GeoZoo » Zoologia » Opieka nad kurami ozdobnymi
Opieka nad kurami ozdobnymi

Opieka nad kurami ozdobnymi

Opieka nad kurami ozdobnymi wymaga wiedzy dotyczącej hodowli drobiu. Przed zakupem tych zwierząt trzeba zapoznać się z ich wymaganiami. Ważne jest także zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w temacie drobiu. Hodowla tych ptaków polecane jest szczególnie miłośnikom kur ozdobnych.

Opieka nad kurami ozdobnymi dotyczy ptaków hodowanych na farmach i w hodowlach amatorskich. Zwierzęta te są również mieszkańcami ogrodów zoologicznych, gdzie można podziwiać ich kolorowe i gęste upierzenie. Kury ozdobne pochodzą z różnych regionów świata. Najchętniej hodowane są rasy ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Holandii.

Drewniany domek z wyposażeniem

Opieka nad kurami ozdobnymi to bardzo ciekawe zajęcie. Ptaki te nie są wymagające. Jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki bytowania i racjonalne żywienie. Bardzo ważna jest higiena, odpowiednia wentylacja i dezynfekcja w pomieszczeniach. Kury ozdobne nie należy przetrzymywać  w klatkach.

Profilaktycznie pisklętom i dorosłym osobnikom trzeba podawać szczepionki, które zapobiegają wielu groźnym chorobom. Zbyt duże zagęszczenie w kurniku sprzyja również różnym schorzeniom, na które mogą zapadać ptaki. Drewniany domek dla drobiu to inaczej kurnik. Powinien być dostosowany do liczby osobników i rozmiarów czy rasy kur ozdobnych.

Głównym wyposażeniem kurnika są grzędy dla drobiu. Pod nimi dobrze jest umieścić drewnianą ramę z siatką, którą będzie można łatwo zdemontować i wyczyścić. Grzędy również powinny być łatwe do wyjmowania. Podłogę kurnika należy wysypać trocinami bądź sieczką słomianą.

Część ściółki należy wymieniać nie rzadziej niż raz w tygodniu, jeżeli pod grzędami nie ma umieszczonej ramy z siatką. W drewnianym domku powinny znajdować się gniazda, gdzie kury będą znosić jaja. Ilość ich uzależniona jest od wielkości stada. Jedno gniazdo wystarczy dla 3-4 kur. Na gniazdo nadaje się skrzynka, pozbawiona jednej ścianki i wyłożona słomą.

Kurnik powinien być odpowiednio wentylowany. Trzeba koniecznie zamontować wywietrzniki po dwóch przeciwnych ścianach. Na tylnej ścianie instaluje się klapę wywiewną, a na przedniej klapę nawiewną, która powinna znajdować się niżej od wywiewu. Wywietrzniki należy zabezpieczyć przed drapieżnikami.

Wybieg dla kur ozdobnych

Opieka nad kurami ozdobnymi nie jest skomplikowana, ale należy dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń i wybiegu. Najlepiej jak powierzchnia wybiegu jest utwardzona, gdyż po ulewnym deszczu nie tworzy się na niej błoto. Dla kur ozdobnych powinien być przeznaczony estetycznie wykonany wybieg. Musimy go ogrodzić, aby ptaki nie mogły przez niego przefrunąć.

Na takim terenie powinny rosnąć drzewa i krzewy, które będą chroniły kury ozdobne przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy upalne słońce. Na wybiegu musi znaleźć się miejsce na zadaszaną skrzynkę z piaskiem. Powinna być ona umieszczona na podwyższeniu, aby nie dostały się do niej żadne zanieczyszczenia.

Kury ozdobne uwielbiają pyłowe kąpiele. Pozwalają one pielęgnować gęste upierzenie ptaków i pozbyć się dokuczliwych insektów z piór. Dobrze jest do drobnego piasku dodać proszek owadobójczy, co ułatwi pozbycie się pasożytów. Kury ozdobne można również wypuszczać do ogrodu, ponieważ wybiorą szkodniki z gleby.

Życie kur ozdobnych w ZOO

Opieka nad kurami ozdobnymi w ogrodach zoologicznych przekłada się na ich rozmnażanie i długość życia. Zwierzęta te w swojej diecie powinny mieć zapewniony ziarna, pokarm roślinny, owady i ich larwy oraz bezkręgowce. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych ptaków.

W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone i pełnowartościowe. W ogrodach zoologicznych mogą  spacerować po specjalnie przygotowanym wybiegu dla kur ozdobnych i również samodzielnie zdobywać pożywienie. Nierzadko przychodzi tam na świat potomstwo tych pięknych ptaków. Hodowla kur ozdobnych nie przysparza problemów.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Wszystkie kury i koguty ozdobne oraz ich potomstwo mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Pisklęta, które przychodzą na świat objęte są opieką weterynaryjną i profilaktycznie otrzymują niezbędne szczepienia.

Opieka nad kurami ozdobnymi jest bardzo ważna w życiu tych pięknych i kolorowych ptaków. Wpływa także na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc kurom ozdobnym w rozwiązaniu ich problemów bądź skorzystać z pomocy specjalisty.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]