GeoZoo » Gryzoń » Myszochomik afgański
Myszochomik afgański

Myszochomik afgański

Myszochomik afgański to rząd: gryzoni, nadrodzina: myszowych i rodzina myszochomikowatych. Zwierzęta te prowadzą nocy styl życia. Nie zapadają w sen zimowy. W naturze potrafią pokonać duże odległości w poszukiwaniu pożywienia. Myszochomik afgański to nieduży i sympatyczny gryzoń.

Myszochomik afgański zwany jest również myszochomikiem turkmeńskim ze względu na swoje pochodzenie. W środowisku naturalnym występuje w południowo-zachodniej części Azji. Jego ojczyzną jest: Turkmenistan, Iran, Syria, Azerbejdżan, Afganistan i Pakistan. Myszochomik nie ma znaczenie gospodarczego ani laboratoryjnego. W swoich ojczystych krajach uważany jest za szkodnika.

Zasięg występowania

Myszochomik afgański zamieszkuje na terenach o skromnej roślinności, zwykle obszary pustynne, półstepy i stepy. Często bytuje na terenach z licznymi szczelinami skalnymi, które stanowią dla niego schronienie. Tam również zakłada gniazdo i gromadzi zapasy żywności. Preferuje suche tereny z małą ilością roślin.

Myszochomik afgański w poszukiwaniu jedzenia wędruje na pola uprawne. Bytuje również w stodołach i stajniach, gdzie znajduje się pasza dla zwierząt gospodarskich. Najczęściej można spotkać te zwierzęta na wyżynach. Unika obszarów wilgotnych. W naturze myszochomiki afgańskie żywią się pędami roślin, liśćmi oraz nasionami i źdźbłami traw.

Dietę uzupełniają owadami i drobnymi bezkręgowcami. Zjadają także odchody innych zwierząt, które bogate są w  składniki mineralne. W krótkim czasie potrafią zmagazynować w swoich kryjówkach duże ilości pokarmu. W niewoli potrzebują terrarium z grubą warstwą ściółki do chomikowania jedzenia.

Wygląd zewnętrzny

Myszochomik afgański wyglądem przypomina mysz, zwłaszcza z pyszczka. Osiąga długość 20 cm wraz z ogonem, który mierzy powyżej 10 cm. Masa ciała waha się w granicach 15-30 g. Posiada szpiczasty pyszczek z długimi włosami czuciowymi. Nie jest wyposażony w torebki policzkowe. Z tego względu małe ilości pokarmu przenosi w pyszczku.

Jego długi ogon jest lekko owłosiony i na końcu zakończony pędzelkowato. Samica ma trzy pary sutków w dwóch rzędach. Młode osobniki posiadają sierść o barwie szarej lub popielatej. Po dwóch miesiącach futro gryzoni zmienia kolor. Dorosłe myszochomiki grzbiet i boki mają porośnięte złoto-piaskową sierścią, a brzuch biały.

Myszochomik afgański w niewoli jest zwierzęciem długowiecznym w porównaniu z myszami czy szczurami. Może żyć 5-6 lat, a nawet dłużej. Znany jest przypadek myszoskoczka, który w domowych warunkach żył ponad 9 lat. W środowisku naturalnym zwierzęta te żyją krócej, zwykle około 3 lat. Zagrożeniem dla nich jest człowiek i zwierzęta drapieżne.

Zachowanie i temperament

Myszochomik afgański jest szybki i zwinny, ale płochy. Woli utrzymywać dystans w stosunku do ludzi. Jednocześnie jest bardzo ciekawski i posiada łagodne usposobienie. Zwierzęta te nie są stadne, ale wzajemnie się tolerują. Jednak samce często są agresywne w stosunku do swoich rywali.

Z tego względu najlepiej trzymać te gryzonie parami lub w haremie z kilkoma samiczkami i jednym samcem. Samiczki są względem siebie spokojne i zgodne. Można je oswoić podobnie, jak pozostałe gryzonie. Uwielbiają biegać po kołowrotku i wspinać się po gałęziach czy konarach. Wysoko skaczą w czym pomaga im długi ogon, pełniący funkcję steru.

Myszochomiki często odbiją się od sufitu i ścian terrarium. Potrafią też wykonywać salta w tył. Wydają charakterystyczne odgłosy o wysokiej częstotliwości. Gryzonie te są bardzo żywotne i szybko biegają. Myszochomik turkmeński załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu. Nie wolno chwyt tych zwierząt za ogon, gdyż broniąc się zrzucają z niego skórę.

Rozmnażanie myszochomików

Myszochomik afgański  nie jest zwierzęciem trudnym do rozmnażania. Trzeba stworzyć tylko parze myszochomików odpowiednie warunki do rozrodu i dbać o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Gryzonie te dojrzałość płciową uzyskują w wieku czterech miesięcy. Do rozmnażania najlepiej dopuścić osobniki roczne.

Okres rozpłodowy na wolności trwa zwykle od wczesnej wiosny do końca czerwca, niekiedy trochę dłużej. W niewoli mogą rozmnażać się przez cały rok. Po około jednym miesiącu na świat przychodzi zwykle 1-5 noworodków. Po urodzeniu są nagie i mają zamknięte oczy oraz słabo wykształcone uszy. Jednak ogon ich od początku jest długi.  

Młode zaczynają widzieć po dwóch tygodniach, a usamodzielniają się po miesiącu. Należy je odsadzić od matki w wieku 5-6 tygodni. Mogą rosnąć jeszcze około pół roku. Ich waga w porównaniu do narodzin zwiększa się prawie dziesięciokrotnie. W roku możliwe są dwa mioty. Po porodzi nie należy stresować matki, ponieważ może dojść do kanibalizmu.

Podsumowując myszochomik afgański jest miłym i delikatnym gryzoniem. Nie jest trudny w pielęgnacji i rozmnażaniu. Przy troskliwej opiece może cieszyć się dobrym zdrowiem do końca swojego życia. Na przykład myszochomik turkmeński polecany jest pasjonatom długowiecznych gryzoni. Jest on w Polsce mało popularnym zwierzęciem domowym.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...