GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE MYSZOSKOCZKA
Żywienie i zdrowie myszoskoczka

ŻYWIENIE I ZDROWIE MYSZOSKOCZKA

Żywienie i zdrowie myszoskoczka to bardzo istotne elementy w prawidłowym funkcjonowaniu tego sympatycznego gryzonia, hodowanego w warunkach domowych.

Żywienie

Żywienie i zdrowie myszoskoczka to niezbędne czynniki potrzebne do jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania oraz możliwość dłuższego życia. Gryzoń ten nie jest wybredny, chociaż często podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione potrawy.

W skład gotowych mieszanek, które dostępne są w sklepach zoologicznych wchodzą różne zboża. Dominuje w nich żyto, pszenica, proso, kukurydza.

Dodatkami, za którymi przepada większość tych stworzeń są:

  • nasiona słonecznika,
  • suszone owoce i warzywa,
  • chrupki kukurydziane,
  • suszone i sprasowane rośliny zielone.

Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi owocami i warzywami. W małych ilościach należy podawać warzywa strączkowe i kapustę, ponieważ wywołują wzdęcia. Gryzonie nie powinny jeść zbyt dużo natki z pietruszki i mniszka lekarskiego, które są produktami moczopędnymi.

Odpowiednie uzupełnienie diety stanowią liście: rzeżuchy, koniczyny czy babki lekarskiej, które nie powinny być zbierane w bliskiej odległości od dróg. W porze letniej podawane gryzoniom gałązki z drzew owocowych pomagają w ścieraniu ciągle rosnących siekaczy.

Można umieścić w klatce kamień zawierający sole mineralne lub kostkę wapienną. 

Na rynku dostępne są również biszkopty, chrupki i dropsy, specjalnie produkowane dla gryzoni.  Od czasu do czasu wskazane jest podawanie trochę chudego mięsa.

Zdrowie

Myszoskoczek przy zastosowaniu odpowiedniej diety będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata swojego życia. Przyczyną chorób najczęściej jest niewłaściwy pokarm lub w nadmiernej ilości i zbyt często podawany. Niewłaściwa opieka nad tymi gryzoniami może również doprowadzić do chorób i dolegliwości.

Myszoskoczki

Myszoskoczek może być uczulony na niektórą żywność. Wprowadzony nowy pokarm do jadłospisu zwierzątka może wywołać alergię, która objawia się krwawieniem z noska i łysieniem pyszczka. Sierść odrasta szybko, ale objawy nie powinny występować regularnie. Należy wówczas podawać suchą karmę, aż do ustąpienia objawów.

U myszoskoczka mogą pojawić się także infekcje oddechowe, które niekiedy doprowadzają do zapalenia płuc. Przyczyną tej choroby może być niska wilgotność czy nadmierna ilość kurzu, a także w złym miejscu ustawiona klatka, w której zwierzątko narażone jest na przeciągi.

W przypadku obfitej wydzieliny z noska i świszczącego oddechu należy zastosować lekarstwo przepisane przez weterynarza.

Myszoskoczek narażony jest także na zewnętrzne wrzody, powstające niekiedy w wyniku infekcji ranki, kiedy przy skaleczeniu pod skórę dostaną się zanieczyszczenia. Objawy te należy leczyć w gabinecie weterynaryjnym, podobnie jak w przypadku zapalenia ucha wewnętrznego. Wewnętrzne wrzody często nie są zdiagnozowane.

Niebezpieczną chorobą dla tego zwierzątka jest biegunka, która jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Nie można w tym przypadku doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawy mogą ustąpić w krótkim czasie, gdy zostanie zmieniony rodzaj stosowanej karmy.

U myszoskoczka przyczyną przerośniętych siekaczy są małe ilości suchej karmy, które nie ścierają zębów w naturalny sposób. Skrócenie siekaczy powinien wykonać weterynarz.

Niekiedy u gryzonia może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Myszoskoczkowi w żadnym przypadku nie powinny być podawane lekarstwa, które przeznaczone są dla człowieka. Należy korzystać z porad weterynarza, który zastosuje leki przeznaczone dla zwierząt. Odpowiednie żywienie myszoskoczka i opieka zminimalizuje możliwość wystąpienia chorób i różnych niepożądanych dolegliwości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie