GeoZoo » Pies » Psy wykrywające raka
Psy wykrywające nowotwory

Psy wykrywające raka

Psy wykrywające raka u ludzi to bardzo duży postęp w onkologii. Czworonogi dobrze sobie radzą z wykrywaniem komórek rakowych z próbek ludzkiej krwi. Psy w lecznictwie pełnią bardzo wiele istotnych zadań.

Psy wykrywające nowotwory to bardzo duży postęp w dzisiejszej medycynie weterynaryjnej. Już w średniowieczu czworonogi towarzyszyły wędrownym artystom i śpiewakom chodzącym z miasta do miasta. Pomimo, że nie były przewodnikami, to broniły swoich właścicieli przed złodziejami i niewidomym wskazywały drogę. Możliwości psów zauważono i doceniono pod koniec XIX wieku. Pojawiły się wówczas pierwsze podręczniki dotyczące szkolenia psów.

Nieprzeciętne zdolności psów

Psy wykrywające raka, przewodniki niewidomych, asystujące osobom niepełnosprawnym, wykrywające ataki padaczki i psy w terapii, to bardzo duży potęp w lecznictwie. Ich bezcenny węch daje możliwość wyczucia niektórych chorób, a szczególnie komórek rakowych. Naukowcy dostrzegli potencjał psich nosów.

Psy wykrywające raka u ludzi to niesamowity dar czworonogów, pomagających diagnozować chorobę. W tym celu powinny być odpowiednio wyszkolone i alarmować o nieprawidłowościach zapachowych. W zależności od rodzaju nowotworu, czworonogi są w stanie rozpoznać go po specyficznym zapachu moczu, potu, skóry czy oddechu.

Komórki rakowe pozostawiają w ciele człowieka specyficzny zapach, które wyczuwane są przez odpowiednio wyszkolone czworonogi. Naukowcy do badań wykorzystują psy wcześniej przeszkolone. Mogą wykryć u człowieka na podstawie oddechu raka płuc we wczesnym stadium, co pomoże wdrożyć szybkie leczenie.

Inne typy nowotworów psy potrafią wywąchać z próbek krwi.

Nowotwór płuc

Psy wykrywające raka u ludzi to nie tylko wyszkolone czworonogi. Zdarzają się przypadki, gdzie pies wykrył raka u swojego właściciela i nie był wcześniej wyszkolony. Naukowcy do wykrywania raka płuc wykorzystali trzy psy rasy beagle, które słyną z niesamowitego węchu. Czworonogi te przeszły dwumiesięczną tresurę.

Wykryły one w 97% raka płuc w próbkach osocza krwi. Po rozpoznaniu choroby czworonogi siadały. Z tego nasuwa się wniosek, że psi węch jest lepszy od najnowszych technologii. Ma to bardzo duże znaczenie w jak najszybszym zdiagnozowaniu choroby. Pierwsze stadium raka płuc daje możliwość wyleczenia.

Podsumowując psy wykrywające raka u ludzi, co można wykorzystać we wczesnym zdiagnozowaniu raka. Może być to rak płuc, piersi, jajników czy jelita grubego. Dlatego zdolności psów w wykrywaniu nowotworów są bezcenne. Z tego względu wciąż trwają badania  dotyczące możliwości psów przy wykrywaniu raka.