GeoZoo » Gryzoń » Najszybszy gryzoń
Najszybszy gryzoń

Najszybszy gryzoń

Najszybszy gryzoń to pręgowiec amerykański, którego można oswoić. Jest to gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: wiewiórkowatych. Pręgowiec amerykański należy do podrodziny afrowiewiórek i plemienia świstaków.

Najszybszy gryzoń jest jedynym przedstawicielem rodzaju pręgowiec. W środowisku naturalnym występuje we wschodniej części Stanów Zjednoczonych i w południowo-wschodniej Kanadzie. Przeważnie zamieszkuje krzewiaste biotopy i lasy liściaste. Pręgowiec amerykańki może być  domowym pupilem.

Wygląd

Najszybszy gryzoń jest małym zwierzątkiem o długości ciała w granicach 12-17 cm i wadze w przedziale 60-150 g. Długość ogona wynosi 8-12 cm. Ma bystre, duże oczy i małe uszy, które zaokrąglone są na końcach. Posiada duże torby policzkowe, które po wypełnieniu pokarmem mogą osiągnąć wielkość jego głowy.

Ciało pręgowca amerykańskiego porośnięte jest rudą sierścią. Na ogonie sierść jest nastroszona. Pięć czarnych pręg, które ciągną się wzdłuż grzbietu, oddzielone są od siebie smugami koloru szarego. Mniej widoczne pręgi znajdują się również na bokach jego głowie. Ma on biały brzuch.

Najszybszy gryzoń

Styl życia

Najszybszy gryzoń może osiągnąć maksymalną prędkość 33 km/h. Kiedy biegnie to ogon unosi do góry. Potrafi się bardzo szybko i zwinnie wspinać. Jest aktywny w ciągu dnia i prowadzi samotny styl życia. Przeważnie przebywa na ziemi, na której wydeptuje sobie stałe ścieżki. Bardzo dobrze wspina się po drzewach.

Jego schronieniem są podziemne nory, który wykopuje z wieloma wejściami. Mogą one osiągnąć długość nawet 10 m. Pręgowiec w podziemnych spiżarniach gromadzi pokarm na porę zimową. Jest zwierzęciem terytorialnym broniącym swojej nory.  

Najszybszy gryzoń więcej czasu spędza na poszukiwaniu pożywienia. W skład jego diety wchodzą: nasiona, owoce, orzechy. Czasami spożywa owady, ptasie jaja, pisklęta czy ślimaki. Niekiedy stosuje piaskowe kąpiele. Gryzoń ten rozmnaża się raz w roku na wiosnę. Ciąża samicy trwa miesiąc.

Po tym czasie na świat przychodzi od dwóch do ośmiu osobników. Potomstwo staje się samodzielne w wieku około 7 tygodni, a w wieku trzech miesięcy jest już dorosłe. W warunkach hodowlanych gryzoń ten może żyć 10 lat.

Podsumowując najszybszy gryzoń to miłe i bardzo sprytne zwierzątko. Nie unika człowieka i często mieszka blisko ludzkich domów. Młode pręgowce amerykańskie nie są trudne do oswojenia. Kiedy zdecydujemy się na trzymanie w domu wiewiórki to powinniśmy poznać jej zachowanie, wymagania i potrzeby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top