Jak wychować kota?

Jak wychować kota?

01/04/2023 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Jak wychować kota? Wychowanie kota dotyczy głównie elementów jego fizycznego funkcjonowania w świecie. Ma również związek z kształtowaniem się kociej psychiki. Kota podobnie jak psa można szkolić w różnym wieku. Jednak najlepsze wyniki osiąga się w pierwszych czterech miesiącach życia zwierzęcia.

Jak wychować kota? Wychowanie kota należy zacząć od samego początku. W pierwszych miesiącach jego życia tworzy się podstawowe reakcje i nawyki. Kociak uczy się wówczas jak być kotem. Obserwuje on bacznie matkę i rodzeństwo. Koty naśladują otoczenie, środowisko, w którym żyją. Szybciej i lepiej się rozwijają, gdy mają wokół siebie więcej bodźców.

Kocia rodzina

Jak wychować kota? Skromna stymulacja, mała liczba wzorców i ubogie środowisko powodują, że kot nie jest dobrze wychowany. W takim przypadku nie mogą być u niego wykształcone wszystkie prawidłowe zachowania. W konsekwencji potrafi to rzutować na jego dalsze życie. Kocia matka opiekuje się potomstwem około trzech miesięcy.

W tym okresie kocięta opanowują podstawowe zasady komunikacji niewerbalnej. Poznają ustawienie ciała, znaczenie gestów, mimiki i dźwięków. Młode mając okazję podpatrywać zachowanie dorosłych kotów, nie mają w przyszłości problemów z prawidłowym czytaniem i wysyłaniem sygnałów.

Wpływa to korzystnie na relację z dorosłymi osobnikami. Zbyt szybkie oddzielenie zwierzęcia od jego kociej rodziny może być przyczyną zaburzeń behawioralnych. Kociak w nowym domu nie traci tylko kontakt z matką i rodzeństwem, ale również zmienia całkowicie środowisko.

Przeprowadzka do nowego domu może u kociego malucha wywołać stres.

Oznacza to, że nie wystarczy jak kocięta samodzielnie spożywają pokarm i załatwiają swoje potrzeby do kuwety. Brakuje im jeszcze bliskiego kontaktu z kocią rodziną. W związku z tym mogą pojawić się różne zaburzenia.

Do najczęstszych z nich należą:

 • Niezborność ruchowa w przypadku braku szkolenia przez kocią mamę. Kocięta takie są mniej sprawne i bardziej podatne na choroby oraz urazy i kontuzje.
 • Zespół Pica, który polega na zjadaniu przez zwierzę rzeczy niejadalnych. Kociak może obgryzać meble, tkaniny czy koce i odzież. Zdarza się również, że zjada ziemię czy kawałki folii.
 • Nasilony odruch ssania, który często nazywany jest chorobą sierocą. Koci maluch może ssać tkaniny, ludzkie ubrania, a także czubki palców swojego opiekuna. Takie zachowanie pupila trzeba delikatnie modelować. Należy zainteresować kociaka inną formą aktywności.
 • Zaburzenia zabawy, polegające na sprawianiu bólu podczas zabawy z drugim zwierzęciem bądź człowiekiem. Oznacza to, że kociak nie został zapoznany z granicą bólu. Kocia matka nie zdążyła nauczyć swojego potomka, co jest zabawą, a co sprawia ból.
 • Deficyt emocjonalny, polegający do dążenia do bezpośredniego kontaktu, najczęściej ze swoim opiekunem. Budowana jest wówczas silna więź kota z człowiekiem. Zwierzę uzależnione jest tylko od jednej osoby. W ten sposób powstał silny związek emocjonalny pomiędzy kotem, a opiekunem.

Jak wychować kota? Na początku kocie potomstwo uczy się od matki podstaw funkcjonowania w świecie. Kocięta, które są zbyt szybko oddzielone od kocicy mogą borykać się z różnymi problemami i przejawiać zaburzenia behawioralne. Poza tym wpływa to niekorzystnie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego kocich maluchów.

Kot w domu

Pierwotna socjalizacja

Jak wychować kota? Wychowując kota należy zadbać o jego dobrostan. Socjalizacja oznacza nabywanie przez jednostkę systemu norm, wzorców i wartości, które obowiązują w danej zbiorowości. Na takich zasadach trzeba wychowywać kota, który jest zwierzęciem społecznym. Socjalizacja rozpoczyna się na różnych etapach i przybiera rozmaite formy.

Najbardziej istotna jest socjalizacja pierwotna, która obejmuje okres 2-7 tygodni życia kociąt. W tym czasie uczy się on podstawowych relacji społecznych. Dotyczy to kociej rodziny i obcych gatunków. Dobrze, jak powstają w tym czasie pozytywne relacje kota z innymi gatunkami, ponieważ wpływa to korzystnie w jego dorosłym życiu.

Koty zapoznane z psem przed trzema miesiącami życia, nie będą unikały czworonogów w wieku dojrzałym. Kocięta, które dopiero poznają świat nie powinny być izolowane od innych kotów. Wychowywane początkowo w swojej kociej rodzinie, nie wykazują w przyszłości zaburzeń w kontaktach społecznych.

Kontakt kociaków ze środowiskiem

Jak wychować kota? Przyjmując małego kotka do domu należy od początku kształtować jego otoczenie i środowisko. Kociaka należy zaznajomić ze wszystkimi domownikami. Kociego malucha trzeba także przyzwyczajać do różnych dźwięków, zapachów, kolorów, powierzchni, przedmiotów, żeby nie traktował ich jak swojego zagrożenia.

Kociego malucha należy przyzwyczajać do:

 • Czesania, co jest bardzo ważne w przypadku ras długowłosych.
 • Dotykania łapek, co jest niezbędne podczas obcinania pazurów czy w przypadku skaleczenia łapki.
 • Brania na ręce, chwytania i podnoszenia. Kocięta często noszone na rękach lubią tego rodzaju pieszczoty w swoim dorosłym życiu.
 • Przetrzymywania przez moment w pozycji nieruchomej. Jest to bardzo przydatne podczas wizyty w lecznicy dla zwierząt.
 • Dotykania dziąseł i ząbków delikatnie patyczkiem, co pomaga później w utrzymywaniu czystości jamy ustnej i czyszczeniu zębów. Jest również potrzebne podczas wizyty u weterynarza.
 • Domowych dźwięków i wyładowań atmosferycznych. Chodzi przede wszystkim o głośno pracujący sprzęt, taki jak odkurzacz czy pralka. Kot powinien zostać również zaznajomiony z odgłosem padającego deszczu, a zwłaszcza z burzą.
 • Różnej muzyki, a szczególnie relaksacyjnej bądź klasycznej. Te gatunki muzyki doskonale wpływają na nastrój kota i jego zachowanie.
 • Różnorodnych zabawek w dużej ilości, zwłaszcza interaktywnych, które koty najlepiej lubią. Zabawki pozwalają utrzymać u kota dobrą kondycję fizyczną.
 • Drapaka, który stanie się w życiu kota ważnym przedmiotem. Natomiast właściciel kota nie będzie miał w domu poniszczonych mebli.
 • Transportera, który jest niezbędny w lecznicy dla zwierząt i podczas podróży.
 • Jazdy samochodem, co pozwoli w przyszłości uniknąć stresu.

Pracę stymulacyjną z kociętami, które mają w przyszłości pracować na zajęciach felinoterapii należy rozpocząć już w czwartym dniu życia. Do każdego zwierzęcia należy podejść indywidualnie i zgodnie z jego oczekiwaniami.

Jak wychować kota? Wcześnie rozpoczęta wewnętrzna stymulacja kociego malucha wpłynie pozytywnie na jego życie. Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno na zabawę i naukę. Koty potrzebują odpowiedniej stymulacji na każdym etapie swojego życia. Można stymulować również kocięta powyżej 7 tygodnia życia i koty dorosłe.


ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych ...
Czytaj Dalej
Koci katar

Koci katar

Koci katar to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Mylnie nazywany jest kocią nosówką. Choroba ta najczęściej atakuje młode koty. Koci ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym ...
Czytaj Dalej
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w ...
Czytaj Dalej