GeoZoo » Kot » KOT DOJRZAŁY
Kot dojrzały

KOT DOJRZAŁY

Lepsza opieka medyczna i zdrowsze odżywianie wydłużyło życie współczesnego kota, co najmniej o dwa lata. W dzisiejszych czasach kocia populacja liczy znacznie więcej osobników w podeszłym wieku. Podobnie, jak człowiek również kot dojrzały wymaga specjalnej troski.

Podstawowe oznaki starzenia

Z upływem czasu stan zdrowia kota dojrzałego ulega stopniowemu pogorszeniu. Człowiek nie jest w stanie zahamować procesu starzenia zwierzęcia. Może jedynie zminimalizować jego efekty.

Do oznak starzenia kota należy zaliczyć: 

  • Zmiany w sierści i pazurach. Nie wszystkim kotom z wiekiem przybywa siwych włosów. Jednak oznaką starości jest rosnąca coraz dłuższa sierść, która traci sprężystość i blask. Koty mają wówczas problem z zadbaniem o swój wygląd. Natomiast pazury rosną znacznie szybciej. Należy je więc częściej przycinać. 
  • Mocny sen, w który zapada kot dojrzały. Można łatwo przestraszyć starego kota, budząc go nagle. Kotu w zaawansowanym wieku nie należy przerywać wypoczynku. Możliwie, jak najdalej trzymać od niego pozostałe zwierzęta.
  • Utrata wagi następująca u starego kota w przeciągu kilku miesięcy. Nie zawsze chudniecie kota to oznaka starości. Przyczyną może być nadczynność gruczołu tarczycy, która jest chorobą wymagającą leczenia.
  • Problemy z trawieniem występujące w wyniku kłopotów z dziąsłami i zębami kota.
  • Zmniejszenie pojemności pęcherza i nie trzymanie moczu u bardzo starego kota. Oznaką tego jest częste korzystanie przez kota z kuwety, a następnie nie trzymanie moczu. Kot zostawia wtedy ślady w miejscach swojego pobytu.
  • Zaparcia, która często są przypadłością starego kota. Ma on trudności z oddawaniem kału. Czynność ta odbywa się w nieregularnych odstępach.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów i zmiany artretyczne. Oznaką zwyrodnienia stawów jest sztywność podczas wstawania, która w miarę chodzenia ustępuje w ciągu dnia. Kot może mieć trudności z chodzeniem, ponieważ słabną mu tylne łapy, niekiedy kuleje. Można wówczas stosować leki pobudzające wytwarzanie mazi stawowej lub przeciwzapalne. Należy zasięgnąć porady weterynarza.
  • Postępująca ślepota i głuchota. Dojrzały kot może tracić wzrok lub zostać ślepy. W odpowiednich warunkach w domu może żyć jeszcze wiele lat. Należy wówczas unikać przesuwania mebli. Natomiast głuchota postępuje stopniowo. Jest mniej zauważalna, niż ślepota. Jej oznaką może być brak reakcji kota na głos jego opiekuna.
  • Demencja starcza, przebiegająca u kotów w podobny sposób, jak u ludzi. Oznakami demencji są: niepokój, dezorientacja, wzmożona hałaśliwość, zwiększone zapotrzebowanie na uwagę ze strony właściciela. Kot w podeszłym wieku ma swoje lepsze i gorsze dni.

Stare koty cenią sobie wygodę i ciepło, dlatego niemal cały dzień przesypiają.

Kot dojrzały

Opieka na kotem w podeszłym wieku

Opieka nad kotem dojrzałym wymaga od człowieka zaangażowania i dużo cierpliwości. W miarę upływu czasu właściciel starzejącego się kota, będzie coraz częściej korzystał z porad weterynarza. Stres starzejącego się kota można ograniczyć, stosując następujące zalecenia:

  • Chronić należy kota przed upadkiem, ustawiając barierki na schodach i przy stopniach. Trzeba upewnić się czy nie spadnie z balkonu czy tarasu. Nie przestawiać znanych kotu wcześniej przedmiotów, znajdujących się w domu.
  • Niekiedy trzeba zmienić dietę żywieniową kota. Dostosować ją do jego stanu zdrowia czy nawet jego smaku. Można podawać jemu lekko podgrzane jedzenie. Niekiedy należy wprowadzić trzy czy cztery posiłki dziennie, jak w diecie małych kotków. Podawać pokarm z łatwiej przyswajanym białkiem, np. lekko podgotowane jajka.
  • Trzeba dostosować ilość spożywanego pokarmu do aktywności kota. Właściciel kota powinien skorzystać z porady weterynarza na temat żywienia starszego kota.
  • W ulubionych miejscach kota należy rozłożyć miękkie dywaniki i koce. Legowisko kota powinno znajdować się w zacisznym miejscu, nienasłonecznionym oraz z dala od przeciągów i hałasów.

Kot dojrzały wymaga dodatkowej opieki. Będzie szczęśliwy za systematyczne szczotkowanie jego futerka. Niektóre koty zachowują znakomitą formę do późnej starości.

Wspaniałą pamiątką po wspólnie spędzonych chwilach z kotem, będzie jego portrecik.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie