GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Modrook Gertrudy
Modrook Gertrudy

Modrook Gertrudy

Modrook Gertrudy to gromada: promieniopłetwych i rząd: aterynokształtnych. Należy do rodziny Pseudomugilidae i podrodziny tęczankowatych. Zostało wyselekcjonowanych kilka odmian tego gatunku. Najbardziej popularna jest barwa żółta. Modrook Gertrudy to pięknie ubarwiona ryba ławicowa.

Modrook Gertrudy to mała ryba, ale bardzo ruchliwa. Ojczyzną tego gatunku jest Australia i Papua-Nowa Gwinea. Zasięg występowania tej ryby jest bardzo szeroki. Zamieszkuje rozmaite siedliska. Przeważnie są to: leśne strumyki, mokradła, niewielkie potoki. Preferuje wody z gęstą roślinnością i dużą ilością martwej materii roślinnej, która zalega na dnie. Po raz pierwszy gatunek został opisany w 1907 roku.

Charakterystyka ogólna

Modrook Gertrudy jest małych rozmiarów rybą słodkowodną. Wyraźne zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Samiczki są bledsze i mniejsze od samców. Długość ich ciała wynosi 2,5 cm, a samczyków 3-4 cm. Poza tym samce wyróżniają się wydłużonymi płetwami: brzuszną i grzbietową. Ryby te mają wydłużone ciało.

Wzdłuż tylnej jego części przebiegają trzy ciemne pręgi. Dosyć wysoko umieszczone są płetwy piersiowe. Modrook Gertrudy charakteryzuje się niebieską tęczówką oka, wokół którego widoczna jest modra otoczka. Wszystkie płetwy tych ryb posiadają ciemne plamki. Te rybie okazy wspaniale prezentują się w przestronnym akwarium z bujną roślinnością i ciemnym podłożem.

Ryby te nie są agresywne, ale bardzo żywotne. Mogą wyskakiwać ze zbiornika. Z tego względu akwarium powinno być przykryte pokrywą lub szkłem. Występują w różnych odmianach barwnych. Dostępna jest także odmiana biała i niebieska. Ubarwienie ich uzależnione jest w naturze od środowiska w jakim żyją.

Dieta ryb powinna być zróżnicowana i bogata w pokarmy mięsne. W naturze pożywieniem tych ryb są drobne bezkręgowce, owady i zooplankton. W hodowli modrooki Gertrudy można karmić drobną ochotką, rurecznikami czy rozwielitkami. Zwierzęta te nie pogardzą również mrożonym i suchym pokarmem.

Rozmnażanie modrookowatych

Modrook Gertrudy to ryba jajorodna. Można je rozmnażać w zbiorniku ogólnym. Składają nieduże ilości ikry. Częsta podmiana mopów gwarantuje odchowanie większego grona potomstwa. Do mopów dorosłe osobniki przyklejają jaja. Tarlaki trzymane w dobrej kondycji gwarantują zdrowe potomstwo.

W okresie tarła samce uderzają w zaloty do samic i prezentują swoje okazałe płetwy. W ten sposób wabione są samiczki do kryjówek, w których składana jest ikra. Na przykład w naturze jaja składane są przez klika dni w mchu lub innej roślinności. Wylęg trwa od 10 dni do 2 tygodni. Rodzice nie stanowią zagrożenia dla narybku. Długość życia tych ryb wynosi około 3 lat.

Podsumowując Modrook Gertrudy to bardzo popularny gatunek ryb akwariowych. Nie jest to ryba wymagająca. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Polecana jest początkującym akwarystom. Akwarium dla modrookowatych powinno być urządzone na wzór środowiska naturalnego. Dobrą kondycję i właściwe ubarwienie ryb gwarantuje świeży pokarm.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]