GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad szczurem laboratoryjnym
Opieka nad szczurem laboratoryjnym

Opieka nad szczurem laboratoryjnym

Opieka nad szczurem laboratoryjnym nie jest zajęciem trudnym ani czasochłonnym. Zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Szczur laboratoryjny jest bardzo inteligentnym i sympatycznym gryzoniem. Białe szczury z czerwonymi oczami to bardzo popularne zwierzęta laboratoryjne na całej kuli ziemskiej.

Opieka nad szczurem laboratoryjnym wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymywać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko w mieszkaniu powinno mieć stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia szczura laboratoryjnego. Hodowla szczurów polecana jest zwłaszcza miłośnikom gryzoni. Opieka nad szczurem laboratoryjnym  to ciekawe hobby.

Mieszkanie szczura

Opieka nad szczurem laboratoryjnym łączy się z przygotowaniem dla gryzonia odpowiedniego pomieszczenia. Szczur czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej klatki dla gryzoni i wybranie miejsca, w którym będzie ona stała.

Zbudowana jest ona z jednego kawałka przezroczystego i nietoksycznego plastyku. Pokrywa posiada szczelnie zamykającą się klapę i odpowiednią kratkę wentylacyjną. Klatkę można zastąpić akwarium do którego należy dopasować pokrywę z metalowej siatki. Nie polecana jest dla szczura metalowa klatka, ponieważ będzie ją gryzoń ciągle piłował.

Takie zachowanie może spowodować uszkodzenie jego zębów. Poza tym tego rodzaju pomieszczenie naraża szczura laboratoryjnego na przeciągi. Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu widnym, w narożniku pokoju lub pod ścianą. Na rynku nie brakuje klatek dla gryzoni z odpowiednim wyposażeniem.

Szczur laboratoryjny

Wyposażenie klatki

Kryjówką dla szczura może być domek kokosowy. Wskazana jest również duża doniczka z wyciętym kawałkiem ścianki i odwrócona do góry dnem. Wnętrze domku nie należy niczym wypełniać. Wystarczy w jednym miejscu umieścić w klatce trochę papieru pozbawionego farby drukarskiej, ligniny, ścinki materiału czy trochę wełny. Szczur laboratoryjny wypełni nimi domek, w którym może schronić się lub odpocząć.

Koniecznie w klatce należy umieścić karmnik i poidełko na czystą i świeżą wodę.  Wnętrze klatki dla szczura laboratoryjnego powinno przypominać środowisko naturalne. W tym celu można włożyć niedużą powyginaną gałąź bądź zbudować rusztowanie z deseczek, co uatrakcyjni gryzonia mieszkanie. Szczur jako bardzo inteligentne stworzenie nie powinien nudzić się w klatce.

Dobrym rozwiązaniem jest piętrowe pomieszczenie z labiryntem.

Szczury lubią wspinać się w klatce, dlatego warto jest w niej zamocować drabinki. W sklepach zoologicznych dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Mogą to być również rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. Należy pamiętać o podłożu, które powinno pokryć dno klatki. Najlepszym rozwiązaniem są trociny z samego czystego drewna lub drewniane wiórki. Do tego nadaje się również ściółka z torfem pochłaniającym mocz.

Szczury wydalają kał po całym dnie klatki. Natomiast mocz oddają w jednym miejscu. Można uniknąć zbyt częstego sprzątania klatki. Wystarczy włożyć do klatki małe naczynie wypełnione czystą ściółką i wierzch przykryć starą. Naczynie należy ustawić w tym miejscu, gdzie gryzoń robił siusiu. Dobrze jest również umieścić na dnie klatki kawałki papierowego ręcznika lub ligniny, z których szczury budują gniazdo.

Warunki bytowania

Opieka nad szczurem laboratoryjnym to również regularne przestrzeganie higieny w klatce szczura. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę i usuwać resztki niespożytego miękkiego pokarmu. Miseczki i poidła  należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Ponadto do zadań opiekuna lub innych członków rodziny należy także sprzątanie mieszkania gryzonia. Trzeba systematycznie i często wymieniać podłoże w klatce. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym.

Higieniczne warunki pozwolą gryzoniowi cieszyć się dobrym zdrowiem.

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego

Bezpieczny dom

Opieka nad szczurem laboratoryjnym nie wymaga dużo obowiązków. Od czasu do czasu można wypuszczać podopiecznego z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub, kiedy stoją one blisko ściany.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby zwierzątko nie miał możliwości ich przegryzienia. Grozi to porażeniem pupila prądem. Drzwi pokoju, w którym biega szczur należy zamknąć, co uniemożliwi jego ucieczkę. W domu z meblami trudno byłoby znaleźć podopiecznego.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został szczur laboratoryjny, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Jeżeli w domu jest pies czy kot, to gryzonia należy izolować od tych zwierząt. W takim przypadku szczur przestraszony zacznie uciekać i niepotrzebnie ulegnie zestresowaniu. Tych podstawowych zasad trzeba koniecznie przestrzegać.

Opieka nad szczurem laboratoryjnym przeprowadzana regularnie i sumiennie uchroni zwierzątko przed różnymi chorobami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i ruchliwy. Potrafi nocą szybko skakać i biegać. Szczur laboratoryjny jest bardzo sprytny i ciekawski oraz lubi zwiedzać nieznane jemu miejsca. Obserwacja gryzonia może być ciekawym hobby. Szczur dobrze traktowany stanie się towarzyszem dnia codziennego swojego opiekuna i wszystkich domowników.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top