Różnice między psem a kotem

Różnice między psem a kotem

03/10/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Różnice między psem a kotem dotyczą nie tylko wyglądu tych zwierząt. Posiadają one odmienne zachowanie, różne potrzeby, odmienną fizjologię. Istnieją również różnice w budowie anatomicznej. Poza tym gatunki te prowadzą zróżnicowany styl życia.

Różnice między psem a kotem nie przeszkadzają w nawiązaniu przyjaźni pomiędzy tymi uroczymi drapieżnikami. Psy górują w polskich domach, chociaż często trzymane są razem z kotami. Te dwa gatunki ssaków potrafią się właściwie komunikować i niejednokrotnie wspierają się wzajemnie. Te najpopularniejsze zwierzęta domowe są bardzo inteligentne i ciekawe świata.

Różnice w wyglądzie i zachowaniu

Różnice między psem a kotem wynikają od momentu udomowienia tych zwierząt. Pies przede wszystkim został udomowiony z powodu wykorzystania go do pracy, np. pasterstwa, polowania czy stróżowania. Natomiast kota udomowiono w celu zwalczania gryzoni, których pożywieniem było zboże.  

Do podstawowych różnić w wyglądzie i zachowaniu między psem a kotem należy zaliczyć:

  • Wiele psich ras nie tyko posiada małych, średnich czy dużych przedstawicieli, ale również olbrzymich. W przypadku kotów waga ich rzadko przekracza 20 kg. Natomiast masa ciała psów może sięgać nawet ponad 70 kg.
  • Charakterystyczną cechą kotów jest wyciągalność pazurów. W zależności od sytuacji może on chować i wysuwać pazury. W razie potrzeby kot wysuwa pazury i kieruje ku dołowi. Kocie pazury działają jak chwytne palce. Pazury psa są stałe. Nie posiada on umiejętności chowania i wysuwania pazurów.
  • Pies i kot do komunikacji używają ogona. Jednak jego poruszanie nie zawsze oznacza radość ze strony kota. Większość kotów macha ogonem z powodu niezadowolenia czy zestresowania. Natomiast psy najczęściej machają ogonem z radości lub na powitanie swojego domownika.
  • Wszystkie koty są wspaniałymi łowcami, a w przypadku psów tylko określone rasy.
  • Psy są często zwierzętami pracującymi w służbach mundurowych, gdzie doczekały się zasłużonej emerytury. Nie ma tam miejsca dla kotów. Koty mogą być jedynie zwierzętami wspomagającymi terapię, podobnie jak niektóre rasy psów.
  • Psy biorą udział w trudnych sportach kynologicznych i niekiedy z obciążeniem. Na przykład mogą ciągnąć sanie. Koty ze względu na swoje rozmiary i styl życia nie nadają się do udziału w  tego rodzaju sportach.
  • Psi węch jest lepiej rozwinięty niż ten sam narząd zmysłu u kota. Z tego względu psy są doskonałymi tropicielami. Niektórym rasom nawet woda nie przeszkadza w poszukiwaniach. Psy po odpowiednim szkoleniu nadają się również do wykrywania narkotyków.

Różnice między psem a kotem

Różnice pokarmowe

Różnice między psem a kotem dotyczą również pożywienia. Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, natomiast koty to stworzenia bezwzględnie mięsożerne. Z tego wynikają różnice w podawanym pokarmie.

Do najbardziej istotnych z nich należą:

  • Odpowiednio zbilansowana dieta do potrzeb gatunkowych. Oznacza to, że kot powinien otrzymywać posiłki z przewagą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z kota nie można uczynić wegetarianina, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na jego zdrowie, a nawet życie. Jedzenie z mniejszą ilością białka zwierzęcego jest dla kota nieatrakcyjne.
  • Sposób podawania pokarmu i wody. Psy najczęściej lubią, żeby woda i posiłek znajdowały się w bliskiej odległości od siebie. Natomiast większość kocich ras woli, żeby źródło pokarmu znajdowało się w różnych miejscach.

Schorzenia psów i kotów

Różnice między psem a kotem występują również w jednostkach chorobowych. Psy należą do rodziny psowatych, a koty do rodziny kotowatych. Psy mają podobne schorzenia jak koty, ale w większości przypadków różnią się one między sobą.

Mogą być różne przyczyny i objawy chorób. Różny przebieg choroby spowodowany jest odmienną budową ciała i stylem życia, a także fizjologią tych zwierząt.

Niżej podane są wybrane różnice między psem a kotem w przypadku jednostek chorobowych:

  • Koty często są pacjentami gabinetów weterynaryjnych z powodu potrącenia przez samochód czy motocykl oraz upadku z większej wysokości. Może to być spowodowane niezabezpieczonym balkonem czy tarasem. Natomiast psy do lecznicy dla zwierząt trafiają przeważnie z innych powodów. Na przykład z powodu procesu zwyrodnieniowego, związanego z zerwaniem więzła krzyżowego.
  • U psów przewód trzustki uchodzi w innym miejscu niż przewód wątroby. Z tego względu schorzenia tych organów mogą przebiegać jako oddzielne jednostki chorobowe. Natomiast u kota przewody wyprowadzające tych narządów uchodzą w tym samym miejscu. Z tego powodu choroba dotyczy często jednocześnie wątroby i trzustki, a niejednokrotnie również jelit. W przypadku kotów może się przenosić z jednego organu na drugi.
  • Psy w podeszłym wieku często cierpią na niedoczynność tarczycy, a koty mają do czynienia z nadczynnością tego organu.
  • Wraz z wiekiem psy częściej mają problemy z przerostem prostaty niż kocury. Może to wynikać, że większość kotów poddawanych  jest kastracji niż psów.
  • W wieku geriatrycznym psy częściej cierpią  na stany zapalne i niewydolność wątroby. Natomiast u kotów występują częste problemy z nerkami.
  • Choroby zakaźne psów i kotów najczęściej różnią się od siebie. Większość wirusów atakuje tylko jeden gatunek. Przykładem może być nosówka u psów, która nie występuje u kotów.
  • W przypadku pasożytów zewnętrznych, a zwłaszcza pcheł żerują one na psie lub kocie. Sporadycznie psia pchła może przejść na kota i odwrotnie też raczej się to nie zdarza. Jednak oba gatunki mogą być uczulone na ślinę pchły.

W przypadku chorób grzybiczych i bakteryjnych psy i koty mogą się wzajemnie od siebie zarażać. Różnice między psem a kotem pomagają także w wyborze tych zwierząt na domowych pupili. Należy pamiętać, że nie każdy musi być miłośnikiem kota czy psa.

Warto jest wiedzieć, że większość kotów pozostających w domu prędzej sobie poradzi z samotnością niż psy.

Różnice między psem a kotem są wyraźnie zaznaczone. Z tego względu nie należy tych dwóch gatunków traktować w taki sam sposób. Warto jest zapamiętać, że kot nie jest małym psem. Jest on zwierzęciem bardziej skrytym. Jednak niektóre kocie rasy zachowaniem przypominają psich towarzyszy.


ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych ...
Czytaj Dalej
Koci katar

Koci katar

Koci katar to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Mylnie nazywany jest kocią nosówką. Choroba ta najczęściej atakuje młode koty. Koci ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym ...
Czytaj Dalej
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w ...
Czytaj Dalej