GeoZoo » Kot » Koci ogon
Koci ogon

Koci ogon

Koci ogon jest bardzo ważnym narządem sygnalizacji społecznej. Z ustawienia głowy i ogona można wywnioskować w jakim kot jest nastroju. Koty wyróżniają się wielorakimi i wysoko rozwiniętymi sposobami porozumiewania się pomiędzy osobnikami. Ruchy, postawy ciała i ustawienie ogona wyrażają róże kocie nastroje.

Koci ogon służy do porozumiewania się między sobą kotów dorosłych zarówno tej samej płci, jak i odmiennej oraz kotki z potomstwem. Koty w swoisty sposób potrafią komunikować się między sobą. Służą temu różnorodne behawioralne systemy sygnalizacyjne: głosowe, ruchowo-pozycyjne, dotykowe czy zapachowe. Funkcje porozumiewania polegają na przybieraniu rozmaitych postaw, mimice i gestach.

Pozycje i ruchy kociego ogona

Koci ogon może sygnalizować również radość i chęć do zabawy naszego pupila. Z ustawienia i ruchów ogona można wiele odczytać. Kot przekazuje nam rozmaite sygnały na podstawie ustawionego ogona, głowy, ciała i nóg.

Do najczęstszych sygnałów przekazywanych za pomocą ogona przez kociego towarzysza należą:

  • Ustawienie pionowo bądź falująco ogona, co oznacza ufność, zadowolenie i chęć przyjaznego kontaktu.
  • Ogon wygięty łukowato, wypukłością ku górze, niekiedy przy podobnie wygiętym grzbiecie ujawnia zabawowy nastrój kota.
  • Lekko ugięty ogon w pozycji zbliżonej do poziomu, który wskazuje na nastrój pogodny. Względnie wyrównany nastrój czyli umiarkowane zadowolenie.
  • Ogon częściowo opuszczony do dołu sygnalizuje nastrój mniej pogodny.
  • Poruszanie czubkiem ogona wskazuje na skupienie uwagi. Doskonałym przykładem jest czajenie się albo umiarkowane pobudzenie.
  • Jeżenie włosów na ogonie i często na całym ciele oznacza nagłe zagrożenie. Przestraszone koty, a niekiedy kocięta nawet podczas zabawy jeżą sierść na ciele. Wydają w ten sposób sygnały ostrzegawcze przed nagłym atakiem.
  • Opuszczony ogon aż do ziemi znamionuje nastrój pewnego zdeprymowania, czujności i poczucia zagrożenia. Oznacza to zupełny brak zadowolenia i konkretny cel wędrówki. Przy opuszczonym ogonie do ziemi kot ma pochyloną głowę, a nogi mniej bądź bardziej ugięte.
  • Mocne poziome ruchy całym ogonem przypominające  przyjazne machanie ogonem psa, oznaczają u kota zupełnie inny nastrój. Znamionuje to silne zdenerwowanie kota i jego niezadowolenie, które może przybrać formę agresji.

Koci ogon jest doskonałym sygnalizatorem kociego nastroju. Ocieranie się zwierzęcia bokiem głowy, tułowia i ogona, które zwane jest łaszeniem, to sygnał nieagresji. Oznacza przyjaźń i apel o wzajemność i opiekę.  Jednocześnie na meblach, o które się ociera pozostawia bardzo delikatną woń pokojowości i przyjaźni. Woń ta jest zupełnie inna od woni pozostawianej przez samicę w okresie rui.

Normalny i nieznerwicowany kot posiada wrodzone, bardzo duże zapotrzebowanie na pieszczoty. Istnieje ścisły związek pieszczot z pielęgnacją ciała. Z tego względu wiele kotów przepada za czesaniem. Jednak nie należy kotu dokuczać nadmiarem czułości, gdyż wtedy może okazać nam swoje niezadowolenie.

Agresywność kotów ma z reguły podłoże lękowe i charakter obronny.

Koci ogon pełni w życiu kota bardzo istotną rolę. Dlatego genetyczne eksperymenty prowadzące do usztywnienia ogona, jego skrócenia czy zupełnego jego braku są cechą degeneracyjną. W ten sposób zostaje uszczuplony repertuar kocich sposobów sygnalizacji, co nie powinno mieć miejsca w życiu zwierząt. Postawa kociego ogona często sygnalizuje czułość i miłość pomiędzy osobnikami.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...