GeoZoo » Zoologia » Kury ozdobne
Kury ozdobne

Kury ozdobne

Kury ozdobne to gromada: ptaków i rząd: grzebiących. Należą do rodziny kurowatych. W odróżnieniu od kury domowej to oryginalne ptaki o interesującym upierzeniu. Kury ozdobne mogą być miniaturowe, małe, średnie i duże. Pochodzą z różnych regionów świata.

Kury ozdobne różnią się między sobą wyglądem i zachowaniem oraz liczbą i wielkością znoszonych jaj, a także łatwością oswajania. Ptaki te posiadają różnorodne i barwne upierzenie. Różnią się pomiędzy sobą nie tylko kolorem upierzenia, ale również strukturą i wzorem piór. Jaja kur ozdobnych nadają się do spożycia i nie odbiegają wartością odżywczą od jaj kur domowych. Kury ozdobne mogą się różnić również kolorem skóry i kości.  

Anatomia kury

Kury ozdobne mają podobną budowę do kury domowej. Posiadają serce, nerki, wątrobępłuca. Układ trawienny pozwala wytwarzać im jaja. Kura wyróżnia się lekkim szkieletem zbudowanym z kości pneumatycznych. Posiada czternaście giętkich kręgów szyjnych, dzięki którym może obrócić głowę o 180 stopni. Skrzydła tych ptaków pozwalają na szybki, ale krótki lot.

Kury ozdobne umiejętność latania wykorzystują z konieczności. Niektóre gatunki tych ptaków pozbawione są latania ze względu na swoją masywną postawę. Każda z dwóch stóp u większości kur ma cztery palce zakończone pazurami. Trzy zwrócone są do przodu, a czwarta do tyłu, co pozwala utrzymać kurom stabilną postawę. Niektóre rasy kur ozdobnych posiadają 5 palców.

Kura jedwabista

Kury ozdobne

Kury ozdobne posiadają bardzo ciekawe upierzenie. Jedną z najczęściej hodowanych kur ozdobnych jest kura jedwabista czyli silka, wywodząca się z rasy kur czubatych. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XIII wieku. Wspomniał o nich Marco Polo. Kura jedwabista wyróżnia się gęstym upierzeniem, które przypomina w dotyku satynę lub jedwab. Posiada ona szeroki tułów i nisko osadzony brzuch. Istnieją osobniki brodate i bezbrode.

Charakterystyczne cechy kury jedwabistej to:

 • czarna skóra i czarne kości,
 • pięć palców u każdej stopy,
 • zewnętrzna część ucha o barwie niebieskiej.

Kura jedwabista wyróżnia się łagodnym i przyjacielskim usposobieniem. Nie ma problemu z jej oswojeniem. Kura tej rasy w ciągu roku może znieś około 100 jaj. W czasie kwoczenia wykazuje duże zainteresowanie wysiadywaniem jaj. Ze względu na silny instynkt macierzyński może również opiekować się jajami innych ptaków.

Znane są następujące odmiany barwne kury jedwabistej:

 • biała,
 • czarna,
 • czerwona,
 • jastrzębiata,
 • niebieska,
 • perłowa,
 • żółta.

Popularne rasy kur ozdobnych

Kury ozdobne chętnie wybierane są przez hodowców w celu urozmaicenia swojego drobiu. Dużym powodzeniem ciszą się te ptaki w gospodarstwach agroturystycznych. Wiele kur ozdobnych ma piękne i gęste upierzenie, które przyciąga wzrok turystów. Wybierają je właściciele kurzych ferm, jak również hodowcy amatorzy.

Najpopularniejsze rasy kur ozdobnych to:

Wyandotta

Kury ozdobne

Wyandotta, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest jedną z najpopularniejszych gatunków kur ozdobnych na naszej planecie. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z lat sześćdziesiątych XIX wieku. Kury te mają okrągłą posturę i bujne upierzenie. Posiadają czerwono-rdzawe oczy, jsnoczerwone małżowiny uszne, grzebień różyczkowy, okrągłą głowę i żółte nogi.

Ptaki te są spokojne, a kury wspaniałymi matkami. Potomstwo najczęściej przychodzi na świat silne i szybko przybywa na wadze. Istnieje wiele odmian kolorystycznych tej rasy. Może być: biała, srebrna, złota, niebieska, czerwona czy czarna. Najczęściej spotykane są różne odmiany szarości.

Sebrytka

Kury ozdobne

Sebrytka, która jest jedną z najmniejszych ras kur na świecie. Została wyhodowana przez Johna Saundersa Sebrighta. Kura posiada niepozorny i mały grzebień. Natomiast koguty mają grzebień różyczkowy. Skrzydła ustawione są prawie pionowo.

Nogi tych ptaków nie są opierzone. Koguty wyróżniają się brakiem piór sierpowych. Ptaki te są płodne już w 7 miesiącu życia. Kury te nie są duże. Masa ich ciała wynosi w granicach 700-800g. Kury te nie przysparzają problemów w hodowli i lubią towarzystwo człowieka.

Odmiany barwne sebrytki to:

 • cytrynowa,
 • niebieska,
 • srebrzysta,
 • wielbłądzia,
 • złota.

Grzywacz holenderski

Grzywacz holenderski

Grzywacz holenderski jak jego nazwa wskazuje pochodzi z Holandii. Może również występować w odmianie karłowatej. Posiada czerwono-brązowe oczy i białą skórę. Wyróżnia się puszystym białym grzebieniem. Istnieje wiele odmian upierzenia. Może być biała z białym grzebieniem, niebieska z białym grzebieniem, czarna z białym grzebieniem czy czerwona z białym grzebieniem. Kręcone upierzenie nie jest wadą.

Krevecoeur

Krevecoeur

Krevecoeur to jedna z większych odmian kur ozdobnych. Masa ich ciała może dochodzić nawet do 4 kg. Wyhodowane zostały w 1857 roku. Należy do jednych z najstarszych francuskich odmian drobiu. Charakteryzują się wydatnym czubem. Hodowane są jako kury ozdobne i użytkowe. W ciągu roku kura ta może znieś 150 jaj. Istnieje również odmiana miniaturowa, która rocznie znosi 100 jaj.

Kohin

Kohin

Kohin to kura o obfitym upierzeniu, której ojczyzną są Chiny. Ptaki te zostały sprowadzone do Europy w połowie XIX wieku. Największą popularnością cieszyły się w Anglii. Zwierzęta te posiadają szerokie i nisko osadzone tułowia z wklęsłą linią grzbietową. Zaliczane są do największych kur ozdobnych. Samica może osiągnąć 4,5 kg, a kogut nawet 5,5 kg. Rocznie kura znosi około 100 jaj o brązowożółtych skorupkach. Kury te są łagodne i ufne w stosunku do człowieka.


Podsumowując kury ozdobne w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W okresie pierzenia kury nie niosą jaj. Każdego roku kury przechodzą proces pierzenia, który trwa 1-2 miesiące. W miejsce utraconych piór odrastają nowe, które mogą różnić się strukturą. Kury ozdobne mają rozwinięte zdolności komunikacyjne. Hodowla kur ozdobnych polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...