GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi
Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi to papugoryba dwubarwna. Należy ona do królestwa: zwierząt, gromady: promieniopłetwych i rzędu: okoniokształtnych. Jest to gatunek ryby morskiej z podrzędu wargaczowców i rodziny skarusowatych. Ryby te zamieszkują wodne środowisko Afryki i Azji.

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi zasiedla ciepłe morza i oceany, które obfitują w bajecznie kolorowe ryby. Papugoryba dwubarwna zmienia swoje ubarwienie kilkakrotnie w ciągu swojego życia. Gatunek ten zamieszkuje w wodach Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego do Wielkiej Rafy Koralowej.

Papugoryby żerują na głębokościach od do 30 m p.p.m. Ryby te żyją w grupach. Po śmierci dominującego osobnika jego miejsce zajmuje największa i najsilniejsza samica, która zmienia ubarwienie i płeć. Ten interesujący gatunek pierwszy raz opisał w 1829 roku niemiecki zoolog i odkrywca Eduard Rüppell. Długość życia papugoryb wynosi około 12 lat.

Wygląd papugoryby

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi jest dużym rybim okazem. Osiąga długość do 60 cm i masę ciała do 4 kg.  Papugoryba posiada potężne zęby, które wykorzystywane są do kruszenia koralowców. Ryby te mają wydłużony kształt ciała, mocno zwężający się ku ogonowi. Ubarwienie papugoryb jest bardzo zmienne.

Młode osobniki posiadają charakterystyczne ubarwienie w paski lub prążki w celu jak najskuteczniejszego ukrycia się w jaskrawej części raf. W miarę dorastania stają się wspanialsze i bardziej kolorowe. Dorosła papugoryba posiada barwy fioletowo-turkusowe. Natomiast spód głowy jest jednolicie ubarwiony.

Papugoryby są bardzo atrakcyjnymi rybami, które można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Rzadko pielęgnowane są w hodowlach amatorskich, raczej częściej w pokazowych. W warunkach hodowlanych nie jest notowane ich rozmnażanie. W handlu są rzadkimi okazami i  dostarczonymi z ich naturalnego środowiska.

Rybie zdolności i zachowanie

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi jest bardzo ciekawym okazem. Wszystkie papugoryby przychodzące na świat są samicami. Po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów niektóre z nich zmieniają płeć i stają się samcami. Ma to związek z kolejną zmianą ubarwienia. Ten stan dotyczy wyłącznie najsilniejszych i największych samców, którzy posiadają swoje terytorium.

Pozostałe ryby są samicami, aby mogły być tolerowane w swoim środowisku. Na noc ryby te „zakładają pidżamę” czyli wytwarzają śluzowaty kokon. W tym czasie barwy papugoryby stają się przygaszone. Kokon ten jest bardzo toksyczny. Z tego powodu gatunek ten nie ma wielu wrogów. Papugoryba jest z natury spokojnym zwierzęciem trzymającym się blisko raf koralowych.

Warunki hodowlane

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi prowadzi dzienny styl życia i jest bardzo ciekawym okazem. Pokarmem tych zwierząt są przede wszystkim wieloszczety, glony i polipy, które licznie zamieszkują rafy. Wskutek zjadania i trawienia koralowców powstaje charakterystyczny piasek koralowy. W warunkach akwariowych papugoryba karmiona jest 2 razy dziennie.

W skład diety tej ryby wchodzi suchy pokarm w płatkach, wodorosty, mięso małży, mrożone owoce morza i żywy pokarm, taki jak dżdżownice. Zbiornik powinien być pokaźnych rozmiarów o minimalnej pojemności 5 tysięcy litrów. Potrzebne wzmocnione napowietrzenie i wydajna filtracja wody. Zalecane jest temperatura wody 24-28°C, twardość dH 5-15° i kwasowość pH 8,1-8,4.

Ryba z pyskiem podobnym do dzioba papugi hodowana jest w dużych akwariach morskich. Na wolności poławiana jest w celach gospodarczych. U tego gatunku powszechne jest obojnactwo. Papugoryba w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych nie jest narażona na wyginięcie i posiada status najmniejszej troski.