
Kardynał szkarłatny
05/09/2021Kardynał szkarłatny to niewielki ptak ze świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: wróblowych. Należy do podrzędu śpiewających i rodziny kardynałów. Jest to gatunek pospolity na obszarze swojego występowania i znany z hodowli amatorskiej.
Kardynał szkarłatny należy do ptaków ozdobnych i wyróżnia się pięknym śpiewem. Polska nazwa wywodzi się od upierzenia samca, które jest barwy szkarłatnoczerwonej. Hodowcy na nóżkę pisklaka zakładają obrączkę, żeby w przyszłości łatwiej można było zidentyfikować ptaka. Rozmiar obrączki dla kardynała szkarłatnego wynosi 3,5 mm.
Zasięg występowania
Kardynał szkarłatny w środowisku naturalnym zamieszkuje wschodnią część północnej Ameryki. Można go spotkać na rozległych terenach od Kanady do Meksyku, a także w północnej Gwatemali. Żyje również we wschodniej i południowej części Stanów Zjednoczonych. Gatunek ten w 1700 roku został sztucznie wprowadzony na Hawaje i Bermudy przez zamierzoną ingerencję człowieka.
Znanych jest kilkanaście gatunków kardynała szkarłatnego, które związane są z miejscem jego występowania. Gatunek ten zasiedla brzegi lasów mieszanych i liściastych oraz zadrzewienia i zarośla śródpolne. Można go spotkać również w parkach, ogrodach i na bagnach. W okresie godowym samiec często karmi samicę w celu zdobycia jej względów.
Ptaki te chętnie zamieszkują w bliskim sąsiedztwie człowieka.

Wygląd
Kardynał szkarłatny jest niedużym ptakiem egzotycznym, którego długość ciała waha się w granicach 21-23 cm. Natomiast ciężar wynosi od 45 do 50 g. Widoczny jest dymorfizm płciowy. Samiec jest większy od samiczki i bogato ubarwiony.
Osobniki obu płci mają umieszczony na głowie charakterystyczny grzebień z piór, który podnoszą w chwili podniecenia.
Kardynał szkarłatny jest koloru karminowoczerwonego z brązowym nalotem na ogonie i skrzydłach. Intensywność kolorystyczna piór zależna jest od ilości karotenoidowego pigmentu zawartego w pokarmie. Samiec posiada czarne obrzeżenie dzioba i oczu. Samica jest mniej barwna. Jest koloru beżowego lub zielonobrązowego.
Na brzuchu pióra są bardziej żółte. Natomiast na skrzydłach brązowawe z czerwonym nalotem. Wokół dzioba samica posiada szarą otoczkę, a niekiedy brązową. Zarówno samiec, jak i samica posiadają grube w kształcie rożka dzioby, o barwie pomarańczowoczerwonej. Osobniki obu płci mają długie ogony.

Charakter
Kardynał szkarłatny jest ptakiem o łagodnym usposobieniu i łatwym do oswojenia. W naturze ptaki migrują tylko wówczas, gdy brakuje im pożywienia, na terenie przez nie zasiedlanym. Samice są mniej przywiązane do obranego przez siebie obszaru niż samce. Ptaki te tworzą związki monogamiczne i wspólnie opiekują się swoim potomstwem.
Przeważnie łączą się w pary na całe życie.
W naturze gniazdo zakłada samica w dobrze ukrytym miejscu i blisko powierzchni ziemi, najczęściej w zaroślach. Na samym początku układa grubsze gałązki, później cienkie i suchą trawę. Na końcu gniazdo wyścielone zostaje piórami. Materiału do budowania gniazda dostarcza jej samiec. Zwykle para kardynałów szkarłatnych korzysta z gniazda tylko raz.
Przystępując do następnego lęgu samica buduje nowe gniazdo, które ma średnicę 7,5 cm i wysokość około 10 cm. Lęgi odbywają się przeważnie dwa czy trzy, do czterech razy w roku. Samica składa niewiele jajek, do 4 sztuk. Po 13 dniach przychodzą na świat pisklaki, które najczęściej karmi samiec. Potomstwo opuszcza gniazdo po 10 dniach od wyklucia.
Kardynał szkarłatny w warunkach domowych trzymany jest w klatce lub wolierze. Pomieszczenie ptaków należy sprzątać nie rzadziej, niż dwa razy w tygodniu. Trzeba je również dezynfekować, niszcząc w ten sposób bakterie i wirusy. Ptaki utrzymywane w przestronnej klatce i odpowiednio żywione chorują sporadycznie. Zdrowy i zadbany kardynał szkarłatny pięknym śpiewem urozmaici życie domowników.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o kanarku
Czytaj Dalej

Kot orientalny krótkowłosy
Czytaj Dalej

Opieka nad fretką
Czytaj Dalej

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej