GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o gwarku
5 Ciekawostek o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku przybliży nam bardzie styl życia tego interesującego ptaka. Należy on do rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających. Gwarek jest niezwykle utalentowanym ptakiem z rodziny szpakowatych.

5 Ciekawostek o gwarku wskaże jego umiejętności i potrzeby. W środowisku naturalnym zamieszkuje on obszary subtropikalne i tropikalne Azji Południowej. Ptaki te żyją w grupach i najczęściej w koronach drzew. Gniazda zakładają wysoko nad ziemią w dziuplach, gdzie kilka par może gniazdować obok siebie.

Wybrane ciekawostki o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku przeznaczonych jest przede wszystkim dla miłośników ptaków. Gwarki to silne i wytrzymałe ptaki, którym należy umożliwić higienę piór. W wolierze powinny posiadać stały dostęp do wody i piasku. Należy także zapewnić im okresowy prysznic, który sprawi ptakom przyjemność.

Gwarki komunikują się ze sobą wydając chrapliwe i gardłowe okrzyki albo ostre gwizdy. Ptaki te prowadzą monogamiczny tryb życia i są wybredne w wyborze partnera. Z tej przyczyny rozmnażanie poszczególnych podgatunków jest dużym wyzwaniem. W domowych warunkach najczęściej hodowane są średnie i duże gwarki.

Do wybranych pięciu ciekawostek o gwarku należą:

  1. Ptaki te wykazują się wysokimi zdolnościami naśladowania ludzkiej mowy i różnych zasłyszanych dźwięków z otoczenia. Doskonale potrafią naśladować dzwonek przy drzwiach, dźwięk telefonu czy pracującego odkurzacza. Pod tym względem znacznie przewyższają papugi. Szybko się uczą naśladownictwa rozmaitych odgłosów i wyraźnie je powtarzają. Mogą nauczyć się do 40 słów. Mowy należy uczyć bardzo młode osobniki.
  2. Wyróżnia się małe, średnie i duże gwarki. Długość ciała małych gwarków wynosi  około 24 cm, a masa ciała waha się w granicach 11-130g. U średnich gwarków długość ciała wynosi w granicach 26-27 cm, a ich waga mieści się w przedziale 150-197g. Natomiast długość ciała dużych osobników wynosi około 30 cm, a masa ciała w granicach 210-269g.
  3. Odróżnienie od siebie poszczególnych podgatunków nie jest łatwe. U małych gwarków widoczne są białe znaczenia na skrzydłach. Gwarki są całkowicie czarne. Pióra ich mają zielonkawy połysk u małych osobników, a purpurowy połysk u średnich i dużych gwarków. Dziób i łapy u małych gwarków są żółte. Średnie i duże osobniki posiadają pomarańczowy dziób. U dużych gwarków końcówka dzioba przybiera żółty kolor.
  4. W wyglądzie gwarków brakuje wyraźnych cech dymorfizmu płciowego. Jednak u samiczek płatki skóry są mniejsze niż u samców.
  5. Pokarm dla gwarków powinien być urozmaicony i nie wolno ich przekarmiać. Ptaki te są wymagające pod względem żywieniowym. Jedzą specjalnie przygotowane mieszanki ziaren. Chętnie spożywają namoczone rodzynki, banany, jabłka, gruszki czy pomarańcze. Z powodu błędów żywieniowych gwarki często trafiają do lecznicy dla zwierząt.

Podsumowując 5 ciekawostek o gwarku pozwala lepiej poznać jego charakter i wymagania. Przede wszystkim wiedza ta jest przydatna w hodowli tych ptaków. Na przykład pozwala dostosować dietę i warunki życia do ich potrzeb. Dlatego obserwacja gwarka jest bardzo ciekawym hobby. Ze względu na swoje łagodne usposobienie należą do jednych z najbardziej ulubionych ptaków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]