GeoZoo » Ptak » Opieka nad aleksandrettą
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest również skorzystać z porad doświadczonego hodowcy. Aleksandretta polecana jest przede wszystkim miłośnikom papug ozdobnych.

Opieka nad aleksandrettą nie jest skomplikowana pod warunkiem, że została  kupiona zdrowa papuga. Pomysł zakupu skrzydlatego towarzysza należy skonsultować z domownikami. Opieka nad zwierzętami to duża odpowiedzialność. Na czas swojego wyjazdu, właściciel powinien pozostawić ptaka pod opieką zaufanej osoby.

Mieszkanie aleksandretty

Opieka nad aleksandrettą to dosyć duże wyzwanie dla ptasiego właściciela. Ptak ten może być  trzymany w pokaźnej klatce, witrynie pokojowej bądź w wolierze zewnętrznej, nawet podczas łagodnej zimy. Doskonałym rozwiązaniem dla pary tego samego gatunku są duże witryny pokojowe bądź woliery zewnętrzne. Mieszkanie dla tych papug musi być przestronne, aby ptaki mogły swobodnie latać. 

Wymiary klatki, witryny czy woliery powinny być dostosowane do wymagań aleksandretty. Papuga ta obejmuje podgatunki papug średnich i dużych. Aleksandretty są bardzo aktywne, dlatego ich mieszkanie powinno być wystarczająco duże.

Wskazana jest klatka czy najlepiej woliera zewnętrzna o niżej podanych wymiarach:

PapugiWymiary wolieryPomieszczenie zamknięte
do 40 cm2 x 1 x 1,5 m1 m2
od 40 do 60 cm3 x 1 x 2 m1 m2
powyżej 60 cm4 x 2 x 2 m2 m2

Opieka nad aleksandrettą wymaga od potencjalnego właściciela zapoznania się z fachowymi podręcznikami. Warto jest również skorzystać z porad doświadczonego hodowcy papug.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie wolno stosować do żadnych ptaków. Takie pomieszczenia mogą stresować ptaki, a nawet doprowadzić do choroby nerwowej.

Pomieszczenie papug powinno być pozbawione przeciągów i pełnego słońca. Najlepiej trzymać dwa osobniki, ponieważ aleksandretty to papugi stadne, które lubią towarzystwo. Ptak samotny często uznaje człowieka za swojego „partnera zastępczego”. Utrzymywanej papudze w pojedynkę właściciel powinien poświęcać dużo czasu, żeby ptak nie musiał się niepotrzebnie stresować.

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad aleksandrettą wymaga odpowiedniego wyposażenia ptasiego mieszkania. Niezbędne są w niej karmniki i dozowniki na wodę, które powinny być stabilne i łatwe do mycia. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Żerdki dla aleksandretty powinny być zróżnicowane pod względem grubości.

Owalne drążki z naturalnego drewna rozwijają u papug motorykę stóp i służą do siedzenia. Ponadto w wolierze powinny znajdować się naturalne gałęzie do ogryzania i drzewka do wspinania. Takie rozwiązania zapewniają papugą odpowiednią dawkę ruchu. Mieszkanie ptaków należy obsadzić zieloną roślinnością.

Pomieszczenie aleksandretty w 1/3 objętości powinno być wolne od urządzeń strukturalnych. Ptaki muszą mieć dużo miejsca na swobodne poruszanie się i fruwanie. Aleksandretty lubią wodne kąpiele, dlatego w klatce należy zamontować im basenik z wodą. W przypadku dużych wolier instaluje się w miejsce baseników zraszacze. Wpływają one stymulująco na zachowania rozrodcze.

W celu zapewnienia papugom miejsca do gniazdowania trzeba wyposażyć woliery w duże budki lęgowe bądź w pnie drzew z dziuplami. Wielkość ich zależy od podgatunku aleksandretty. Budka lęgowa może być zbita z desek. Poza lęgiem papugi często wykorzystują ją, jako noclegownię. Sztuczny wychów młodych ptaków wymaga dużo czasu.

Opieka nad aleksandrettą

Bezpieczny dom

Opieka nad aleksandrettą to przyjemne i interesujące zajęcie i ciekawe hobby. Spędzony czas z ptasim przyjacielem nie powinien być tylko obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na zakup aleksandretty, powinien stworzyć papudze bezpieczny dom.

Podstawowe zadania ptasiego opiekuna to:

  • Zapoznanie papugi ze wszystkimi członkami rodziny.
  • Zamontowanie klatki czy witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest woliera zewnętrzna w porze letniej i podczas łagodnej zimy.
  • Zamontowanie w wolierze zewnętrznej zamkniętego pomieszczenia chroniącego ptaki przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki. Nie mniej niż dwa razy dziennie. Jest to priorytetowe zadanie w celu sprawdzenia wyglądu i zachowania aleksandretty.
  • Regularne przemywanie pomieszczenia papug gąbką lub ściereczką.
  • Zabezpieczenie przewodów elektrycznych przed przegryzieniem przez papugę. 
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się aleksandretta.
  • Uniemożliwienie papugom dostępu do gorącej wody i grzejników oraz lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli aleksandretta wypuszczona jest z klatki.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu dozowników na wodę i karmników oraz codzienne ich mycie.
  • Podawanie regularnie świeżej i czystej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Ważne jest również regularne podawanie zieleniny.
  • Usunięcie z klatki niedojedzonego pokarmu.
  • Umieszczenie na dnie klatki czystego piasku zmieszanego z torfem w celu pochłaniania nadmiaru wilgoci.
  • Wymienianie dosyć często i w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.
  • Przeniesienie aleksandretty na okres ostrej zimy z woliery zewnętrznej do ogrzewanego pomieszczenia.

Podsumowując opieka nad aleksandrettą ma decydujące znaczenie dla jej zdrowia psychicznego i fizycznego. Zbilansowana dieta i warunki higieniczne minimalizują choroby i wpływają korzystnie na kondycję i samopoczucie ptaka. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc papudze w kłopotach. Nie wolno samodzielnie leczyć ptaków. Z chorą aleksandrettą należy udać się do lekarza weterynarii.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]