GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » ŻYWIENIE RYB AKWARIOWYCH
Żywienie ryb akwariowych

ŻYWIENIE RYB AKWARIOWYCH

Żywienie ryb akwariowych nie jest jednakowe dla wszystkich gatunków. Niektóre gatunki spożywają pokarm zwierzęcy, inne preferują roślinny, ale są również takie, które są wszystkożerne. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia ryb.

Żywienie ryb akwariowych to jedna z czynności, jaką należy wykonać, żeby mieszkańcom zbiornika zapewnić odpowiednie warunki do życia. Opieka nad akwarium to również utrzymanie w nim czystości, sprawdzanie sprawności urządzeń technicznych, a także zajęcie się roślinami, które znajdują się w akwarium.

Częstotliwość karmienia

Żywienie ryb akwariowych powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w przeciągu dnia, tzn. rano i wieczorem. Pożywienie należy podawać wolno i dokładnie, sprawdzając jednocześnie czy wszystkie osobniki są najedzone. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Wyjątkowo pokarm roślinny można pozostawić w zbiorniku na nie więcej, niż dwa dni.

Rodzaj rybiego pyska

Żywienie ryb akwariowych odbywa się w zależności od położenia rybiego pyska. Ryby w zależności od gatunku mają różnie ukształtowane pyski, co ma znaczenie z zajmowanym przez nie piętrem w akwarium.

Wyróżnia się trzy rodzaje rybich pysków:

  • Położenie górne pyska, co sprawia, że najlepiej zdobywają pokarm na powierzchni wody czy ponad nią.  Z takim położeniem pyska ryba może polować na różne owady.
  • Położenie pyska końcowe pozwala rybom żyć w środkowym piętrze zbiornika. Ułatwia to rybom zjadanie w koło nich znajdującego się pokarmu.
  • Pysk skierowany ku dołowi, pozwala rybom żerować w dolnej części akwarium. Szukają pożywienia wśród roślin lub na dnie zbiornika.

Żywienie ryb akwariowych

Suche pożywienie

Żywienie ryb akwariowych wiąże się przede wszystkim z podawaniem suchego pokarmu, który przeważnie zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla rybich przyjaciół. Na rynku dostępne są różne rodzaje suchej karmy z przeznaczeniem dla danego gatunku.

Należy zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia.

Karma w płatkach doskonale nadaje się dla ryb żerujących przy powierzchni wody, ponieważ przez dłuższy czas utrzymuje się na jej powierzchni. Natomiast karma w tabletkach przeznaczona jest dla ryb zamieszkujących  środkowe, jak również dolne piętro akwarium.

Karma w tabletkach szybko opada na dno.

Karmę w tabletkach można przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, co będzie pokarmem dla ryb zajmujących środkowe piętro. W sklepach akwarystycznych dostępna jest również karma sprasowana, w formie  brykietów lub pałeczek z przeznaczeniem dla ryb dużych rozmiarów, zamieszkujących czka wodne.

Pokarm roślinny i mrożony

Żywienie ryb akwariowych nie polega tylko na podawaniu gotowego pokarmu. Rybom z rodziny zbrojnikowatych i pielęgnicowatych można podawać świeże warzywa. Nasi podopieczni uwielbiają sparzony wrzątkiem: zielony groszek, sałatę, szpinak, kawałek ziemniaka czy ogórka. Dla ryb takie porcje warzyw są prawdziwym przysmakiem.

Ponadto od czasu do czasu wskazana jest dieta wegetariańska.

Dla ryb w sklepach akwarystycznych dostępny jest pokarm mrożony, który jest pożywieniem pełnowartościowym. Mrożenie nie powoduje utraty substancji odżywczych, jeżeli karma nie będzie częściowo rozmrażana podczas zakupów. W formie mrożonej można kupić pokarm zwierzęcy, np. larwy owadów, mięso ryb i małży czy różne robaki. Pokarm należy rozmrażać dopiero przed podaniem, najlepiej w małej ilości wody akwariowej.

Ryby akwariowe

Żywa karma

Wszystkie ryby akwariowe, które są mięsożerne uwielbiają żywy pokarm. Żywa karma dostępna jest w sklepach akwarystycznych, ale można ją również hodować samodzielnie lub łowić w naturze. Do hodowli karmy  wystarczy zbiornik, którego należy umieścić w ogrodzie. Do tego można przeznaczyć beczkę z deszczówką. W takim przypadku warto jest do wody dodawać małe ilości substancji odżywczych.

Ryby akwariowe mogą być karmione rozmaitym pokarmem żywym.

Na żywą karmę najlepiej nadają się:

  • Rureczniki, które odznaczają się wysoką zawartością tłuszczu i białka. Nie należy podawać je rybom zbyt często.
  • Muszki owocówki, które najbardziej nadają się dla ryb żerujących przy powierzchni wody. Muszki bez problemu można wyhodować samodzielnie. 
  • Czerwone larwy ochotki, które są bardzo lubiane przez gatunki ozdobne. Larwy te w płaskim pojemniku z zimną wodą można utrzymać przy życiu przez pewien czas.
  • Skorupiaki planktonowe, gdzie najpopularniejsze są oczliki rozwielitki. Jest to przysmak wielu ryb ozdobnych. Mięso skorupiaków planktonowych zawiera dużo substancji balastowych.
  • Wodzeń czyli szklarka jest wspaniałą karmą dla ryb i można ją przechowywać w wiadrze z zimna wodą.

Żywienie ryb akwariowych nie powinno stwarzać problemów. Należy jednak pamiętać, że ryby żerują nocą i trzeba karmić je o zmierzchu, dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Obserwacja żywych organizmów w akwarium jest bardzo interesującym zajęciem spędzania wolnego czasu.  Ryby swoim pięknym wyglądem i rozmaitym zachowaniem podziwiane są przez duże grono ludzi i nie tylko przez samych pasjonatów akwarystyki.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]