GeoZoo » Pies » PIES W DOMU
Pies w domu

PIES W DOMU

Posiadanie w domu zwierzęcia łączy się z odpowiedzialnością i poświęceniem. Między człowiekiem a psem może nawiązać się niezwykła więź. Pies uznawany jest za najwierniejszego towarzysza człowieka.

Psa można adoptować, przygarnąć ze schroniska czy kupićz wybranej hodowli. W prezencie można podarować czworonoga w przypadku, gdy obdarowana osoba jest na to przygotowana i posiada odpowiednie warunki.

Przyszły właściciel może wybrać na członka swojej rodziny psa rasowego, mieszańca czy kundelka. Decyzja wymaga odpowiedniego przygotowania i dużej odpowiedzialności. Metryka rasowego szczenięcia jest podstawą do wydania rodowodu.

Potomstwo dwóch różnych ras to mieszaniec. Natomiast pochodzenie kundelka nie jest znane. 

Decydując się na adopcje psa przyszły właściciel często nie zna jego pochodzenia, ponieważ jest to przeważnie pies dorosły. Nie zna również jego nawyków ani osobowości. Ma to również dobre strony, gdyż nie musi przechodzić przez cały proces dojrzewania psa, który trwa około 2 lat. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla ludzi starszych.

Wybierając psa ze znanej hodowli, można spodziewać się zdrowego i typowego przedstawiciela danej rasy. Dobry hodowca stara się zapewnić swoim szczeniakom odpowiedzialnych właścicieli. Udziela przyszłemu właścicielowi wskazówek na temat żywienia i pielęgnacji zwierzęcia oraz przekazuje jego metrykę i książeczkę zdrowia z wpisanymi szczepieniami i zabiegami odrobaczenia.

Prezent w postaci małego pieska powinien być zawsze przemyślany i przedyskutowany z obdarowanym, przyszłym właścicielem czworonoga.

Ważne jest, żeby przyszły opiekun przygotowany był na przyjęcie do swojego mieszkania nowego członka rodziny. Powinien mieć dla niego wolny czas i miejsce w domu oraz wybrać najbardziej odpowiednią rasę do swojego stylu życia.

Pies w domu

Zanim przyszły opiekun zdecyduje się na kupno szczeniaka powinien zwrócić uwagę na jego wygląd i charakter.

Szczenię powinno:

  • mieć od 7 do 8 tygodni,
  • samodzielnie spożywać pokarmy, 
  • odznaczać się zdrowiem i energią,
  • posiadać czyste oczy, nos, uszy i odbyt oraz zdrową skórę,
  • nie przejawiać nadmiernej agresji wobec swojego rodzeństwa i ludzi,
  • akceptować przyszłego właściciela,
  • być wystarczająco silne, aby poradzić sobie bez matki.

Wybór rasy nie jest łatwą decyzją, ale można w tej sprawie poradzić się weterynarza. Należy pamiętać, że rasy psów różnią się między sobą nie tylko wielkością czy wyglądem, ale także charakterem. Przed kupnem szczenię powinno zostać przebadane przez weterynarza, do którego należy udać się na ponowne oględziny zaraz po kupnie szczenięcia. Nie wskazane jest kupno czworonoga z widocznymi oznakami choroby.

Szczeniaczki są bardzo słodkie, dlatego ludzie chętnie je kupują.

Wymagają one dużej cierpliwości ze stron opiekuna, ponieważ oprócz jedzenia i spacerów powinny mieć również zapewnione szkolenie. Należy jednak pamiętać, że maluch dorośnie i w starszym wieku należy otoczyć go szczególną troską. Może również oprócz regularnych szczepień wymagać leczenia.

Pies w domu powinien mieć stworzone odpowiednie warunki. Należy dla przyszłego członka rodziny przygotować miseczkę na pokarm i na świeżą wodę. Legowisko dostosować do wielkości psa, w zaciszu pokoju i bez przeciągów. Wyposażyć pieska  w środki i akcesoria pielęgnacyjne. Kupić obrożę lub szelki oraz smycz. Zabezpieczyć meble, buty i przewody elektryczne przed zębami szczeniaka. Kupić maluchowi zabawki do gryzienia.

W domu do opieki na zwierzęciem powinna zostać wyznaczona osoba, która sprosta ciążącym na niej obowiązkom. Przyniesiony do domu szczeniak czy dorosły pies powinien zostać zapoznany z ludźmi i zwierzętami, z którymi będzie mieszkał. Nie powinien bać się pozostałych członków rodziny, ale mieć świadomość, kto w domu rządzi i stoi na czele stada.

Często dorosła kotka akceptuje szczeniaka i mu matkuje.

Szczenię, a następnie dojrzały pies powinien spędzić życie w odpowiednich warunkach, z możliwością zaspakajania swoich potrzeb.  Nie tylko pies rasowy, ale również mieszaniec czy kundelek może być świetnym towarzyszem i przyjacielem człowieka. Na całym świecie zarówno mieszańce, jak i kundelki stanowią większość psiej populacji.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie