Różnice między psem a kotem

Różnice między psem a kotem

03/10/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Różnice między psem a kotem dotyczą nie tylko wyglądu tych zwierząt. Posiadają one odmienne zachowanie, różne potrzeby, odmienną fizjologię. Istnieją również różnice w budowie anatomicznej. Poza tym gatunki te prowadzą zróżnicowany styl życia.

Różnice między psem a kotem nie przeszkadzają w nawiązaniu przyjaźni pomiędzy tymi uroczymi drapieżnikami. Psy górują w polskich domach, chociaż często trzymane są razem z kotami. Te dwa gatunki ssaków potrafią się właściwie komunikować i niejednokrotnie wspierają się wzajemnie. Te najpopularniejsze zwierzęta domowe są bardzo inteligentne i ciekawe świata.

Różnice w wyglądzie i zachowaniu

Różnice między psem a kotem wynikają od momentu udomowienia tych zwierząt. Pies przede wszystkim został udomowiony z powodu wykorzystania go do pracy, np. pasterstwa, polowania czy stróżowania. Natomiast kota udomowiono w celu zwalczania gryzoni, których pożywieniem było zboże.  

Do podstawowych różnić w wyglądzie i zachowaniu między psem a kotem należy zaliczyć:

 • Wiele psich ras nie tyko posiada małych, średnich czy dużych przedstawicieli, ale również olbrzymich. W przypadku kotów waga ich rzadko przekracza 20 kg. Natomiast masa ciała psów może sięgać nawet ponad 70 kg.
 • Charakterystyczną cechą kotów jest wyciągalność pazurów. W zależności od sytuacji może on chować i wysuwać pazury. W razie potrzeby kot wysuwa pazury i kieruje ku dołowi. Kocie pazury działają jak chwytne palce. Pazury psa są stałe. Nie posiada on umiejętności chowania i wysuwania pazurów.
 • Pies i kot do komunikacji używają ogona. Jednak jego poruszanie nie zawsze oznacza radość ze strony kota. Większość kotów macha ogonem z powodu niezadowolenia czy zestresowania. Natomiast psy najczęściej machają ogonem z radości lub na powitanie swojego domownika.
 • Wszystkie koty są wspaniałymi łowcami, a w przypadku psów tylko określone rasy.
 • Psy są często zwierzętami pracującymi w służbach mundurowych, gdzie doczekały się zasłużonej emerytury. Nie ma tam miejsca dla kotów. Koty mogą być jedynie zwierzętami wspomagającymi terapię, podobnie jak niektóre rasy psów.
 • Psy biorą udział w trudnych sportach kynologicznych i niekiedy z obciążeniem. Na przykład mogą ciągnąć sanie. Koty ze względu na swoje rozmiary i styl życia nie nadają się do udziału w  tego rodzaju sportach.
 • Psi węch jest lepiej rozwinięty niż ten sam narząd zmysłu u kota. Z tego względu psy są doskonałymi tropicielami. Niektórym rasom nawet woda nie przeszkadza w poszukiwaniach. Psy po odpowiednim szkoleniu nadają się również do wykrywania narkotyków.

Różnice między psem a kotem

Różnice pokarmowe

Różnice między psem a kotem dotyczą również pożywienia. Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, natomiast koty to stworzenia bezwzględnie mięsożerne. Z tego wynikają różnice w podawanym pokarmie.

Do najbardziej istotnych z nich należą:

 • Odpowiednio zbilansowana dieta do potrzeb gatunkowych. Oznacza to, że kot powinien otrzymywać posiłki z przewagą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z kota nie można uczynić wegetarianina, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na jego zdrowie, a nawet życie. Jedzenie z mniejszą ilością białka zwierzęcego jest dla kota nieatrakcyjne.
 • Sposób podawania pokarmu i wody. Psy najczęściej lubią, żeby woda i posiłek znajdowały się w bliskiej odległości od siebie. Natomiast większość kocich ras woli, żeby źródło pokarmu znajdowało się w różnych miejscach.

Schorzenia psów i kotów

Różnice między psem a kotem występują również w jednostkach chorobowych. Psy należą do rodziny psowatych, a koty do rodziny kotowatych. Psy mają podobne schorzenia jak koty, ale w większości przypadków różnią się one między sobą.

Mogą być różne przyczyny i objawy chorób. Różny przebieg choroby spowodowany jest odmienną budową ciała i stylem życia, a także fizjologią tych zwierząt.

Niżej podane są wybrane różnice między psem a kotem w przypadku jednostek chorobowych:

 • Koty często są pacjentami gabinetów weterynaryjnych z powodu potrącenia przez samochód czy motocykl oraz upadku z większej wysokości. Może to być spowodowane niezabezpieczonym balkonem czy tarasem. Natomiast psy do lecznicy dla zwierząt trafiają przeważnie z innych powodów. Na przykład z powodu procesu zwyrodnieniowego, związanego z zerwaniem więzła krzyżowego.
 • U psów przewód trzustki uchodzi w innym miejscu niż przewód wątroby. Z tego względu schorzenia tych organów mogą przebiegać jako oddzielne jednostki chorobowe. Natomiast u kota przewody wyprowadzające tych narządów uchodzą w tym samym miejscu. Z tego powodu choroba dotyczy często jednocześnie wątroby i trzustki, a niejednokrotnie również jelit. W przypadku kotów może się przenosić z jednego organu na drugi.
 • Psy w podeszłym wieku często cierpią na niedoczynność tarczycy, a koty mają do czynienia z nadczynnością tego organu.
 • Wraz z wiekiem psy częściej mają problemy z przerostem prostaty niż kocury. Może to wynikać, że większość kotów poddawanych  jest kastracji niż psów.
 • W wieku geriatrycznym psy częściej cierpią  na stany zapalne i niewydolność wątroby. Natomiast u kotów występują częste problemy z nerkami.
 • Choroby zakaźne psów i kotów najczęściej różnią się od siebie. Większość wirusów atakuje tylko jeden gatunek. Przykładem może być nosówka u psów, która nie występuje u kotów.
 • W przypadku pasożytów zewnętrznych, a zwłaszcza pcheł żerują one na psie lub kocie. Sporadycznie psia pchła może przejść na kota i odwrotnie też raczej się to nie zdarza. Jednak oba gatunki mogą być uczulone na ślinę pchły.

W przypadku chorób grzybiczych i bakteryjnych psy i koty mogą się wzajemnie od siebie zarażać. Różnice między psem a kotem pomagają także w wyborze tych zwierząt na domowych pupili. Należy pamiętać, że nie każdy musi być miłośnikiem kota czy psa.

Warto jest wiedzieć, że większość kotów pozostających w domu prędzej sobie poradzi z samotnością niż psy.

Różnice między psem a kotem są wyraźnie zaznaczone. Z tego względu nie należy tych dwóch gatunków traktować w taki sam sposób. Warto jest zapamiętać, że kot nie jest małym psem. Jest on zwierzęciem bardziej skrytym. Jednak niektóre kocie rasy zachowaniem przypominają psich towarzyszy.


ZOBACZ TAKŻE

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen ...
Czytaj Dalej
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności ...
Czytaj Dalej