesor nadzwyczajny Hidesaburo Ueno w 1924 roku. Zabrał Hachiko do Tokio tam, gdzie mieszkał i pracował. Pies codziennie odprowadzał swojego pana do pracy i czekał wieczorem na jego powrót na pobliskiej, tokijskiej stacji kolejowej w dzielnicy Shibuya.

21 maja 1925 roku profesor nagle zmarł podczas wykładu na uniwersytecie. Jednak pies nadal na niego czekał, zawsze w tym samym miejscu. Hachiko codziennie pojawiał się na stacji kolejowej przed przyjazdem wieczornego pociągu. Trwało to aż do śmierci psa, do 8 marca 1935 roku. Otrzymał on przydomek „wiernego psa” dzięki oddaniu, jakie okazywał Hachiko swojemu nieżyjącemu panu.

Hachiko

Rasa akita

Hachiko, pies który czekał na swojego pana był rasy akita. Jest to duży pies, pochodzący z Japonii. Rasa ta powstała w XVII wieku. Początkowo były to psy myśliwskie i pociągowe. Obecne przeznaczenie to pies stróżujący i policyjny. Jest to duży atletyczny pies o grubych kościach. Sylwetka jego jest trochę prostokątna.

Ma proporcjonalną głowę z umiarkowanie długą kufą oraz nieduże i ciemne oczy. Natomiast uszy jego są małe, grube i trójkątne, lekko zaokrąglone na końcach. Posiada długie  i mocne nogi, przystosowane do biegania w śniegu oraz do wspinaczek w wysokich partiach gór. Ogon jego jest wysoko umiejscowiony, puszysty i zaokrąglony.

Akita posiada podwójną szatę, na którą składa się gęsty podszerstek oraz obfity i prosty włos o długości 2 cm. Futro jego jest wodoodporne, przystosowane do pływania w wodzie i do niskich temperatur. Rasa ta dobrze znosi mrozy. Jest to bardzo inteligentny pies, który uwielbia towarzystwo ludzi.

Akita posiada zrównoważony charakter o instynkcie terytorialnym i obronnym. Jest to pies odważny, odporny i wytrzymały. Należy zapewnić jemu odpowiednią dawkę ruchu. Może mieszkać w różnych warunkach lokalowych. W Japonii figurka akity jest symbolem dobrobytu i zdrowia. Niejednokrotnie otrzymują ją w prezencie kobiety w ciąży i osoby chore.

Hachiko

Pomnik Hachiko

Hachiko, pies który czekał miał wybudowany pomnik przez mieszkańców Tokio. Pomnik powstał z brązu w 1934 roku obok stacji w dzielnicy Tokio Shibuya, jeszcze za życia psa. Natomiast 9 marca 2015 roku Wydział Rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego odsłonił na swoim terenie wykonany z brązu pomnik profesora Ueno, idącego na spotkanie Hachiko.

Pomnik przedstawia Hidesaburo Ueno ubranego w garnitur, płaszcz i kapelusz oraz psa mającego na szyi obrożę z ćwiekami. Podczas II wojny światowej w ramach gospodarki wojennej pomnik psa na stacji kolejowej w Tokio został przetopiony. Nowa figura przedstawiająca Hachiko została odsłonięta w sierpniu 1948 roku.

Znajduje się ona w miejscu, które jest popularnym punktem spotkań. W pobliżu pomnika znajduje się jedno z 5 miejsc wyjść ze stacji w dzielnicy Shibuya. Na cześć wiernego psa zostało ono nazwane „Hachiko-guchi” czyli „wyjście im. Hachiko”. W miejscu urodzenia wiernego psa czyli w Odate w Japonii znajduje się również jego pomnik.

Hachiko, pies który czekał jest najbardziej znanym i czczonym rdzennym psem japońskim. W 1994 roku udało się odzyskać dźwięk szczekającego Hachiko z fragmentu starego nagrania. Na szczęście nie zostało ono doszczętnie zniszczone. Nagranie to wyemitowano w radio dnia 28 maja 1994 roku i słyszało je miliony słuchaczy.

Hachiko, pies który czekał to wzór bardzo wiernego i lojalnego psa wobec swojego pana, który go przygarnął. Jest to symbol prawdziwej więzi oraz miłości, która łączyła psa i człowieka. Hachiko skończył życie z powodu robaczycy serca i płuc. Spreparowane szczątki wiernego psa są przechowywane w Narodowym Muzeum Przyrody i Nauki w Ueno w Tokio.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]