GeoZoo » Pies » Pielęgnacja psich oczu
Pielęgnacja psich oczu

Pielęgnacja psich oczu

Pielęgnacja psich oczu nie jest trudnym zabiegiem, gdy nie występują schorzenia na podłożu genetycznym. Oczy w przypadku niektórych ras są szczególnie narażone na podrażnienia i zaczerwienienie. U wszystkich czworonogów mogą wystąpić łzawienia czy wydzielina ropna.

Pielęgnacja psich oczu jest bardzo ważna w celu utrzymania jak najdłużej  sprawnego wzroku u czworonożnego przyjaciela. Z upływem lat wzrok zaczyna słabnąć, a na starość pies może nawet oślepnąć. Z tego względu warto regularnie kontrolować wygląd psich oczu. W pomieszczeniu, gdzie panuje półcień pies widzi lepiej od człowieka. Wzrok psa jest ukierunkowany przeważnie na obiekty ruchome.

Choroby oczu

Pielęgnacja psich oczu należy do psiego opiekuna. Oko psa jest podobne do ludzkiego, ale posiada więcej komórek światłoczułych i trzecią powiekę, tzw. migotkę. U niektórych ras występują nabyte lub wrodzone choroby oczu. Trzeba zwracać uwagę czy pies nie łzawi i nie ociera łapką oczu.

Kiedy zwierzę zakończy fazę wzrostu, to wadę wzroku można skorygować operacyjnie.

Do chorób tych zaliczane są:

  • Ektropium, gdzie dolne powieki są wywinięte na zewnątrz. Niepełne zamkniecie oka prowadzi do dużego łzawienia czy zapalenia spojówek. Nie leczona choroba może również dostarczyć problemów z rogówką.
  • Entropium, gdzie dolna powieka zawija się do wewnątrz. Zawinięte rzęsy drażnią rogówkę. Objawami tego schorzenia są: światłowstręt, łzawienie oraz zapalenie spojówki i rogówki.
  • Postępująca degeneracja siatkówki, która określana jest mianem PRA. W wyniku tej choroby widoczne jest postępujące niszczenie siatkówki, włącznie z jej odklejeniem. Psy, które zapadły na tę chorobę w geriatrycznym wieku, to przeważnie zawsze tracą wzrok. Degenerację siatkówki może zdiagnozować jedynie lekarz weterynarii.
  • Dziedziczna zaćma, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Przybiera ona wówczas kolor jasno szary. Choroba ta bardzo ogranicza pole widzenia, a nawet może doprowadzić do ślepoty.

Pielęgnacja psich oczu u niektórych ras wymaga dużego zaangażowania. Istnieją rasy, które miewają problemy z kanalikami łzowymi. W wyniku tego schorzenia następuje przebarwienie sierści wokół oczu. Można przemywać oczy przegotowaną wodą. Warto jest również zasięgnąć porady weterynarza.

Zapalenie spojówek może spowodować: wiatr, kurz, dym z papierosa czy obce ciało w oku.

Border collie

Zabiegi pielęgnacyjne oczu

Pielęgnacja psich oczu zależna jest również od stanu zdrowia, rasy czy wieku psa. Uporczywe wycieki z oczu, ciągłe łzawienia czy zaczerwienienie oczu i łysienie wokół nich, zawsze należy skonsultować z weterynarzem. Wydzielinę ropną, która zbiera się w kącikach oczu trzeba systematycznie usuwać.

Pielęgnacja psich oczu należy przeprowadzić bardzo umiejętnie. Najlepiej przetrzeć je delikatną tkaniną lub wacikiem. Ich kąciki powinny być zawsze czyste, pozbawione wydzielin ropnych. Przebarwienia w pobliżu oczu mogą być przyczyną zatkania kanalików łzowych, które należy oczyścić. W takim przypadku trzeba dwa kawałeczki bawełnianego materiału zamoczyć w letniej wodzie.

Okolice oczu przeciera się każdym oddzielnym kawałkiem materiału. Nie wolno przecierać gałek ocznych. Można do tego celu użyć słabą herbatę lub wykorzystać zużytą  saszetkę herbacianą. Przy tym zabiegu należy uważać, żeby herbata nie dostała się do nosa czy psiego pyszczka.

Herbata posiada właściwości antywirusowe i antybakteryjne.

Do pielęgnacji psich oczu stosuje się olejki i preparaty do regularnego stosowania. Oczyszcza to gałkę oczną i zapobiega powstawaniu przebarwień wokół oczu. Przy łzawieniu i przezroczystej wydzielinie można przemyć oczy solą fizjologiczną. Jeżeli wyciek nie ustaje należy udać się po poradę do weterynarza.

Pielęgnacja psich oczu i ich baczna obserwacja może nawet uratować psi wzrok przed ślepotą. Choroby oczu nabyte czy wrodzone należy zdiagnozować w lecznicy dla zwierząt i odpowiednio leczyć. Nie wolno bagatelizować zmian w wyglądzie czy zachowaniu psiego towarzysza. Pies potrafi kochać swojego opiekuna bezwarunkowo, a człowiek powinien dbać o jego dobrostan i stan zdrowia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]